• پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 962-3214-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

تخريب المان‌هاي معماران جوان در شيراز/
رجبي: شهرداري عذرخواهي كند

صبح چهارشنبه در آستانه روزي كه به‌نام شيراز ناميده شده است، المان‌هاي طراحي و اجرا شده معماران جوان و دانشجويان معماري شركت كننده در سومین دوره مسابقه معماري "قوام الدین شیرازی"، چند ساعت بعد از برگزاري اختتاميه توسط شهرداري شيراز تخريب شد! اقدامي كه اعتراض‌هاي زيادي را به‌دنبال داشت .

به گزارش ايسنا منطقه فارس، مسابقه معماري قوام‌الدين شيرازي، توسط سازمان نظام مهندسی استان فارس و به شكل كارگاهي و رویکرد آسیب شناسی ساختاری دو دوره گذشته و با تاکید بر استفاده حداکثری از ظرفیت کارآمد معماری ایران در این چنین پروژه‌هایی و البته تبیین یک ساختار فکری و تولید یک مدل قابل بسط برای یک چنین رویدادهایی، از ابتداي ارديبهشت آغاز شد.

دانشجويان معماري و معماران و طراحان شركت كننده در اين مسابقه روز سيزدهم ارديبهشت سازه‌هاي طراحي و ساخته شده را در معرض داوري قرار دادند و شامگاه سه‌شنبه 13 ارديبهشت اختتاميه اين مسابقه برگزار شد.

به گزارش ايسنا، صبح چهارشنبه و در حاليكه هنوز چتر آفتاب به شكل كامل بر سر شهر شيراز پهن نشده بود، ماموران منطقه يك شهرداري شيراز اقدام به تخريب سازه‌هايي كردند كه سازندگان آن بعضا ميليون‌ها تومان پول و وقت و انرژي زيادي براي طراحي و ساخت آنها هزينه كرده بودند.

واكنش شهرداري در قبال اين رخ‌داد، سكوت بود، اگرچه شهردار منطقه تاكيد دارد اين اقدام با هماهنگي يكي از برگزاركنندگان مسابقه و از اعضاي سازمان نظام مهندسي فارس انجام شده است.

بهانه شهرداري براي تخريب اين سازه‌ها، مراسمي است كه شايد 10 روز آينده در اين محدوده (گذر قوام‌الدين) برگزار شود!

نماينده مردم شيراز در مجلس شوراي اسلامي و رئيس سازمان نظام مهندسي كشور در اين خصوص به خبرنگار ايسنا گفت: برگزاري مسابقه معماري قوام‌الدين كه امسال سومين دوره آن را شاهد بوديم، حركتي بسيار مهم، تاثيرگذار و مهم به شمار مي‌رود؛ هم به لحاظ حرفه معماري و هم از نگاه رفتار اجتماعي.

فرج‌الله رجبي افزود: حضور تعداد زيادي جوان دانشجو و متخصص معماري كه نه براي تلف كردن وقت كه براي انجام يك كار با تحليل و نگاهي مشخص و هدفمند گردهم جمع شده و در يك نقطه گردشگري، حركتي تاثيرگذار را انجام داده‌اند، به هر جهت اقدامي قابل توجه محسوب مي‌شود.

رئيس سازمان نظام مهندسي كشور با تصريح اينكه چنين اقدامي زمينه تشويق لايه‌هاي مختلف اجتماعي را براي توجه به معماري شهري فراهم مي‌كند، گفت: چنين اقدامي اگر به‌خوبي مديريت شود، مي‌توانيم گمشده‌اي با عنوان هويت معماري را به‌تدريج پيدا كرد؛ البته امسال و در سومين سال برگزاري اين مسابقه، بسيار هدف‌مندتر و بهتر كار انجام شد.

او با بيان اينكه طي سال‌هاي گذشته معماري شاخصي را شاهد نبوده‌ايم، گفت: با مديريت خوب و تداوم بخشيدن به چنين اقدامات و حركت‌هايي مي‌توان هويتي براي معماري ايراني اسلامي يافت؛ رويدادي كه جوانان با انگيزه، انرژي، شاد و هدف‌مند به آن وارد شده‌اند و تلاش كرده‌اند.

رجبي با تصريح اينكه مطالب عنوان شده جنبه مثبت مسابقه قوام‌الدين محسوب مي‌شود، گفت: اين موضوع باعث متوجه شدن نظر بسياري از برجستگان معماري كشور به شيراز شد؛ همه شيراز را به‌دليل برگزاري چنين اقدام تاثيرگذاري، تحسين كردند؛ اين قسمت خوب ماجرا بود!

نماينده مردم شيراز در مجلس شوراي اسلامي گفت: اما نكته بد و زشت ماجرا اين بود كه شهرداري به فاصله چند ساعت بعد از برگزاري اختتاميه، اقدام به تخريب سازه‌ها كرد! سازه‌هايي كه به هر لحاظ مي‌توانست نقطه‌اي براي توجه شهروندان و گردشگران باشد و مورد توجه هم قرار گيرد.

وي با تصريح اينكه تصميم‌گيرندگان در مورد چنين اقدامي(تخريب سازه‌ها) افرادي در تراز شيراز نيستند، گفت: براي انتخاب شهردار در شيراز بايد به‌دنبال افرادي بود كه در تراز شيراز باشند؛ عدم درك دقيق جايگاه شيراز زمينه‌ساز وقوع چنين اتفاق ناخوشايندي در شهري مي‌شود كه خاستگاه هنر و فرهنگ و انديشه است.

رجبي با تاكيد براينكه هميشه بايد نسبت به بعضي انتخاب‌ها با حساسيت و دقت بيشتري وارد شد، گفت: براي شهري كه مي‌خواهيم متمايز باشد، برجسته‌تر از ساير شهرها مطرح شود، بايد نگاهمان در انتخاب مدير و مسئول موشكافانه‌تر باشد.

نماينده مردم شيراز در مجلس شوراي اسلامي تاكيد دارد كه بايد شهرداري به واسطه چنين رفتاري عذرخواهي و شوراي شهر نيز از افراد و شهروندان دلجويي كند.

رجبي گفت: شوراي شهر شيراز بايد تضمين بدهد كه در آينده حامي چنين اقدامات و حركت‌هاي بوده و زمينه را براي حضور و فعاليت هنرمندان خصوصا متخصصان و فعالان عرصه معماري فراهم كرده و در راستاي اعتلاي معماري ايراني اسلامي، بسترهاي تداوم چنين فعاليت‌هايي را مهيا كند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: