• شنبه ۲۶ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 961-1376-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

معاون دانشگاه علوم پزشكي شيراز خبر داد

برگزاری سومین دوره همایش سیره نبوی و طب به ميزباني شيراز

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: سومين همايش دوسالانه سيره نبوي و طب آذرماه امسال به ميزباني شيراز برگزار خواهد شد.

به گزارش ايسنا منطقه فارس، دكتر محمود نجابت شنبه 26 فروردين در جمع خبرنگاران گفت: سومين همایش دوسالانه سيره نبوي و طب به مدت سه‌روز و همزمان با هفته وحدت طي روزهاي 22 تا 24 آذر امسال در شيراز برگزار مي‌شود.

وي گفت: هدف از برگزاری این همایش، بررسی نگاه دین مبین اسلام نسبت به سلامت به طور عام و مطالب مرتبط با آن از جنبه‌های آموزشی، درمانی، بهداشتی و اخلاقی است.

نجابت با اشاره با اینکه این همایش در دو بخش استادان و دانشجویان برگزار می‌شود، اضافه کرد: در فاصله هر دوره برگزاری همایش تا دوره بعدی، دبیرخانه به صورت هفتگی تشکیل جلسه داده و مطالب مختلف بررسی و برنامه‌ریزی می‌شود، کارگاه‌های مختلف در دانشکده‌ها برگزار می‌شود و این برنامه‌ها تا آذر، زمان برگزاری ادامه دارد.

استقبال از مشارکت دانشجویان در شناخت سیره نبوی و طب اسلامی

معاون آموزشی دانشگاه، با بيان اينكه چهار نمره از درس معارف اسلامی براي دانشجوياني كه در اين همايش مشاركت پژوهشي داشته باشند، در نظر گرفته شده است، گفت: علاقه‌مندان تا 15 شهريورماه امسال براي ارسال مقاله فرصت دارند.

او تاکید کرد: دانشمندان و دانشگاهیان ما باید بیشتر در این زمینه‌ها کار کنند، در علوم نوین در بحث تکنولوژی‌های نو در رابطه با انسان و بحث معنویت و نگاه دین، بعضی از ادیان دیگر از ما جلوتر هستند.

نجابت یکی از امتیازات و نتایج برگزرای این همایش در دوره‌های پیشین را مربوط به ترویج مفهوم طب اسلامی در جامعه عنوان و اضافه کرد: مدعیان در این زمینه زیاد هستند و مدعیانی که با کمترین تخصص و استفاده از تحریک احساسات مردم که علاقمند به دین هستند، با مطالعه کم ورود پیدا کرده‌اند و با وجود مشکل قانونی و خلاف مقررات بودن، به اسم طب اسلامی، اقدام به درمان می‌کنند که هم از نظر شرعی و هم از نظر قانونی دارای مشکل است؛ اگر کسی بخواهد در این زمینه کار کند نخست باید عالم به دین و در مرحله دوم عالم به طب باشد و نمی‌توان با مدت کمی درس خواندن بگوییم متخصص در طب اسلامی هستیم.

معاون آموزشی دانشگاه، یادآور شد: اگر موسسه‌ای به عنوان طب اسلامی فعاليت كند، خلاف قانون است، مگر اینکه نهادهای قانونی به آن موسسه مجوز فعالیت داده باشند که تعداد این مراکز در کشور بسیار کم است.

محورهای همایش در بخش استادان

عضو هيئت علمی گروه معارف دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در خصوص برگزاری این همایش، گفت: در پی هتک حرمت به ساحت مقدس پیامبر اسلام(ص)، رئیس و معاونان دانشگاه و دانشکده‌ها در بخش‌های مختلف، در یک حرکت عمومی تصمیم گرفتند با برگزاری همایش بین‌المللی سیره نبوی، در تبیین سیره نبوی در حوزه طب اقدام کنند.

حجت‌الاسلام دکتر "عبدالرضا محمودی" محورهای این همایش در بخش استادان را شامل تبیین سلامت و بیماری، نحوه ارتباط تیم پزشکی، بهداشت و روان، بهداشت و درمان، طبابت و اخلاق حرفه‌ای، تاریخ تمدن اسلامی در طب و احادیث طبی عنوان کرد که هر کدام شامل زیرمجموعه‌های مختلفی است.

 محمودی این همایش را یک نمایشگاه برای معرفی وحدت بخش‌های مختلف دانشگاه دانست که هر بخش، هر دانشکده و گروهی ظرفیت‌های خود را به نمایش بگذارند .

وي گفت: تلاش داریم تا بر اساس رایزنی های گذشته هم در بخش دانشجویی و هم در بخش استادان، از مهمانان مسلمان خارج از کشور، در این همایش حضور داشته باشند .

تفاوت های طب سنتی و طب نوین

مدیرگروه معارف دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز هدف عمده این همایش را بازخوانی دوباره ظرفیت های علمی و توانایی ها در این زمینه عنوان کرد .

حجت‌الاسلام دکتر عبداله غلامی افزود: مسئله مهمی که امروز نخبگان کشور به صورت جدی در حوزه سلامت با آن مواجه هستند، این است که ما از یک الگوی مطلوب و شایسته برخوردار باشیم .

او با اشاره به شاخص‌های جداکننده طب سنتی و طب نوین، اضافه کرد: تفاوت طب سنتی و طب نوین تنها در ابزار و شکل کار نیست، بلکه در نوع نگاهی است که درمانگر با آن در پدیده درمان حضور پیدا می‌کند، بنابراین فراخوان از استادان و نخبگان این است که در این زمینه نظریه پردازی کنند، در کنار این نظریه‌پردازی و مواجه عالمانه و عمیق استادان با این پدیده مقدس، نیازمند یک جریان سازی فکری در این مقوله هستیم.

این عضو برگزارکننده سمینار سیره نبوی و طب، ادامه داد: باید توجه کنیم که آنچه داریم به عنوان الگو و نمادی برای کار درمان از حیث استاد، دانشجو و روابط است، الزام داریم که جریان دانشجویی را هم در این زمینه به صورت فعال دخیل سازیم، بنابراین در هر دو دوره برگزار شده در گذشته، سهم قابل ملاحظه ای از مشارکت و فراخوان برای دانشجویان بوده است؛ در این دوره هم به تصویب و نظر شورای کنگره، کار فعالیت دانشجویان و مشارکت آنها با عنوان جشنواره دانشجویی در فراخوان کنگره بین المللی گنجانده شده است .

غلامی گفت: گروه معارف اسلامی مسئوليت مجموعه فعالیت‌های فراخوان دانشجویی را بر عهده گرفته است و با انتشار یک پوستر مشخص با بهره گیری از عنوان‌های مشترکی که در اصل سمینار وجود دارد، تغییرات کوتاهی در عنوان‌ها داده است و سعی شده تا از موضوعاتی متناسب و در توان و اندازه فعالیت‌های دانشجویی استفاده شود.

مدیرگروه معارف دانشگاه علوم پزشكي شيراز، اضافه کرد: حدود 30 استاد معارف که به تدریس معارف مشغول هستند در این دوره وارد کار شده‌اند و امیدواریم مقالات مناسبی با توجه به عنوان‌های چهارگانه به ویژه در حوزه تاریخ تمدن اسلامی در طب از منظر سیره نبوی، ارایه کنیم و بعضی از مقالات در اندازه مقالات علمی و پژوهشی قابل توجه در کشور، مورد استفاده قرار گیرد.

غلامی گفت: در بحث‌هایی مانند الگوهایی از پرستاری اسلامی، دارالشفا و نسبت آنها با بیمارستان‌های موجود، پافشاری بیشتری است، به عنوان نمونه موضوعاتی مانند چگونگی پرستاری و مراقبت‌های معنوی بیماران در دارالشفای اسلامی، زمینه‌های ظهور طب نوین در تمدن اسلامی، مقایسه ویژگی‌های دارالشفای قدیم و بیمارستان‌های امروزی و سعی کرده‌ایم در یک نگاه تطبیقی، دانشجویان بررسی کنند تا از مجموعه این موضوعات، یک تلنگر برای مراجعه به ظرفیت‌های دینی بزنیم، چرا که امکان ذخیره‌های فراوانی داریم که بازشناسی نشده است و امکان دارد در مسیر ارتقای الگوی درمان و درمانگری و بحث سلامت، از جنبه‌های نظری و عملی بتوانیم کارهای تازه‌ای را به صحن علم و اندیشه ارایه کنیم.

مدير گروه معارف دانشگاه علوم پزشگي شيراز، افزود: در تلاش هستیم تا شاهد حضور نزدیک به 200 مقاله دانشجویی در این همایش باشیم و در پیش همایش آنها را مورد ارزیابی قرار دهیم و جوایزی به مقالات برگزیده اهدا شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: