• جمعه ۱۵ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۲۳:۱۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 962-2976-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

بزرگداشت هفتادمین سال فعالیت دانشکده پزشکی شیراز

هفت دهه تلاش علمی تاثیرگذار در عرصه علوم پزشکی و تعلیم و تربیت بزرگانی در رشته‌های مختلف تخصصی و فوق‌تخصصی، یکی از شاخص‌ترین داشته‌های شیراز محسوب می‌شود که امروز این شهر را در ایران و حتی جهان، به نگینی درخشان تبدیل کرده است.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، کارنامه درخشان دانشکده پزشکی شیراز، مملو از نام‌هایی درخشان در حوزه پزشکی است، نام‌هایی که شاید امروز تمام ایرانیان و برخی از مردمان کشورهای مختلف جهان و حتی شماری از دانشگاه‌های مطرح دنیا، بسیاری از متخصصان و فوق‌تخصص‌هایی که طی هفت دهه از دانشکده پزشکی فارغ‌التحصیل شده‌اند را بشناسند.

اگر امروز نام شیراز به‌عنوان یکی از قطب‌های پزشکی ایران در بسیاری از رشته‌ها و قطب پزشکی در رشته‌هایی نظیر پیوند اعضا، بر کتاب تاریخ پرشکوه این سرزمین حک شده است؛ دانشکده پزشکی شیراز و اساتید این دانشکده سهم اصلی را در این موفقیت دارند.

شامگاه 14 اردیبهشت و روز 15 اردیبهشت، اردیبهشت روح‌نواز شیراز مصادف بود با جشن هفتاد سالگی دانشکده پزشکی و در این دو روز و با هدف گرامی‌داشت سال‌های پرافتخار طی شده در مسیر علم و پژوهش، دانش‌آموختگان سال‌های دور و نزدیک گرد هم آمدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، یکی از سخنرانان جشن این مراسم دو روزه بود که شامگاه پنجشنه در باغ عفیف‌آباد و صبح جمعه در دانشکده پزشکی برگزار شد، به آمارهایی اشاره کرد که پیشرفت‌های این مرکز علمی را گواهی می‌کرد.

دکتر محمدهادی ایمانیه که خود دانشجوی دانشکده پزشکی شیراز بوده و اکنون نیز عضوی از اعضای هیئت علمی این مرکز دانشگاهی است، گفت: رشد خانه های بهداشت از 29 عدد در سال 57 به هزار عدد در سال 95، افزایش بیمارستان های فعال از 39 بیمارستان به 69 عدد، افزایش تخت های بیمارستانی از هزار و 400 تحت به هشت هزار تخت، افزایش صد برابری تحت های ویژه، 40 برابری آزمایشگاه و 25 برابری داروخانه ها، نمودی از تلاش های صورت گرفته برای تعالی در عرصه خدمات سلامت در استان، پس از انقلاب اسلامی است .

او از افزایش 25 برابری دستیاران پزشکی، حضور چهار هزار دانشجو در خوابگاه های دانشگاه و سی هزار کارمند در مجموعه دانشگاه، به عنوان موارد دیگری از رشد دانشگاه در این سال ها یاد کرد و ادامه داد: همچنین می توان به پوشش حدود صد درصدی واکسیناسیون، دسترسی بیش از 99درصدی به آب سالم، تبدیل پرستاران از 800 نفر در سال 57 به پنج هزار و 600 نفر، کاهش چشمگیر مرگ نوزادان و کاهش مرگ مادران در سال 95 به پنج مورد، به عنوان دیگر دستاوردهای عرصه بهداشت و درمان استان اشاره کرد .

رکوردداری تعداد پیوند کبد انجام گرفته در شیراز در آمارهای جهانی، حدود 130 مورد کاشت حلزون شنوایی، 372پیوند قرنیه، تصویب هزار و 500 طرح پژوهشی و 37 مورد اختراع در سال گذشته، دیگر مواردی بود که رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز بیان کرد و با گرامیداشت یاد نیکوکاران بزرگ عرصه سلامت استان فارس همچون مرحوم نمازی، خلیلی و پوستچی، آغاز به کار مجمع خیرین تامین سلامت در فارس، از سال 82 را سرمنشایی برای الگوبرداری سراسر کشور دانست که موجب تکثیر نیک اندیشی شده است .

او با اشاره به سفر اخیر رئیس‌جمهور و وزیر بهداشت که مهمترین دستاوردهای آن، آغاز عملیات اجرایی شهر سلامت در غرب شیراز و نیز آغاز به کار بیمارستان بزرگ تخصصی و فوق تحصصی پیوند اعضای بوعلی سینا بود، افزود: در عرصه های آموزشی نیز، در آخرین رتبه بندی طرح های "آتنا" یک و دو، پیشتاز کشور بوده ایم .

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، همچنین به تمام وقتی تمامی استادن علوم پایه و 85درصد استادان بالینی این دانشگاه اشاره کرد و گفت: در عرصه خدمات سلامت نیز، همگام با تحولات بهداشتی طرح تحول نظام سلامت، هفتاد مرکز خدمات جامع سلامت در استان راه اندازی و فعال شد که انواع حدمات سلامت مانند پزشکی خانواده، مراقبت های بهداشتی گروه های سنی، تغذیه، سلامت روان، بهداشت محیط و بهداشت حرفه ای را به مردم ارایه می دهند .

 

دکتر "مسعود خاتمی" از دانش آموختگان پیشین دانشکده پزشکی شیراز نیز که هم اکنون استاد دانشکده پزشکی نیویورک است، از سخنرانان این آیین بود که حضور در این جمع را افتخاری بزرگ عنوان و اضافه کرد: هرجای دنیا که باشم، به یاد روزهای خوشی هستم که در شیراز و در دانشکده پزشکی، در کنار استادانی چون دکتر "قربان" سپری کردم .

 

این استاد دانشگاه با بیان اینکه 35 سال است در آمریکا به دنبال اشاعه فرهنگ ایران و شیراز هستیم، سفره هفت سین را نمادی از فرهنگ غنی ایرانی و پیامی قوی تر از پیام سازمان ملل خواند که هر "سین" آن، یک خصوصیت را بیان می کند و با تلاش های انجام شده، این آیین کهن ایرانی هر ساله در آمریکا نیز با حضور نخبگان ایرانی، گرامی داشته می شود .

رونمایی از تمبر هفتاد سالگی دانشگاه، پخش نماهنگ هایی از گذر تاریخ هفتاد سال گذشته در این دانشگاه و استادان برجسته و بنیان گذار دانشگاه، از برنامه‌های این گرامی‌داشت بود.

به گزارش ایسنا، جمعه 15 اردیبهشت و همزمان با روز شیراز نیز، دانشکده پزشکی میزبان استادان، پیشکسوتان و دانش‌آموختگان خود بود و رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این مراسم نیز گفت: واحدی برای حفظ ارتباط همکارانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، در این دانشگاه ایجاد و خانه استاد نیز با هدف استفاده استادان پیشکسوت و بازنشسته داخل کشور پیش‌بینی شده است.

دکتر "محمدهادی ایمانیه" افزود: دانشگاه علوم پزشکی شیراز تنها دانشگاه در کشور است که چنین مکانی را با اعتبار بیش از یک میلیارد تومان ایجاد کرده و ویژه استادانی است که سال های عمر خود را در این دانشگاه صرف کرده اند، دانشگاه آمادگی دارد تا دفتر ارتباط با دانش آموختگان دانشگاه را در محل خانه استاد مستقر کند .

او با بیان اینکه با همت همکاران دانشگاه علوم پزشکی شیراز، موزه وصال دانشگاه احیاء و راه اندازی شده است، اضافه کرد: نصب سردیس استادان پیشکسوت و بنیان گزاران دانشگاه که در سال های گذشته زحمات زیادی برای پیشرفت دانشگاه کشیده اند، از جمله اقداماتی است که در این موزه، انجام شد.

معاون بین الملل دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز با اشاره به تلاش های صورت گرفته برای جذب دانشجوی بین المللی، گفت: امروز از 42 کشور مختلف درخواست داریم که در این دانشگاه درس بخوانند .

دکتر "نصرالله عرفانی" افزود: همچنین از اروپا و کشورهای دیگر برای دوره های کوتاه مدت در بیمارستان ها درخواست داریم که به دلیل اعتبار نام دانشگاه علوم پزشکی شیراز است .

او اضافه کرد: بحث اعتباربخشی بین المللی در دانشگاه آغاز شده است تا مدارک فارغ التحصیلان ما ارزش داشته باشد، با کشورهای مختلف نیز در بحث تبادل استاد و دانشجو تفاهم نامه امضا شده است .

معاون بین الملل دانشگاه، از استادانی که در کشورهای دیگر زندگی می کنند یا دارای تجربه بین المللی هستند خواست که به کارگروه های ما برای تبادل علمی کمک کنند .

عرفانی گفت: برای طرح همکاری با دانشمندان غیرمقیم برای دوره های کوتاه مدت، از سوی دانشگاه اعتبار اختصاص داده شده است .

پروفسور "علی اصغر خدادوست" به عنوان یکی از میهمانان برنامه بزرگداشت هفتادسالگی دانشکده پزشکی شیراز نیز گفت: خداوند روزهای فراموش نشدنی را نصیب من کرده است.

او ادامه داد: ما انسان ها به همان اندازه که در فضا گم می شویم در خودمان هم گم می شویم، باید بدانیم که نقش دانشگاه و هدف از یادگیری دوره های مختلف چیست؟ باید یاد بگیریم و آنچه یاد گرفتیم را به نسل بعد منتقل کنیم، زندگی مانند یک مسابقه دورانی است، اگر به چند هزار سال پیش برگردیم انسان در کوه و جنگل زندگی می کرد و امکانات امروز را نداشت، امکانات امروز از علم و تکنیک به وجود آمده است و از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود .

خدادوست، اضافه کرد: علم مانند مشعلی است که باید از دونده ای به دونده بعدی برسد، کار دانشگاه هم همین است، برنده کسی است که این مشعل را گرم تر و بهتر به نفر بعد منتقل کند، این پدیده پایه اصلی پیشرفت بشر است، انتهای همه این پدیده ها خدا است و خدا را مشاهده می کنیم .

این استاد چشم پزشکی دانشگاه های ایالات متحده آمریکا، ادامه داد: دلیلی ندارد که برای روشن کردن مشعل حیات به اجنبی وابسته باشیم، خودمان می توانیم این مشعل را روشن تر و بهتر کنیم .

او خاطرنشان کرد: کسی که دلش به حال مردم می سوزد باید برود و بهترین علوم را حتی اگر در جاهای دور باشد یاد بگیرد، دانشجویان باید علم را از هر جای دنیا یاد بگیرند و آن را به کار گیرند، کوشش کنید هر زبانی را که لازم است یاد بگیرید و پیشرفت کنید .

مدیرگروه اخلاق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز، گفت: امروز پس از هفتاد سال پزشکی شیراز در اینجا جمع شده ایم تا این هفتاد سال را ارج بگذاریم، باید بدانیم که در هزاره سوم و در سال 2017 میلادی نقش ما چیست، چرا که در هر هزاره تحولات جدیدی در حال اجرا است .

دکتر "سید ضیاالدین تابعی" افزود: امیدواریم همانطور که ما امروز جمع شده ایم تا هفتاد سال پزشکی را جشن بگیریم، هفتاد سال بعد هم نفراتی جمع شوند و بگویند که کار نویی انجام شده است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: