• جمعه ۲۲ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 962-4276-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

مدیر مرکز حافظ شناسی خبر داد

حافظ و اخلاق موضوع برنامه‌هاي علمی یاد روز لسان‌الغيب

مدیر مرکز حافظ شناسی با اشاره به همزمانی یادروز حافظ با ایام محرم، گفت: "حافظ و اخلاق" به‌عنوان موضوع علمی یادروز خواجه اهل راز، حافظ شیرازی در سال 96 انتخاب شده است.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، کاووس حسن‌لی جمعه 22 اردیبهشت در جمع خبرنگاران با یادآوری اینکه روز بیستم مهرماه در تقویم ملی کشور، روز حافظ نامیده شده و  هر سال به مناسبت این روز مراسمی در شهرهای مختلف ایران و سایر کشورها برگزار می‌شود، گفت: یکی از مهمترین بخش‌های مراسم یادروز حافظ، برنامه‌های علمی و نشست های تخصصی است.

وی گفت: مرکز حافظ‌شناسی هر سال موضوعی را برای برنامه های علمی یادروز حافظ اعلام می کند و از حافظ پژوهان و دوستداران حافظ می‌خواهد که در پیوند با آن موضوع به پژوهش بپردازند و حاصل بخشی از این پژوهش، در مراسم علمی یادروز حافظ در شیراز  ارائه می‌شود.

حسن‌لی گفت: بدیهی است که بسیاری از پژوهش هایی که در پیوند با موضوع علمی یادروز حافظ انجام می‌شود، به دلیل تنگناهای گوناگون امکان طرح و ارایه در مراسم علمی مرکز حافظ‌شناسی در شیراز را ندارند؛ اما این مرکز آمادگی دارد که چنین پژوهش هایی را حمایت کند و زمینه ی طرح آن‌ها را در بسترهای گوناگون فراهم کند.

او یادآور شد: تا کنون موضوعاتی نظیر عصر حافظ، تاثیرپذیری حافظ از منابع دیگر، تاثیرگذاری حافظ بر ادبیات پس از خود، تصحیحات دیوان حافظ، حافظ و قرآن، ترجمه‌های شعر حافظ، زیبایی شناسی شعر حافظ، حافظ و معنویت و مانند این‌ها در سال های گذشته به عنوان موضوع علمی یادروز حافظ اعلام شده و با توجه به اینکه امسال نیز مراسم یادروز حافظ در ماه محرم برگزار می‌شود و یکی از پیام‌های بنیادی نهضت عاشورا اخلاق مداری و دعوت به اخلاق نیکوست، مرکز حافظ‌شناسی موضوع برنامه‌های علمی یادروز حافظ در سال 1396 را «حافظ و اخلاق» در نظر گرفته است .

حسن‌لی یکی از دلایل رویکرد گسترده‌ی مردم به دیوان حافظ وجود بسیاری از پیام‌های ناب اخلاقی دانست و گفت:  دعوت به  نیک‌رفتاری، راست‌کرداری، خوش‌خلقی‌ و زلالی درون و نیز پرهیز از خودبینی و خودخواهی، و دوری از ریا، دروغ، عیب‌جویی و دیگرآزاری از سفارش‌های همیشگی حافظ شیرازی‌ست که در زیباترین زبان هنری بازتاب یافته است.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: امروز که جامعه‌ی ما بیش از گذشته نیازمند اصلاح رفتار خویش است، دیوان حافظ می‌تواند یکی از سرچشمه‌های شیرین و کارامد چنین آموزه‌هایی باشد .

حسن‌لی افزود: مرکز حافظ‌شناسی همه‌ی فرهنگ وران، اندیشمندان و علاقه مندان را به درنگ در سروده‌های متعالی حافظ و بازشناسی و واکاوی مفاهیم اخلاقی آن فرامی‌خواند. و آمادگی خود را برای دریافت مقالات علمی اعلام می‌دارد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: