• چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 962-4876-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

برگزاري شانزدهمين كنگره بين‌المللي نفرولوژي در شيراز/
بررسي‌ دست‌آوردهاي پيوند قلب كودكان

شانزدهمين كنگره بين‌المللي نفرولوژي، دياليز و پيوند و سومين كنگره بين‌المللي پيوند اعضا با حضور پزشكان متخصص و اساتيد دانشگاه‌هاي كشور در شيراز برگزار شد.

به گزارش ايسنا منطقه فارس به نقل از روابط عمومي علوم پزشكي شيراز، در این کنگره چهار روزه  با حضور متخصصانی از 20 کشور جهان دستاوردهای جدید در زمینه پیوند اعضا به ویژه در حوزه پیوند کلیه و کبد بررسی شد.

يك فوق‌تخصص قلب كودكان در شانزدهمین کنگره بین المللی نفرولوژی، دیالیز و پیوند و سومین کنگره بین المللی پیوند اعضا در شیراز گفت: پيوند قلب كودكان در ايران از 2.5 سال قبل آغاز شد.

دكتر محمد مهدوي با بيان اينكه تا كنون 24 مورد پیوند قلب کودکان در كشور انجام شده است، اجرای طرح تحول نظام سلامت را در گسترش بستر این عمل جراحی ویژه، موثر دانست و خاطرنشان كرد: تاكنون پيوند قلب كودكان از شيرخوار هفت‌ماهه تا سنين بالاتر دوران كودكي را در بر مي‌گيرد.

بنيان‌گذار پيوند قلب كودكان در ايران با يادآوري اينكه اعمال جراحي پيوند قلب كودكان در ايران موفقيت آميز بوده است، گفت: اگر بخواهیم پیوند قلب کودکان در ایران را نسبت به سایر مراکز دنیا مقایسه کنیم، در ابتدای راه هستیم و نیاز داریم تا ارتباط بین مراکز بیشتر شده و اطلاعات بین دانشگاه‌ها و مراکز منتقل شود تا بتوانیم نتیجه بهتری در سطح خاورمیانه و در دنیا داشته باشیم.

این فوق تخصص قلب کودکان، ادامه داد: با توجه به اینکه این رشته در ابتدای راه قرار دارد، میزان مرگ و میر در زمینه پیوند قلب کودکان کشور تنها یک مورد بوده است، اما سایر بیماران روند مثبت و رو به رشدی را طی می‌کنند و امیدواریم با پیشرفت‌ها و بهبود شرایطی که در حال اتفاق افتادن است بتوانیم کیفیت زندگی این کودکان را افزایش دهیم.

مهدوی، گفت: کوچک‌ترین بیماری که پیوند قلب بر روی او انجام شد یک بیمار هفت کیلوگرمی است که پس از گذشتن هفت ماه از پیوند، نتیجه آن بسیار خوب بوده و وزن کودک به دوازده کیلوگرم رسیده است.

او مهمترین نکته در این موارد را برگشت شرایط خانواده به یک شرایط عادی و زندگی روزمره عنوان و اضافه كرد: حفظ یک کودک بیمار شرایطی خاص و سخت دارد، یک نکته مثبت که در سال های گذشته شاهد بودیم، بحث هزینه های بیماران پیوندی است که این هزینه را وزارت بهداشت پرداخت می کند .

این فوق تخصص قلب کودکان، با اشاره به انجام نخستین پیوند قلب کودکان در سال 91، گفت: پس از آن به دلیل مسایل اکونومیک و مشکلات اقتصادی که در تامین دارو داشتیم به مدت دو سال این طرح متوقف شد، اما در حال حاضر به ویژه با اجرای طرح تحول، نتیجه خیلی خوبی به دست آمده و تنها نگراني خانواده‌ها سلامت بيمارشان است و نه ساير مسائل.

مهدوی، سابقه پيوند قلب كودكان در جهان را حدود 40 سال اعلام و اضافه کرد: ايران در این زمینه نوپا است اما امیدواریم با روندی که پیش می‌رویم در 10 سال آینده به جایگاه خوب و معتبری در دنیا برسیم.

او در پایان تاکید کرد: جایگاه پزشکی شیراز همیشه از گذشته تا امروز ستودنی و در سطح یک بوده است و بزرگان این رشته بزرگان علمی و اخلاق با منش های بزرگ هستند که هر بار با آنها مواجه می شوم افتخار می کنم که در کنار آنان هستم، شیراز از مراکز و دانشگاه هایی است که همیشه در کارهای جدید پیشرو بوده است .

دکتر مهدوی، آغازگر پیوند قلب کودکان در ایران است که سرپرستی تیم پیوند قلب کودکان در بیمارستان شهید رجایی تهران را بر عهده دارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: