• دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 962-4676-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

ورزش راهکاری برای ارتقای سلامت روان

رئيس مركز بهداشت شهداي والفجر شيراز تاكيد كرد كه ورزش يكي از بهترين راهكارها براي ارتقاء سلامت روان، در كنار دست‌يابي به سلامت جسم است .

به گزارش ايسنا منطقه فارس، دكتر عبدالحسين فرح‌بخش در حاشيه اردوي يك روزه تمرينات بدني كه در بوستان‌هاي شيراز اجرا شد، گفت: افسردگي حالتي است كه بر كيفيت خُلق و خوي شخص تاثير عميق گذاشته و نحوه ادراك او را از خويش و محيط اطراف دگرگون مي‌كند .

وي ادامه داد: اين بيماري فرد فعال را به موجودي با احساس بيهودگي، رانده شده از خود، فاقد اعتماد به نفس، خسته، گريزان از مردم و گاه پرخاشگر تبدیل می‌کند كه همواره ناكام و ناراضي است .

فرح‌بخش افزود: اگرچه اين اختلال به طور عمده به وسيله دارو درمان می‌شود اما، تحقيقات گسترده در چند سال گذشته نشان می‌دهد، تمرينات استقامتي مي‌تواند نقش عمده‌اي در بهبود اختلالات مختلف خُلقي ايفا كند .

او ادامه داد: بر اساس تعریف سازمان جهانی بهداشت، افسردگی نوعی احساس غم مداوم و نداشتن علاقه به فعالیت‌هایی است که افراد به طور طبیعی از انجام آن لذت می‌برند و در صورت شدت یافتن این احساس غم و اندوه و ناتوانی در انجام امور روزمره بیش از دو هفته، فرد مبتلا به افسردگی است .

رئيس مرکز بهداشت شهدای والفجر، اضافه کرد: بیماری افسردگی مخصوص گروه یا قشر خاصی نیست و افراد در بسیاری از گروه های سنی به بیماری افسردگی مبتلا می شوند و بیشتر افراد از بیماری، اطلاع ندارند .

نشانه‌های افسردگی

به‌گفته فرح‌بخش کم خوابی، پر خوابی، کم خوردن یا پرخوری، داشتن احساس بی ارزشی، خودآزاری و خودکشی از نشانه‌های افسردگی است .

او گفت: راهکارهای بسیاری برای درمان این بیماری وجود دارد که شامل مراجعه به روانپزشک و مصرف داروهای مناسب، تغذیه سالم، بهبود روابط اجتماعی و خانوادگی است اما، در میان راهکارهای موجود گزینه ورزش نیز وجود دارد که نیازمند صرف هزینه خاصی نیست و با کمترین امکانات می‌توانیم آنها را انجام دهیم .

فرح‌بخش تاکید کرد: ورزش نه تنها برای بهبود سلامت جسمی مفید است بلکه به عنوان نوعی دارو در درمان بسیاری از چالش‌های سلامت روان می تواند نقش داشته باشد .

رئيس مركز بهداشت شهداي والفجر گفت: محققان ثابت کرده‌اند ورزش می‌تواند مانند یک داروی ضد افسردگی نقش مهمی در درمان این بیماری داشته باشد، شواهد نشان می‌دهد که تمرینات هوازی و مقاومتی متوسط تا شدید در درمان افسردگی اساسی نقش مهمی دارد، روان شناسان نیز پیشنهاد کرده‌اند که برای به دست آوردن بیشترین فواید ورزشی در مبتلایان به افسردگی، انجام آن بهتر است از طریق یک گروه باشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: