• یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 962-1374-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

مديركل استاندارد فارس اعلام كرد

دريافت تاييد استاندارد مصرف انرژي توسط 5 كارخانه بزرگ فارس

مديركل استاندارد استان فارس گفت: فروردين ماه امسال، 5 كارخانه بزرگ فعال در استان فارس تاييديه استاندارد معيار مصرف انرژي را دريافت كردند.

مرتضي رهنما در گفت و گو با ايسنا، با تاكيد براينكه استقبال صنايع از بحث تاييديه معيار مصرف انرژي در استان فارس خوب بوده است، گفت: پنج كارخانه بزرگي كه امسال تاييديه معيار مصرف انرژي را دريافت كرده‌اند، از صنايع لبني استان به‌شمار مي‌روند.

وي با بيان اينكه ابتداي امسال براي 28 واحد صنعتي تاييديه‌هاي معيار مصرف انرژي صادر شده بود، گفت: اين تائيديه‌ها مربوط به سه‌ماهه آخر سال 95 بود و صنايع دريافت كننده نيز عمدتا صنايع مرتبط با سيمان بودند.

رهنما توضيح داد: استاندارد معيار مصرف انرژي به معناي كاهش هزينه‌هاي توليد و ارتقاء بهره‌وري و در نهايت كاهش قيمت تمام شده محصول نهايي است؛ اين موضوع هر توليد كننده‌اي را ترغيب خواهد كرد.

وي با بيان اينكه ميزان توليد محصول نسبت به معيار مصرف انرژي بايد مثبت باشد، گفت: اين نسبت نشان‌دهنده آن است كه كارخانه در حد استاندارد از انرژي براي توليد محصول استفاده مي‌كند، اگر نسبت توليد و هزينه انرژي كمتر از عدد يك باشد، نشان دهنده مصرف بيش از حد انرژي و افزايش قيمت تمام شده محصول است.

رهنما گفت: راهكار اين است كه مديريت مصرف انرژي در هر واحد توليدي متناسب با شرايط كارگاهي و توليد، با استفاده از نيروهاي فني همان واحد، تشكيل شده و با شركت‌هاي همكار استاندار قراردادي منعقد كرده و مسير ترسيم شده را طي كنند.

مديركل استاندارد فارس گفت: شركت‌هاي همكار استاندارد با استقرار در محل واحد توليدي راهنمايي‌هاي مورد نظر را ارائه داده و آزمون‌ها را روي خط توليد انجام مي‌دهند تا به نتيجه مطلوب دست پيدا كنند.

وي با بيان اينكه امروز بسياري از واحدهاي توليدي با مشكل بدهي به شركت‌هاي گاز، برق، آب و ... ديگر تامين كنندگان انرژي، روبرو هستند، گفت: اگر مصرف انرژي در واحدهاي توليدي اصلاح شود، در كاهش بدهي‌ها و سرعت گرفتن روند توليد نيز تاثيرگذار خواهد بود.

رهنما تاكيد كرد كه طبق قانون هر واحد توليدي ملزوم به دريافت تاييديه معيار مصرف انرژي است و اگر در اين ارتباط اقدام لازم را انجام ندهد، با جرائمي از سوي وزارت نيرو و نفت مواجه خواهند شد.

مديركل استاندار فارس تصريح كرد كه تائيديه‌هاي استاندارد معيار مصرف انرژي براي واحدهاي توليدي در بخش‌هاي مختلف يكساله است و بايد هر سال تمديد شود. 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: