• چهارشنبه ۳۰ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۹
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 961-3073-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

توكلي خبر داد:

افتتاح دفتر ديده‌بان شفافيت و عدالت در فارس

نماينده مردم تهران در نهمين دوره مجلس شوراي اسلامي از افتتاح دفتر "ديده‌بان شفافيت و عدالت" در استان فارس خبر داد.

به گزارش ايسنا منطقه فارس، احمد توكلي ظهر چهارشنبه 30 فروردين در جمع خبرنگاران گفت: سازمان ديده‌بان شفافيت و عدالت، يك تشكل مردم‌نهاد است كه از 15 ماه قبل رسما و پس از اخذ مجوزهاي لازم، در كشور آغاز به‌كار كرده است.

او با بيان اينكه سال گذشته در 6 استان كشور دفاتر اين سازمان مردم‌نهاد تشكيل شد، گفت: اميدوايم تا پايان امسال در ساير استان‌هاي كشور شعب اين تشكل مردم‌نهاد را فعال كنيم.

توكلي با تصريح اينكه سازمان ديده‌بان شفافيت و عدالت، به هيچ دستگاه و مجموعه دولتي و خصوصي وابسته نبوده و نيست، تاكيد كرد: براي تشكيل اين سازمان از همه افراد شاخص و شناخته شده جناح‌هاي مختلف سياسي دعوت كرديم؛ اصلاح‌طلبان هم علي‌رغم اينكه در تاسيس سازمان حضور نيافتند اما انصافا براي راه‌اندازي آن كمك كردند.

او با اشاره به اينكه اين سازمان در كشور از افراد صاحب‌نظر، شناخته‌شده و داراي پيشينه مبارزه با فساد، استفاده كرده است، گفت: فساد هم سيستماتيك است و هم شبكه‌اي، اما سيستماتيك بودن فساد به اين معنا نيست كه كل سيستم فارس است؛ براي مبارزه با اين نوع فساد، كاركرد سيستم به تنهايي جوابگو نيست.

توكلي تلاش اين سازمان را مبارزه با فساد اقتصادي و سياسي دانست و تاكيد كرد كه فعلا علاقه‌اي براي گسترش دامنه فعاليت‌ها در ساير حوزه‌ها ندارد.

وي اضافه كرد: اين سازمان عمدتا به مسائل زيربنايي و ساختاري پرداخته است؛ اين بخش اگرچه ديرتر نتيجه مي‌دهد اما نتايج آن پايدارتر و تاثيرگذارتر خواهد بود.

توكلي با بيان اينكه طي 15 ماه گذشته اقدامات شاخصي توسط اين سازمان در مبارزه با فساد اقتصادي انجام شده است، به مواردي از اين اقدامات اشاره و خاطرنشان كرد: در يك مورد، بررسي‌هايي در خصوص موضوع دارو و فساد اين بخش انجام داده و به نتايج مهمي دست پيدا كرده‌ايم كه به‌زودي اين نتايج اعلام خواهد شد.

او با يادآوري اينكه طي مدت تشكيل اين سازمان، مباحثي نظير پنجره واحد گمرك، آلومنيوم هرمزگان، ممانعت از خروج محصولات پتروشيمي از بورس و ... پيگيري و نتيجه آنها مشخص شده است، در خصوص مشي حاكم بر اين سازمان مردم‌نهاد گفت: آزادي رسانه و تقويت نهادهاي مدني به عنوان 2 اصل مهم مد نظر اين سازمان قرار دارد.

توكلي يادآور شد: در شيوه فعاليت تلاش مي‌كنيم با شناسايي ساختارهاي فساد و ارائه پيشنهاد جايگزين، شناسايي قوانين و مقررات فسادخير و پيشنهاد جايگزين، شناسايي مفسده‌هاي بزرگ در كشور و پيراسته‌سازي پرونده‌ها و ارائه آنها به دستگاه‌ها و سازمان‌هاي متولي ذيربط براي پيگيري و رسيدگي، شناسايي قوانين شفاف‌ساز و خارج كردن اين قوانين از مهجوريت و آموزش حقوق شهروندي، مد نظر قرار گرفته و دنبال شود.

به گفته توكلي، در استان فارس رضا سپهري، عضو هيئت علمي دانشگاه شيراز به عنوان رئيس و علي نجات، استاد دانشگاه، به‌عنوان جانشين رئيس، انتخاب و اعضاء نيز مشخص شده‌اند كه به‌زودي اسامي تمام آنان اعلام مي‌شود.

او عضويت در سازمان ديده‌بان شفافيت و عدالت را ساده توصيف و اضافه كرد: افراد علاقه‌مند مي‌توانند با پرداخت حق عضويت در اين سازمان عضو شوند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: