• یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 962-6014-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

/همه بياييد/

انتخابات شوراها در شيراز و تركيب جناح‌هاي سياسي

واكاوي اهداف مشخص شده براي ايجاد شوراهاي شهر و روستا، نشان مي‌دهد كه مهمترين اصل در اين حركت مدني، حركت به سمت استفاده مطلوب از خرد جمعي براي مديريت جوامع متناسب با خصوصيات هر جامعه‌اي است؛ موضوعي كه شايد اين روزها تنها در شعار مد نظر باشد .

به گزارش ايسنا منطقه فارس، صاحب‌نظران اعتقاد دارند كه آنچه در شوراها به‌عنوان يك وظيفه بايد مد نظر بوده و امروز تا حدودي مغفول مانده است، حقوق شهروندي و صيانت از آن توسط اين نهاد مدني است .

در ديدگاه‌هاي مختلف پيرامون وظايف و نقش شوراها در سرنوشت جوامع مختلف خصوصا در كلانشهرها اين دغدغه وجود دارد و ابراز مي‌شود كه پرداختن به نرم‌افزارها در سايه توجه بيش از حد به سخت‌افزارها، گم شده است؛ قطعا توسعه شهرها نيازمند وجود افرادي كارآمد به لحاظ ارائه برنامه و راهكارهاي مديريتي خصوصا در مسائلي است كه به‌عنوان خلاء در توسعه جوامع شهري، مطرح مي‌شود .

ارتقاء شاخص‌هاي شهروندان ساكن شهرهاي توسعه يافته، افزايش سطح رفاه شهروندي، برخورداري از تمام حقوق شهروندي براي همه شهروندان، توزيع مناسب و متناسب امكانات و ... از مهمترين نكاتي است كه شوراها بيشترين تاثير را در فرآيند آن دارند .

به گزارش ايسنا، در ايامي كه تبليغات رسمي انتخابات شوراها آغاز شده است، در كنار تبليغات انفرادي كه از سوي كانديداهاي تاييد صلاحيت شده وجود دارد، شاهد انتشار ليست‌هاي مختلفي از سوي افراد، گروه‌ها و تشكل‌ها هستيم؛ ليست‌هايي كه در بسياري از آنها نام‌هاي مشابه ديده مي‌شود .

در اين ميان تنها چند ليست به گروه‌هاي مختلف سياسي فعال، اختصاص دارد و در ساير موارد بيشتر يك نقطه اشتراك در افرادي كه نامشان در فهرست قرار گرفته مشترك است؛ تخصص، تجربه، عضويت در يك گروه يا تشكل، نگاه سياسي، مشي و رفتار اجتماعي و فرهنگي و ... در اين ليست‌ها ملاك عمل قرار دارد .

بررسي ليست‌هاي منتشر شده در انتخابات پنجمين دوره شوراهاي شهر شيراز، علي‌رغم آنكه به لحاظ تعداد و در مقايسه با شوراي چهارم، كاهش را نشان مي‌دهد، اما نسبت به دوره قبل شاهد سياسي‌تر شدن چهره‌هاي انتخاب شده هستيم .

از طرفي در اغلب ليست‌هاي منتشر شده، جوانان و زنان كمترين سهم را داشته و بيشترين سهم نيز به اعضاي شوراي چهارم يا ادوار گذشته و البته كانديداهايي كه در دوره‌هاي قبل بخت خود را آزموده‌اند، اختصاص دارد .

پررنگ شدن عدد ليست‌هايي كه وابستگي‌هاي قوميتي و گروهي را ملاك انتخاب خود قرار داده‌اند، از ديگر ويژگي‌هاي فهرست‌هايي است كه در اين ايام منتشر شده و در فضاي مجازي و حقيقي دست به دست مي‌چرخد .

به اعتقاد صاحب‌نظران، اصولگريان در اين دوره از انتخابات، اگرچه با انشقاق مواجه بودند اما در مقايسه با گروه سياسي مقابل، يعني اصلاح‌طلبان، انسجام بيشتري داشتند .

در اين ميان سهم ليست‌هاي منتشر شده از سوي اصولگرايان، بيشتر از عدد ليست‌هاي منتسب به اردوگاه اصلاح‌طلبان و گروه‌هاي همسو با اين تفكر سياسي است .

اوج گيري اختلاف نظرها در ميان اردوگاه‌هاي اصولگرايان و اصلاح‌طلبان با انتشار ليست‌ها‌، از ويژگي‌هاي بارز در اين دوره انتخابات به‌شمار مي‌رود .

تحليل‌گران معتقد هستند كه اصلاح‌طلبان در مقايسه با اصولگرايان، از چهره‌هاي جوان‌تري در ليست خود استفاده كرده‌اند اما عضويت اكثريت نام‌هاي فهرست شده در ليست آنان در احزاب و تشكل‌هاي سياسي، نشان از سياسي‌تر بودن اين ليست دارد .

از ديگر خصوصيت‌هايي كه نگاه صاحب‌نظران در بررسي ليست‌ها به آن جلب شده است، كمرنگ بودن حضور زنان در بين كانديداها است؛ در اين دوره، تنها در سه ليست از ليست‌هاي منتشر شده، از ظرفيت زنان نيز استفاده شده است .

ليست‌هاي منتشر شده از سوي گروه‌هاي سياسي فعال داراي يك ويژگي است كه شايد در ساير ليست‌ها قابل حصول نباشد و آن فراهم شدن امكان پيگيري مطالبات باشد .

به حتم افرادي كه در قالب ائتلاف‌هاي اصولگرايي و اصلاح‌طلبي به ليست‌ها راه پيدا مي‌كنند را مي‌توان بيش از ديگران رصد و پايش كرد و به پاسخگويي‌شان اگر به شوراها راه يافتند، اميدوار بود .

اگرچه هيچ يك از احزاب نمي‌توانند با قاطعيت در مسير پاسخگو كردن افرادي كه در ليست‌ها قرار مي‌گيرند، حركتي تشكيلاتي داشته باشند و از ابزارهاي مرسوم استفاده كنند اما قطعا مرجعي براي طرح مسائل خواهند بود .

آنچه در ليست اصولگرايان براي اين دوره از انتخابات شوراها بيش از هر نكته مشهود است، كنار رفتن برخي چهره‌هاي شاخص دوره چهارم و اضافه شدن چهره‌هاي جديد است .

به گزارش ايسنا، رئیس ائتلاف خدمت و پیشرفت، پيش از اين در جمع خبرنگاران از نهایی شدن لیست 13 نفره مد نظر این ائتلاف اصولگرایی برای انتخابات شورای شهر شیراز خبر داده و اعلام كرده بود كه اعضای این لیست از بین نفرات معرفی شده توسط 30 جریان اصولگرایی فعال انتخاب شده‌اند .

سعيد قاضي‌پور تخصص، کارآمدی و اصولگرایی از محورهای اصلی انتخاب این افراد دانست و با تصریح اینکه کارنامه هر یک از این افراد نشان‌دهنده کارآمدی آنان است، گفت: در این دوره از انتخابات، تعدادی از بزرگان اصولگرایان استان فارس گرد هم آمدند و اجماع و نظر جبهه اصولگرایان فارس و شیراز به این 13 کاندیدا منتهی شد .

قاضی‌پور گفت: محسن اردکانی، محسن ارکیا، سید احسان اصنافی، سیروس پاک فطرت، غلامعلی ترابی، محمدتقی تذروی، محمدرضی حدایق، سید مهدی رضایی، محمودرضا طالبان، رضا محمدیان، سید محسن معین، محمدرضا هاجری و زهرا یقطین به عنوان اعضای لیست ائتلاف خدمت و پیشرفت انتخاب شده‌اند .

رئیس ائتلاف خدمت و پیشرفت با بیان اینکه انتخاب افراد برای لیست 13 نفره این ائتلاف در شیراز به‌دلیل حضور چهره‌های شاخص اصولگرایی، دشوارتر از هر دوره‌ای بوده است، از اجماع خوب اصولگرایان برای انتخابات پنجمین دوره شورای اسلامی شیراز خبر داد .

از ميان 13 كانديداي منتخب اين ائتلاف اصولگرايي، هشت نفر شامل اصنافی، ترابی، تذروی، طالبان، محمدیان، معین، هاجری و یقطین از اعضای کنونی شورای شهر شیراز هستند .

بعد از نهایی شدن این لیست، واکنش‌های مختلفی را از سوی چهره‌های شاخص اصولگرایی شیراز شاهد بودیم به‌طوريكه رئيس شوراي شهر شيراز كه خود در دوره گذشته به‌عنوان سر ليست اصولگرايان به شورا راه يافته بود و اكنون در ليست حضور ندارد، انتقاداتي را مطرح كرد.

از طرفي شيخي و شعرا، 2 چهره از چهره‌هاي شاخص اصولگرايي نيز علي‌رغم وارد دانستن انتقاداتي به ليست تهيه شده، با تاكيد بر لزوم استمرار حركت اصولگرايي و كمك به همگرايي بين گروه‌هاي اصولگرا، استعفاي خود را از كانديدايي شوراي شيراز اعلام كردند .

به گزارش ايسنا، طي روزهاي گذشته شاهد شكل‌گيري ليستي با عنوان ظفر براي انتخابات شوراي شهر شيراز بوديم؛ ليستي كه تركيبي از افراد با گرايش‌هاي سياسي اعتدالگرايي و اصولگرايي در آن وجود دارند .

ائتلاف شهر ما، ائتلاف كارگري، ليست‌هاي مورد حمايت تشكل‌هاي صنفي و هنري، فرهنگي، ورزشي و ... از ديگر ليست‌هايي است كه طي اين روزها شاهد انتشار آنها هستيم .

اما اصلاح‌طلبان نيز مانند انتخابات مجلس شوراي اسلامي، در پايان روز جمعه 22 ارديبهشت براي نهايي ليست خود به جمع‌بندي رسيده و آن را رسانه‌اي كردند .

به گفته نايب رئيس شوراي اصلاح‌طلبان استان فارس، باورمندي به اصلاحات و پاكدستي، از شاخصه‌هاي اساسي ليست اميد در انتخابات شوراي شيراز است .

علي‌رضا قائديان در جمع خبرنگاران گفته بود 21 حزب و تشكل سياسي و اجتماعي، در شوراي اصلاح‌طلبان مشاركت داشته‌اند و پس از اعلام نام‌نويسي فراخواني انجام  شد كه طي آن 180 نفر براي حضور در ليست اميد براي شوراها ابراز آمادگي كردند .

قائديان با بيان اينكه شاخصه‌هاي كمي و كيفي مشخصي براي پايش و ارزيابي افراد متقاضي مشخص شده بود، گفت: تعلق خاطر به مشي اصلاح‌طلبي، باورمندي به اصلاحات، پاكدستي و سابقه روشن و البته تخصص، در اين شاخص‌ها ديده شد .

او گفت: در بخش كمي مسائلي نظير تحصيلات، سوابق مديريتي و فعاليت‌هاي تشكيلاتي و تخصص افراد و در بخش كيفي نيز، خوداظهاري متقاضيان در قالب مصاحبه، مد نظر قرار گرفته و ارزيابي‌ها انجام شد .

قائديان با اشاره به اينكه تعداد افراد مد نظر براي قرار گرفتن در ليست اميد در مرحله دوم به 80 و در مرحله سوم به 39 نفر تقليل يافت، گفت: با توجه به فراز و فرودهايي كه موضوع احراز صلاحيت‌ها ايجاد كرده و ما تا پنجشنبه گذشته نيز با آن مواجه بوديم، همه با سعه صدر و بدون تنش و سهم‌خواهي، تغييرات را پذيرفتند .

او با تصريح اينكه تمام 180 نفر متقاضي قرار گرفتن در ليست اميد، افرادي با جايگاه متناسب اجتماعي، تخصصي و توانمند هستند، گفت: ما بايد در نهايت به يك ليست 13 نفره براي شوراي شهر شيراز مي‌رسيديم .

قائديان با بيان اينكه انجام چنين اقدامي قطعا ممكن است با ايرادات و اشكالاتي مواجه باشد، نقدپذير بودن اعضاي شوراي اصلاح‌طلبان فارس را متذكر شد و گفت: رويكرد مردم در انتخابات 92 نشان داده است كه قاطبه شهروندان به ليست اميد اعتماد دارند و اميدواريم اين اعتماد را بار ديگر در انتخابات شوراها نيز شاهد باشيم .

نايب رئيس شوراي اصلاح‌طلبان استان فارس معتقد است كه در تهيه اين ليست با دقت نظر و تعمق فراوان، حركت شده است، گفت: ويژگي مهم اين ليست آن است كه افراد را در طيف‌هاي مختلف سني و جنسي در برگرفته و به تخصص، تعهد و مشي‌اصلاح‌طلبي افراد نگاهي ويژه دارد .

به گفته قائديان ليست نهايي اصلاح‌طلبان در گام سوم اين گروه براي حضور در انتخابات شوراي شهر شيراز را سید احمدرضا دستغیب (فخرالدین)، ابراهیم صبوری، سینا بنی زمانی،‌ قاسم مقیمی، سولماز دهقانی، بسید عبدالرزاق موسوی،‌ احمد تنوری، مهدی حاجتی، نوذر امامی، لیلا دودمان، سعید نظری،‌ نواب قائدی و علی ناصری، تشكيل مي‌دهند .

در اين دوره از انتخابات شوراها، افراد و چهره‌هاي شاخصي نيز هستند كه علي‌رغم آنكه نامشان در ليست‌ها قرار ندارد، به عنوان چهره‌هايي مستقل، از پايگاه راي مناسبي برخوردارند .

سيد محمدامين جعفري‌حسيني، سيروس سجاديان، غلامرضا عسگري، سيد كمال پاكفطرت، مهدي خاني، بيژن زارع و ...، در بين كانديداها چهره‌هاي شناخته‌ شده‌اي براي شيراز محسوب مي‌شوند كه هر يك به‌دليل سوابق اجرايي در حوزه‌هاي مختلف و به واسطه موفقيت‌هايي كه داشته‌اند، به‌عنوان كانديداهاي مستقل اما تاثيرگذار محسوب مي‌شوند .

اگرچه برخي از اين چهره‌ها با همراهي كانديداهايي كه داراي ديدگاه‌هايي مشترك هستند، ائتلاف‌هايي را نيز تشكيل داده‌اند؛ ليست‌هايي كه با عناوين و شعارهاي مختلف در ايام انتخابات پا به عرصه گذاشته‌اند.

به گزارش ايسنا، انتخابات پنجمين دوره شوراهاي اسلامي به واسطه تغييري كه در نگاه مردم به شوراها و وظايف اين نهاد مدني ايجاد شده است، از اهميت دو چنداني در تداوم مسير آباداني حرم سوم اهل بيت(ع) و پايتخت فرهنگي ايران اسلامي برخوردار خواهد بود .

صاحب‌نظران اعتقاد دارند كه بعد از چهاردوره فعاليت شوراها و ارتقاء آگاهي‌هاي شهروندان، اميد به تحول و تغييراتي مطلوب در نگاه به مطالبات شهروندي، رفع مشكلات و ناهنجاري‌هاي رو به رشد اجتماعي و پاسخگويي مناسب به خواسته‌هاي فرهنگي شهروندان، قطعا در روند انتخاب كسانيكه فرصت حضور در پارلمان شهري را پيدا خواهند كرد، موثر است .

قطعا و به باور همگان، جداي از نگاه‌هاي سياسي و جناحي، مهمترين اولويت در انتخابات پيش‌رو، مشاركت حداكثري مردم است؛ تلاش براي آنكه همه در عرصه انتخاب حاضر شده و بر اساس باورهاي خود و شناختي كه نسبت به افراد دارند، گزينه مد نظرشان را انتخاب كنند .

به حتم تاكيد براين نكته كه "همه بيايند" مي‌تواند در ساختن جامعه‌اي پوياتر، اميدوارتر و حركتي سريع‌تر و مستمر در مسير بالندگي و رشد، بسيار تاثيرگذار باشد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: