• یکشنبه ۲۸ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 963-5080-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

مرمت 2 خانه ثبتی در بافت تاریخی شیراز

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: بخش‌هايي از خانه‌هاي تاريخي فرهناك و مينا، در بافت تاريخي فرهنگي شيراز مرمت خواهد شد.

به گزارش ايسنا منطقه فارس به نقل از روابط عمومي ميراث فرهنگي فارس، مصيب اميري گفت: اعتبار مصوب براي مرمت خانه‌هاي تاريخي فرهناك و مينا، 600 ميليون ريال است.

او گفت: خارنه تاريخي فرهناك متعلق به دوره پهلوي اول است كه در سال 85 به ثبت ملي رسيد و از ويژگي‌هاي آن نوع پلان و معماري آن به‌شمار مي‌رود.

اميري گفت: خانه مينا هم از بناهاي مسكوني متعلق به دوران قاجار به‌شمار مي‌رود و در سال 91 در فهرست ملي ايران ثبت شد؛ از ويژگي‌هاي مهم اين بنا، علاوه بر قرار گرفتن آن در محور توريستي بافت قديم شيراز، آجركاري، كاشي‌كاري، درك‌هاي ارسي، سقف‌هاي توفال‌كاري، تزئينات چوبي، طاق‌نماها و ... است.

مديركل ميراث فرهنگي فارس خاطرنشان كرد: بناي تاريخي مينا، به لحاظ معماري، ساختماني چهار طرف ساخت با حياط مركزي و اتاقي به‌نام شربت‌خانه است كه اين امر يك ويژگي محسوب مي‌شود.

اميري گفت: با توجه به لزوم اجرای عملیات سبک سازی و مرمت بام در خانه تاریخی مینا و مرمت سنگ ازاره و کف سازی در خانه تاریخی فرهناک، كار مرمت اين 2 بنا در دستور كار قرار گرفته است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: