• یکشنبه ۲۷ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 961-5080-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

امام جمعه جهرم:

هنر تا جريان‌ساز نباشد تاثيرگذار نيست

امام جمعه جهرم اعتقاد دارد کار هنری تا به جايي نرسد كه موج و جرياني به واسطه آن ايجاد شود، اثري نخواهد داشت.

به گزارش ايسنا منطقه فارس به نقل از روابط عمومي حوزه هنري فارس، آيت‌الله لطف‌الله دژكام در ديدار با رئيس حوزه هنري فارس گفت: متاسفانه الان حرکت ضعیف است، مثلا در جهرم نیروهای قوی داریم اما جریان قوی نداریم و امیدواریم حضور حوزه هنری در جهرم تاثیرگذار باشد .

امام جمعه جهرم با بيان اينكه ذوق و هنر ما باید در خدمت مفاهیم انقلاب اسلامی باشد، صرف زيباسرودن و زيبا نوشتن را كافي ندانست و لزوم توجه جدي به نقد را يادآور شد.

آیت‌الله دژکام با اشاره به نقش شهید آوینی در جریان هنری انقلاب اسلامی گفت: با شهادت آوینی دیگر جلوداری برای این حرکت ندیدیم؛ کارها به صورت پراکنده انجام می‌شود، اما اینکه کسی جلودار باشد و حرکت به هم پیوسته و موج و جریان ایجاد کند نداشته‌ایم .

امام جمعه جهرم  با اشاره به شب‌های شعر فاطمی و علوی گفت: در جهرم  کارهای خوب ملی هم انجام می‌شود اما همه تک تک هستند ان‌شاءالله حوزه هنري و فعال شدن آن در جهرم فرصتی باشد برای جمع شدن و همفکری تا آنچه را ما در سخن به طلبه‌ها می گوییم دوستان به شکل هنری بیان کنند .

وی در آسیب شناسی رساندن پیام انقلاب گفت: گیر ما در پیام انقلاب اسلامی این است که حرف ها در مقام نظریه پردازی مانده است. حافظ و سعدی ادیبانه به خانه‌های مردم راه یافته اما الان نظریه‌ها خشک و دور از اذهان عمومی می‌ماند .

آیت‌الله دژکام با اشاره به شعر آیینی به عنوان جریانی موفق گفت: با همه موفقیت‌ها به نظر می‌رسد شعر ما صوفیانه شده؛ شعر آیینی می‌خواهد اوج بگیرد اما چون نمی‌داند به کجا برود، صوفیانه شده است؛ ما شعر انقلابی می‌خواهیم نه این نوع شعر را؛ هرچند به ظاهر به به و احسنت بگیرد.

  فقه و فلسفه باید به هنر ما جهت بدهد

امام جمعه جهرم با اشاره به تبادل فرهنگی ايران و غرب در طول تاریخ گفت: ما به بعضی از انواع ادبی و هنری میدان ندادیم. در زمینه نمایش و اپرا و... ما کار علمی انجام نداده‌ایم. آنها 2500 سال سابقه نوشتن علمی در این عرصه‌ها دارند و در ایران ما کلا پس از شکل گیری دانشگاه شروع کردیم .

وی افزود: ظاهرا مقداری نوع تفکر اسلامی و فقهی ما در این زمینه اثرگذار بوده است. این مسئله باید ریشه یابی شود. اینکه چرا ما به این کار نپرداختیم یک ظرافت‌هایی دارد. اگر بدون پرداختن به فقه بخواهید سراغ فلسفه این هنرها بروید گیر می کنید .

  امام جمعه جهرم ادامه داد: فقه در کشور ما و بلکه در جهان اسلام میدان داری می‌کند. هزار سال است فقه میدان‌دار بوده اما فلسفه چنین نبوده است. در جهان مسیحیت فقه وجود ندارد. چیزی به نام اخلاق دارند و از تحلیل‌های فلسفی بهره می‌برند. در این سو وقتی ابن سینا به آنجا می‌رسد می‌گوید شریعت پیغمبر ما کاملتر از آن است که من حرف بزنم .

وی گفت: مرحوم آوینی پروراندن تحليل‌هاي فلسفي را شروع كرده بود و با خواندن كارهايش مشخص مي‌شود كه او سينما را در مركز سينما يعني اروپا خوب شناخته بود و اگر ما نتوانيم در زمينه ساير هنرها چنين كارهايي را انجام دهيم، كارهامان سطحي خواهد بود.

آیت‌الله دژگام گفت: فقه و فلسفه باید به هنر ما جهت بدهد. تا خوب این مسائل تبیین نشود، تا ما باور کنیم پاسخی در شرع اسلامی پیدا کرده‌ایم همیشه درباره هنر مثلا موسیقی مشکل داریم. امام خمینی(ره) نیز در پیام منشور روحانیت به صورت ویژه به این موارد اشاره کرده‌اند .

رئيس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان فارس نيز با اشاره به پیشینه فرهنگی و هنری جهرم گفت: این دیار را همواره به ایمان و تعهد انقلابی‌اش می شناسند و امیدواریم بتوانیم مرکزیتی از حوزه هنری را در این  شهرستان ایجاد کنیم .

محمد كرم‌اللهي در ديدار با امام جمعه جهرم گفت: جهرم مرکز عشق و ارادت به حضرات اهل بیت علیهم السلام و ولایت دوستی و ولایتمداری است. از این رو حوزه هنری در نظر دارد جهرم را به عنوان مرکز ادبیات و هنر آیینی و ولایی نمونه در سطح استان و کشور ببیند .

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی فارس گفت: امسال برآنیم شب‌های شعر علوی را با شکوه فراوان در جهرم برگزار کنیم. ان‌شاءالله می‌خواهیم این برنامه که سال گذشته بیشتر استان را در بر می‌گرفت به حرکتی منطقه‌ای ملی و سپس در گستره جهان تشیع و البته به تدریج نیز آن را به فستیوالی هنری تبدیل کنیم .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: