• دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 962-4576-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

براي نخستين‌بار در بيمارستان نمازي انجام شد؛

سونوگرافي راه‌های هوایی و نمونه گیری سوزني با اولتراسونوگرافي

نخستین سونوگرافي راه‌های هوایی(اندوبرونكيال) و نمونه گیری سوزنی، با استفاده از دستگاه اولتراسونوگرافي، براي تشخيص توده‌هاي غيرطبيعي و غدد لنفاوي داخل قفسه سينه، همچنين تشخيص و مرحله بندي سرطان‌هاي ريه، در اتاق عمل بيمارستان نمازي انجام شد .

به گزارش ايسنا منطقه فارس به نقل از روابط عمومي علوم پزشكي شيراز، دكتر "محمدجواد فلاحى" و دكتر "سيد معصوم معصوم‌پور"، در یک کار مشترک تیمی توانستند برای نخستین بار در استان فارس اين اقدام تشخيصي را انجام دهند.

محمدجواد فلاحي، فوق تخصص ريه و مراقبت‌هاي ويژه و عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي شيراز در اين خصوص گفت: هنگامي كه در تشخيص بيماري پزشك به سرطان ريه مي‌شود، براي اطمينان از تشخيص و مرحله سرطان بايد آزمايش‌ها و بررسى‌هاى متعددى را انجام داد .

او با بیان اینکه گاهى به دليل اشكال در تشخيص و تخمين شدت بيمارى، ممكن است بيمار حتي تحت عمل جراحي نابه جا قرار گيرد، افزود: اين اقدامات مي‌تواند پيش از آغاز درمان نجات بخش بيمار، در این روند خدشه وارد کند .

فلاحی ادامه داد: در اين روش كه در حال حاضر در مراكز معدودي در كشور در حال انجام است، به کمک يك برونكوسكوپ كه در انتهاى آن پروب بسيار كوچك سونوگرافى تعبيه شده، مي‌توان از توده‌ها و غدد لنفاى درون قفسه سينه كه دسترسى به آنها برای نمونه بردارى مشكل است، زير ديد سونوگرافى نمونه بردارى کرد .

این عضو هيئت علمی دانشگاه علوم پزشكي شيراز گفت: اين دستگاه با هرينه‌اى بالغ بر 10 ميليارد ريال خريدارى و در بيمارستان نمازى شيراز نصب و راه اندازى شده است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: