• یکشنبه ۲۸ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 963-9214-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

سيلندرهايي كه به قيمت جان مردم پر و خالي مي‌شود

بوي گاز همه فضا را پر كرده است؛ كنار جاده‌اي پر تردد، دكه‌هايي كه كنارشان مملو از سيلندرهاي كوچك و بزرگ گاز است، زرد، خاكستري، آبي و ... مردي آن ميان با سيگاري روشن ميان لب‌ها، پيچ شيلنگي را محكم كرده و پكي به سيگارش مي‌زند.

دود سيگار مرد با گاز متصاعد شده از كنار سيلندر گاز، با هم به هوا مي‌رود و باز مرد پك محكم‌تري به سيگارش مي‌زند و ته سيگار را به گوشه‌اي در ميان كپسول‌هاي پر و خالي پرتاب مي‌كند؛ بوي گاز همه فضا را پر كرده است و نياز به پرسيدن نشاني نيست! همه جاي پر و خالي كردن سيلندرهاي گاز را مي‌دانند، آنجا كه هيچ ناظري ندارد، هيچ مسئولي پاسخگو نيست.

به گزارش ايسنا منطقه فارس، سال‌هاي سال است كه شارژ سيلندرهاي گاز، بدون رعايت حداقل استانداردها، بي‌هيچ نظارتي در نقاط مختلف شهرها انجام مي‌شود؛ اگرچه شاهد توسعه گازرساني بوده‌ايم، اما پر كردن سيلندرهاي خالي گاز،‌همچنان حرفه‌اي پر رونق است!!

از زمان گاز سوز شدن خودروها، پر كردن سيلندرهاي ماشين‌هاي گازسوز هم به جمع مشتريان دائمي سيلندر پركن‌هاي غير مجاز پيوسته‌اند؛ مردماني كه سيلندرها را به قيمت جان مردم پر و خالي مي‌كنند!

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز در خصوص ساماندهي اين شغل و فعالان آن گفت: بارها جلساتي از سوي فرمانداري در خصوص شارژ غيرمجاز سيلندرهاي گاز برگزار شده اما راهكار مشخصي حاصل اين جلسات نبوده؛ اين معضل همچنان بدون راه‌حل مانده است.

محمد فرخ‌زاده تاكيد كرد كه جلساتي نيز با حضور معاون دادستان عمومی و انقلاب، رئیس سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی، نمایندگان اتاق اصناف، استاندارد، شرکت پخش و پالایش فرآورده‌های نفتی، بازرسی شهرداری و خدمات شهری برگزار و در آن خواستار مقابله با افراد حقيقي و حقوقي كه به شكل غيراستاندارد اقدام به شارژ سيلندرهاي گاز خانگي يا خودرو مي‌كنند، شده‌ايم.

وي با تائيد وجود مراکز ناایمن شارژ و فروش گاز مايع يا ال‌پي‌جي و شارژ كنندگان سيلندرهاي پيك‌نيك و ... در نقاط مختلف شهر شيراز، از انجام بازديدهاي ايمني و پيشگيري خبر داد و گفت: بعد از اين جلسه‌اي با سازمان‌هاي متولي برگزار و راهكارهاي قانوني ساماندهي و ايمن‌سازي اين اماكن و صدور مجوزهاي قانوني بررسي و روش‌هاي مقابله با فعاليت‌هاي غيرقانوني مطرح شد، اما هنوز راهكار مشخصي براي مقابله قانوني با اين افراد و شركت‌ها وجود ندارد.

فرخ‌زاده اضافه كرد: متاسفانه هنوز کسبه و افرادي هستند كه به‌صورت غیر استاندارد، شارژ پیک نیک و سیلندر و نصب مخازن ال پی جی برروی خودروها را انجام داده و هیچ ارگانی یا دستگاهي مسئوليت برخورد با آنان را عهده دار نمي‌شود.

وي گفت: باید مشخص شود مسئول کیست و کدام ارگان یا سازمان در صورت بروز حادثه به دلیل این عملکرد غیر قانونی و نبود قوانین مشخص بازدارنده پاسخگو است؟

رئيس سازمان آتش‌نشاني شيراز گفت: امسال 35 حادثه مربوط به حریق یا انفجار سیلندرگاز مایع (پیک نیکی و 11 کیلویی) در شیراز رخ داده که دو مورد آن مربوط به خودروهای ال پی جی بوده است. حادثه انفجار منزل مسکونی در دست خضر در فروردین ماه امسال به دلیل پرکردن غیراصولی پیک نیک، حادثه انفجار چند روز قبل در شهرک گلبهار و همچنين آوار و انفجار مرگبار کپسول‌های گاز مایع در منزلی واقع در شهرک اکبرآباد که 5 كشته و 6 مجروح برجاي گذاشت، در خاطر بسیاری از شهروندان و آتش نشانان هنوز باقی مانده از جمله این حوادث بوده که هشداری جدی است. عامل‌های بازدارنده ناایمنی در شهر شیراز کاملاً مشخص نیست و در بعضی مواردحتی هیچ مانعی یا برخورد قانونی با فعالیت آنها وجود ندارد .

وی افزود: استفاده از سیلندرهای گاز مایع علاوه بر اینکه مصرف سوخت را بالا می‌برد موجب افزایش حوادث و آتش‌سوزی در خودروهایی می شود که از این کپسول‌ها استفاده کرده‌اند؛ البته بايد تاكيد كرد كه نصب کپسول ال پی جی بر روی خودروها از نظر استاندارد ممنوع است.

فرخ‌زاده گفت: مکان‌های غیر قانونی شارژ سیلندرهای 11 کیلویی و پیک نیکی، در نقاط مسكوني و معمولا پر ازدحام و پرتردد شهر قرار دارد و همواره جان و مال مردم را تهديد مي‌كند و بايد در اين خصوص چاره‌انديشي كرد.

وي با اشاره به اینکه تنها سه شرکت دارای مجوز انجام خدمات مربوط به گاز ال پی جی در شيراز وجود دارد، گفت: در حال حاضر سه شرکت پرسی ایران گاز، پارس گاز و بوتان دارای مجوز قانونی فعالیت است حال آنكه طبق آمار فعلی91 مرکز توزیع و شارژ در شیراز وجود دارد که قریب به 97 درصد از آنها غیرقانونی فعاليت مي‌كند و حتی آنهایی که مجوز دارند از لحاظ استاندارد مورد تایید نهایی نیست.

اين مقام مسئول ادامه داد: هر فعالیت صنفی باید دارای یک پروانه کسب باشد و مكان‌هايي كه اقدام به ارائه سوخت سيلندرهاي گاز مايع مي‌كنند نيز از اين قائده نبايد جدا باشند؛ بايد راهكاري قانوني براي مقابله با اقدامات خلاف چنين واحدهايي پيش‌بيني و اجرايي كرد.

فرخ زاده گفت: لازم است شرکت‌های توزیع كننده سيلندرهاي گازهای مایع نسبت به ایجاد نمایندگی و مراکز استاندارد در نقاط مختلف شهر اقدام كنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: