• دوشنبه ۲۸ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۰
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 961-2573-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

نماينده ولي فقيه در فارس تاكيد كرد

دفاع از منظر دين واجب عيني است

نماينده ولي فقيه در استان فارس با بيان اينكه بي‌نيازي به ابزار دفاعي، گزافه‌اي است كه از سوي متفلسين مطرح شده و انديشه‌هاي ناصوابي پشت آن قرار داد، تاكيد كرد كه از منظر دين خصوصا دين اسلام، دفاع واجب عيني بوده و نياز به اذن امام هم ندارد.

به گزارش ايسنا منطقه فارس، آيت‌الله اسدالله ايماني دوشنبه 28 فروردين و در آستانه روز ارتش، در ديدار با جمعي از فرماندهان ارشد نظامي ارتش در فارس، گفت: تمام موجودات عالم ابزار دفاعی دارند و به‌موقع از اين ابزار براي دفاع از خود استفاده مي‌كنند.

وي دفاع را يك اصل كلي حاكم بر نظام آفرينش دانست و تصريح كرد: بي‌نيازي بشر به ابزار دفاعي، گزافه‌اي است كه مستفلسين آن را مطرح كرده و انديشه‌هاي ناصوابي پشت آن قرار دارد.

امام جمعه شیراز با بیان اینكه قرآن مجید از این قاعده كلی كه بر نظام خلقت حاكم است بارها استفاده كرده و دستور هم دفاع هم آمادگی و هم هجوم در صورت نیاز داده است، گفت: آیات فراوان قرآن بر دفاع تأكید كرده است و اگر امر دفاع نبود چیزی به نام كانون توحید در جامعه بشریت باقی نمی‌ماند. یعنی هجوم مشركین و زراندوزان و ثروت‌پرستان اجازه نمی‌داد كه نقطه‌ای به نام خانه خدا، خانه توحید و محل عبادت پروردگار عالم در جهان باقی بماند لذا آنچه باقی مانده، نتیجه دفاع است .

آيت‌الله ايماني با تأكید بر اینكه دفاع از نظر دینی امری واجب عینی و تعیینی در یك مرحله است و در مراحل بعد هم واجب كفایی و ممكن است به مراحل دیگر هم تسری پیدا كند، گفت: در دفاع اذن ولی فقیه و امام شرط نیست بلكه در جهاد اذن امام شرط است و اگر جامعه اسلامی در هر گوشه‌‌ای مورد هجوم دشمن قرار گرفت بر همه مسلمانانی كه می‌توانند دفاع كنند، دفاع واجب است و وظیفه آنان این است كه در مقابل هجوم دشمن بیگانه ولو در سرزمین دیگری غیر از سرزمین مادرزادی خودشان باشد، دفاع كنند چون سرزمین اسلام است .

امام جمعه شيراز ادامه داد: بر همین اساس در كلام مولا علی(ع) لشكر اسلام به عنوان حصن و پناهگاه معرفی شده است یعنی بهترین نقطه دفاع حصون كه جمع حصن است، قلعه و پناهگاه و محل مراجعه افراد در هنگام خطر است؛ آن هنگامی كه خطری متوجه جمعی و یا جامعه‌ای می‌شود به ساختمانی محكم و استوار پناه برده و آن را وسیله دفاع خودش قرار می‌دهد .

وی با یادآوری فرمایشات امام علی(ع) كه فرمودند سپاه و نیروی مسلح اسلام حصن، پناهگاه و دفاع است، تأكید كرد كه این فرمایشات، دیدگاه اسلام را مشخص می‌كند كه هر چه در این مسیر هست مسیر دفاعی است .

نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینكه هجوم موارد خاصی دارد، گفت: در جامعه بشری انسان‌های غیرمعتقد و پایبند به اصول انسانی هجوم را دارند اما در اسلام هجوم چارچوب دارد و آن چارچوب اگر تحقق پیدا كرد به دستور امام انجام می‌شود و اگر تحقق پیدا نكرد و اذن امام نبود انجام نمی‌شود اما دفاع این‌گونه نیست .

آیت‌الله ایمانی اظهار كرد: بر همین اساس امام راحل از آغاز بر روی مسئله ارتش توجه خاصی داشتند و این توجه روزی نبود كه شعار گل به جای گلوله مطرح شد بلكه آن روزی بود كه امام با آن نگاه تیزبینانه‌ای كه به ارتش داشتند در بدنه ارتش نفوذ كردند و عناصر مختلف از ارتش را به سمت و سوی مردم و اسلام كشانده بودند .

وی با یادآوری اینكه عمده اطلاعات امام از طریق نیروهایی بود كه در ارتش بود و اینان مسائل را خدمت امام عنوان می‌كردند، گفت: این نیروهای ارتش دستورالعمل‌های لازم را از امام می‌گرفتند و لذا وقتی كه امام فرمان خالی كردن پادگان‌ها را صادر كردند، پادگان‌ها خالی شد و وقتی فرمان بازگشت را صادر كردند، همه بازگشتند و این كار یك روزه و یك شبه نبوده بلكه كاری بود كه بر روی آن برنامه‌ریزی و مطالعه دقیق شده بوده و عنایت الهی هم پشت سر این كار بود كه بدنه ارتش به جایی برسد كه منتظر فرمان از جای دیگری باشد .

 

آیت‌الله ایمانی با تصریح اینكه حضور همافران در ۱۹ بهمن ۵۷ ممكن است به ظاهر یك امر ساده، طبیعی و عادی و طبق روال عرف پیش‌بینی شود اما مطمئناً این چنین نبوده و نخواهد بود، گفت: این رابطه امام(ره) با ارتش یك رابطه عمیقی بود و این رابطه امام در كلام رهبر معظم انقلاب نیز تبلور خاصی دارد .

وی با یادآوری فرمایشات رهبر معظم انقلاب درباره ارتش كه فرمودند من ارتش را تجربه كرده‌ام، گفت: این تجربه كردن كه در كلام رهبر معظم انقلاب آمده است مسائل و مطالب را بسیار روشن‌تر برای ما بازگو می‌كند كه چگونه این پیوند بین بالاترین مقام روحانی و یا رهبری و بدنه دفاعی كشور برقرار بوده است .

ارتش جمهوری اسلامی، مكتبی‌ترین و مردمی‌ترین ارتش دنیاست

آیت‌الله ایمانی ادامه داد: این كلام معظم‌له تحلیل و بازشدن و معنا دارد؛ روابط چه روابطی بوده و تجربه چه نوع تجربه‌هایی است و ما شاهدیم به اینكه امروز به بركت همین دیدگاهی كه امیرالمؤمنین(ع) و امام راحل داشتند و رهبر معظم انقلاب دارند مكتبی‌ترین و مردمی‌ترین ارتش در دنیا ارتش جمهوری اسلامی ایران است .

وی با تأكید بر اینكه ما جای دیگری ارتشی با این ویژگی‌ها پیدا نمی‌كنیم، گفت: در كنار این‌ها شاهدیم كه ارتش ما در صحنه رزم، رزم كرده و جنگیدند و بعد از میدان جنگ هم ارتش در عرصه خودكفایی و راه‌اندازی و نوسازی سلاح‌ها و به كارگیری بهتر آنچه از دیگران گرفته‌ایم پیشقدم بوده و گام‌های مهمی برداشته است .

امام جمعه شیراز با بیان اینكه ارتش اعم از نیرو هوایی، دریایی و زمینی، جهاد خودكفایی در عرصه بهره‌وری بهتر از امكاناتی كه در اختیارشان بوده است را انجام داده و آن را در خدمت جامعه قرار داده‌اند، گفت: ویژگی دیگر ارتش ما این است كه آنان در عرصه دفاع آرام ننشستند و گام‌های بلندی را برداشته و در اوج تحریم‌ها بالاترین كارها را انجام دادند و این نشان می‌دهد كه این ارتش دغدغه كار دارد و آینده كار و فردا را می‌بیند، آن هنگامی كه دیگران از دیدن امروز هم عاجزند .

آیت‌الله ایمانی با ابراز امیدواری از اینكه خداوند این نیروی قوی كه مؤمن، با اراده و ولایی است به‌عنوان سربازان بقیةالله(عج) حفظ كرده و روز به روز بر اقتدار این ارتش بیفزاید تا دنیا بر اساس این آمادگی، اندیشه غلط به خود راه ندهد، آیات قرآن را در این زمینه یادآور شد و گفت: ارحاب در آیات وحی، یك نوع دفاع است یعنی بترسانید دشمن را كه سرجای خودش بنشیند .

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد:‌ باید ما به درجه‌ای برسیم كه هر زمان نام ارتش و آمادگی آن برده می‌شود، دشمن حساب خود را كند و از مكر و كید و توطئه علیه نظام جمهوری اسلامی ایران پرهیز كند و این هم عملیاتی و ممكن است كه بحمد الهی امروز مراحلی از این را ارتش ما به دست آورده است و در آینده هم بیشتر از این به دست خواهد آورد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: