• چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 962-2814-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

استقبال شيرازي‌ها از زندگي‌ پياده

تبديل خيابان طالقاني در هسته مركزي شيراز و محدوده مجموعه زنديه، به پياده‌راه موقت با هدف برپائي جشنواره "زندگي پياده در شهر" مورد استقبال شهروندان شيرازي قرار گرفت.

به گزارش ايسنا منطقه فارس، در ادامه سه‌شنبه‌هاي بدون خودرو و براساس اعلام قبلي، خيابان طالقاني و مسيرهاي منتهي به اين خيابان مركزي در شيراز، به پياده‌راه تبديل شد تا شهروندان يك روز بدون خودرو را در اطراف مجموعه تاريخي زنديه، تجربه كنند.

رضايت شهروندان از اين رويداد فرهنگي اجتماعي، شايد بهانه‌اي باشد براي معطوف شدن توجه مسئولان در محدود كردن تردد خودروها در بافت مركزي و تاريخي شيراز و توسعه پياده راه‌ها؛ اگرچه اولين الزام و ضرورت براي اجرايي شدن چنين طرح‌هايي، تامين زيرساخت، خصوصا پاركينگ، است.

معاون فرهنگی شهردار شیراز نيز با بيان اينكه بالغ بر 10 هزار شهروند و گردشگر در جشنواره "زندگي پياده در شهر" شركت كردند، گفت: با توجه به اینکه محور زندیه و خیابان طالقانی و خیابان ناصر خسرو برای برگزاری در نظر گرفته شد، از توان راهنمايان گردشگري نيز براي ارتقاء كيفي جشنواره كمك گرفتيم.

احمد همتي‌بوشهري با بیان اینکه پیاده‌راه‌ها که نتیجه کالبدی سبک زندگی پیاده هستند محل ظهور هنر شهری و هنر عمومی خواهند بود، خاطرنشان کرد: برپایی نمایشگاه دست‌ساخته‌های هنرجویان و مربیان خانه‌های محله و فرهنگسراها و فراهم آوردن فضای نمایشگاهی برای فروش این صنایع دستی سبب تقویت اقتصاد هنر در شهر می‌شود .

  همتی با اشاره به برگزاری جشنواره تئاتر کودک و فعالیت‌های حوزه کودک در قالب جشنواره زندگی پیاده در شهر، تصریح کرد: یکی از اساسی‌ترین بخش‌های فرهنگسازی، نسل‌های جوان، نوجوان و کودک هستند و برنامه‌ریزی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز زمینه را برای مشارکت تعدادی از مهدهای کودک در این برنامه فراهم کرد تا کودکان از نزدیک زندگی پیاده در شهر و شهر بدون خودرو را لمس کنند و از بخش جشنواره تئاتر کودک لذت ببرند .

معاون فرهنگی شهردار شیراز همچنین به اجرای تئاترهای شهروندی در قالب جشنواره زندگی پیاده در شهر در جنب ارگ کریم‌خانی مقابل حمام کریم‌خانی، انتهای خیابان طالقانی و در طول مسیر به صورت خیابانی نیز اشاره و عنوان کرد: این تئاترها با هدف ارتقای فرهنگ شهروندی و آموزش برخی مباحث مهم شهروندی مانند ترافیک، زندگی شهری، پسماند، فرهنگ آپارتمان نشینی، فرهنگ برخورد با گردشگران و ارتباط با گردشگر و مهمان‌نوازی اجرا شد .

وی با تاکید بر لزوم گسترش فرهنگ کتابخوانی در جامعه‌، بیان کرد: بخشی از جشنواره زندگی پیاده در شهر به برپایی نمایشگاه کتاب با هدف دانش‌افزایی و علم‌محوری در جامعه اختصاص یافت تا برای نهادینه شدن این فرهنگ حتی برای مجموعه‌ای از افراد که زمان کمتری برای مطالعه دارند تلاش شود .

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز افزود: بخش عمده این نمایشگاه کتاب مربوط به دیوان حافظ، کلیات سعدی، ادبیات مشاهیر شیراز و کشور و غیره بود که همزمان با هفته شیراز در دسترس گردشگران و شهروندان قرار گرفت .

همتی با اشاره به حضور تعداد زیادی از گردشگران خارجی در این برنامه، آنها را بهترین سفیران فرهنگ شهر ما توصیف و تصریح کرد: تعداد زیادی از آنها در حین اجرای برنامه در حال فیلم و عکس گرفتن بودند و برای آنها جالب بود در کشور ما چنین جشنواره‌ای با امنیت بسیار خوب در بستر خیابان با حضور عموم مردم اجرا می‌شود .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: