• چهارشنبه ۳۰ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 961-5480-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

آغاز كاوش در تل کمین مرودشت

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس از اعلام موافقت با برنامه تعیین عرصه و حریم با روش گمانه زنی، بررسی ژئوفیزیک و سیستماتیک، تهیه پرونده ثبت ملی و مستند نگاری تل کمین واقع در شهرستان مرودشت خبر داد .

به گزارش ايسنا منطقه فارس به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی فارس، مصیب امیری گفت: براساس قانون حفظ آثار ملی با انجام عملیات کاوش تل کمین مرودشت توسط يك هيئت مشترك ايراني آلماني براي يك‌ماه موافقت شده است.

وي اضافه كرد: سرپرستي اين هيئت مشتركا برعهده نوروز رجبی و جان واک مایر قرار دارد و ابراهیم قزلباش عهده‌دار نظارت است و علي‌رضا سردري زارچي مشاور علمي و راهبردي اين هيئت مشترك است.

اميري زمان مجوز صادره را از 30 فروردين تا 30 ارديبهشت 96 اعلام و اضافه كرد: اين گروه باستانشناسي از امروز كار خود را آغاز كرده است.

وي گفت: اعتبار این پروژه از ابتدا تا پایان عملیات کاوش، از سوی دانشگاه گوته آلمان تامين و اشیا موزه‌ای و مطالعاتی حاصل از اين كاوش نيز به امین اموال اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس تحویل خواهد شد.

اميري يادآور شد: نتایج پژوهش‌های میدانی به صورت مقاله تحلیلی برای چاپ در مجله علمی- پژوهشی پژوهشکده باستانشناسی ارائه می‌شود.

به گزارش ايسنا، در فاصله 5 کیلومتری نقش رستم و 9 کیلومتری تخت جمشید، تپه‌اي معروف به تل کمین حسن‌آباد قرار دارد؛ اين تپه دارای شواهد فرهنگی و تاریخی شامل سفال‌هایی با رنگ نخودی‌، خاکستری، ساده و چرخ‌ساز مربوط به دوره هزاره دوم پیش از میلاد است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: