• یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 962-3814-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

آب ضرورت امروز نياز فردا/ نظرپور: شيراز آب كافي ندارد

از روزي‌كه مرحوم محمد نمازي به واسطه مشكلات بهداشتي شيراز، آب لوله‌كشي را براي 6 هزار شهروند اين شهر تامين كرد هفت دهه مي‌گذرد و امروز بار ديگر آب چالش اصلي مردم اين ديار و بسياري از مناطق كشور محسوب مي‌شود.

به گزارش ايسنا، منطقه فارس، در تاريخ آمده است كه مرحوم محمد نمازي، سال 1324 و در مسير حل مشكلات بهداشتي و درماني مردم، دستگاه آب شيراز را همزمان با احداث بيمارستان نمازي، راه‌اندازي و هفت سال بعد يعني در سال 1331 و با پشت سر گذاشتن چالش‌ها و مشكلات فراوان، آب لوله‌كشي را براي 6 هزار شهروند آن روز شيراز تامين كرد.

آبي كه آن روز وقف بود و درآمد حاصل از آن بايد در زمينه بهداشت و درمان همين مردم هزينه مي‌شد. اكنون شيراز 661 هزار مشترك دارد و بحران آب، يكي از مهمترين چالش‌هاي مردم اين ديار محسوب مي‌شود.

مديرعامل شركت آب و فاضلاب شيراز يكشنبه 17 ارديبهشت در جمع خبرنگاران بر اين نكته تاكيد كرد كه علي‌رغم بارندگي‌هاي نسبتا مطلوب، شيراز همچنان با غول بي‌آبي دست و پنجه نرم مي‌كند و گاه تا مرز مغلوب شدن مي‌رود، خصوصا در ايامي كه فصل گرم سال را شامل مي‌شود.

الله‌بخش نظرپور با بيان اينكه در فصل زراعي جاري، شيراز همانند بخش‌هايي از جنوب و شرق فارس، بارندگي خوبي را تجربه كرد، گفت: بر اساس آمارها حجم بارندگي در شيراز حدود 40 درصد نسبت به سال زراعي قبل افزايش داشت؛ اما برداشت‌هاي بي‌رويه سال‌هاي گذشته آنقدر زياد بوده است كه هنوز حال منابع آب اين كلانشهر، خوب نيست!!

او با يادآوري اينكه 77 درصد از كل آب مصرفي شيراز را منابع آب زيرزميني تامين مي‌كنند، گفت: عمق‌ چاه‌هاي آب در شيراز زماني حداكثر 150 متر بود اما امروز كمترين آن 300 متر است!! سال گذشته 8 چاه مهم را از دست داديم و علي‌رغم تمام فشارها و مشكلات، تابستان دشوار 95 را به سلامت از سرگذرانديم.

نظرپور با بيان اينكه سال گذشته در ابتداي تابستان ورودي شبكه آب 5500 ليتر در ثانيه و در انتهاي تابستان 5200 ليتر در ثانيه بود، خاطرنشان كرد: امسال با توجه به افزايش تعداد مشتركان آب، 6 هزار و 84 ليتر در ثانيه نياز داريم تا پاسخگوي مصرف مشتركان باشيم.

وي از كمبود حدود 600 ليتري در ورودي شبكه آب شيراز خبر داد و گفت: هم‌اينك ورودي آب شبكه شيراز بالغ بر 5 هزار و 400 ليتر در ثانيه است و اين موضوع 14 درصد كمبود را نشان مي‌دهد؛ اگرچه 4 حلقه چاه را تا پايان خرداد تجهيز كرده و تا شروع فصل گرما اميدواريم 250 ليتر بر ثانيه به ورودي آب اضافه كنيم.

مديرعامل آب و فاضلاب شيراز با تاكيد براينكه تمام توان براي تامين نياز آبي مشتركان به‌كار گرفته شده است، گفت: امسال اصلاح 100 كيلومتر از شبكه آب را در دستور كار قرار داده‌ايم، براي هر كيلومتر از اين كار نيازمند 400 ميليون تومان اعتبار هستيم و نكته اينكه بخشي از اصلاح شبكه مربوط به شبكه‌هايي است كه حجم دبي عبوري آنها متناسب به مشتركان نيست.

او با اشاره به اينكه 85 درصد از كل آب مصرفي شيراز مربوط به مشتركان خانگي است، تصريح كرد: مهمترين راهكار براي داشتن تابستاني بدون مشكل، مديريت مصرف در بخش‌هاي مختلف است؛ امروز هر مشترك خانگي در شيراز روزانه بيش از 130 ليتر آب مصرف مي‌كند.

نظرپور با اشاره به اينكه استاندارد مصرف آب در فصل خشكسالي 105 ليتر و در زمان بحران و تنش آبي، 50 تا 75 ليتر آب در روز است، گفت: اكنون ما در دوران تنش و بحران آب قرار داريم و لازم است تا حد امكان، مصرف آب را مديريت كرده و كاهش دهيم.

مدير عامل آبفاي شيراز گفت: براساس برآوردها 30 درصد از كل مصرف آب در استحمام، 28 درصد در ظرفشويي، 18 درصد در توالت و كمتر از 10 درصد در پخت و پز استفاده مي‌شود؛ با استفاده از فلش تانك‌هاي دو مرحله‌اي يا كم‌مصرف مي‌توان مقدار قابل ملاحظه‌اي آب را صرفه جويي كرد.

به گفته نظرپور حجم آبي كه در يك ماه به دليل چكه كردن يكي از شير در هر خانه هدر مي‌رود بالغ بر 80 ليتر است؛ از طرفي اگر هر شهروند 3 دقيقه از زمان استحمام خود كم كند، در هر ماه 2 هزار و 800 ليتر آب ذخيره خواهد شد.

مديرعامل آبفاي شيراز گفت: با توجه به اينكه امسال هم مشتركان جديدي به شبكه آب اضافه خواهند شد، بايد تلاش كنيم تا با مصرف بهينه، زمينه برخورداري همگان را از اين نعمت الهي كه نياز امروز و ضرورت فردا است، فراهم كنيم.

او با بيان اينكه همه واحدهاي مسكوني و اداري خصوصا واحدهاي بيمارستاني بايد به مخازن ذخيره آب متناسب با جمعيت تحت پوشش مجهز باشند، گفت: متاسفانه برخي از واحدهاي بيمارستاني در شيراز مخازن ذخيره متناسب ندارند و در زمان قطعي احتمالي جريان آب با مشكلات عديده‌اي مواجه مي‌شوند.

نظرپور با تصريح اينكه دست ياري به سمت رسانه‌ها دراز كرده‌ايم، گفت: اميدواريم رسانه‌ها نه تنها در زمان برگزاري نشست‌هاي خبري كه در تمام ايام سال، با ارتقاء آگاهي‌هاي مردم، ما را در مديريت مصرف آب ياري رسانند.

وي تصريح كرد كه آب شيراز به لحاظ استانداردهاي موجود كاملا سالم و بهداشتي است و نيازي به دستگاه‌هاي تصفيه خانگي براي قابل شرب كردن ندارد.

نظرپور گفت: براساس استانداردها، حجم املاح موقت آب بايد بين 500 تا 1500 ميلي‌گرم در ليتر باشد حال آنكه اين شاخص در آب شرب شيراز حداكثر 700 ميلي‌گرم در ليتر است؛ از طرفي دانشگاه علوم پزشكي و آزمايشگاه‌هاي شركت آبفا نيز به شكل مستمر سلامت آب را براساس شاخص‌هاي استاندارد كنترل مي‌كنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: