• پنجشنبه ۸ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 964-476-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

سردرد راجعه و راه‌هاي پيشگيري و درمان

کارشناس مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: مصرف بیش از حد دارو براي درمان سردرد مي‌تواند سردرد راجعه را به‌دنبال داشته باشد.

به گزارش ايسنا منطقه فارس به نقل از روابط عمومي علوم پزشكي شيراز، دكتر نسيم شاهرخ، افزود: سردرد ناشی از مصرف بیش از حد دارو ( سردرد راجعه ) یک اختلال سردرد ثانویه است، که اغلب مدیریت اختلالات سردرد اولیه را پیچیده می‌کند .

او در خصوص مشخصات این نوع سردرد گفت: فرد مبتلا به اين نوع سردرد، طي 15 روز یا بیشتر در هر ماه و به دلیل استفاده مداوم و بیش از حد داروهای درمان سردرد حاد زمینه‌ای، دچار سردرد مي‌شود.

اين كارشناس با تصريح اينكه تداوم يافتن اين سردرد طي يك دوره بيش از سه ماهه علامت مشخصه اين بيماري است، گفت: این نوع سردرد به عنوان سردرد راجعه شناخته شده و میگرن شایع‌ترین اختلال سردرد اولیه همراه با سردرد راجعه است .

او با بیان اینکه شيوع سردرد ناشی از مصرف بیش از حد دارو در جمعیت، طبق اغلب مطالعات، تقریبا یک تا دو درصد بوده و در بانوان بیشتر از مردان است، ادامه داد: مکانیسم دقیق ایجاد این نوع سردرد هنوز مشخص نیست؛ با این حال، به نظر می‌رسد عوامل متعددی مانند ژنتیک در آن نقش داشته باشد.

اين كارشناس گفت: داروهای مختلف درمان سردرد حاد علامت‌دار، پتانسیل ایجاد سردرد راجعه را دارد، با این حال، احتمال آن بسته به نوع دارو متفاوت است .

او گفت: بر اساس مطالعات و تجربیات بالینی به نظر می‌رسد احتمال ابتلا به این نوع سردرد با مسکن‌های شبه مخدر و داروهای ترکیبی "آسپرین"، "استامینوفن" و "کدئین" بیشتر است .

کارشناس مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم دانشگاه علوم پزشكي شيراز قطع استفاده بیش از حد دارو در اسرع وقت را درمان انتخابی برای این نوع سردرد دانست و بیان کرد: استفاده از یک داروی ضدالتهاب غیراستروییدی (NSAID) طولانی اثر برای درمان سردردها طی این مدت توصیه می‌شود .

اين دكتر داروساز گفت: برای جلوگیری از سردرد راجعه، استفاده از "تریپتان‌ها" مانند "سوماتریپتان" و "ریزاتریپتان" یا داروهای بدون نسخه ترکیبی مانند "آسپرین،‌ استامینوفن كدئین" باید با نظر پزشک به 9 روز یا کمتر و NSAID ها به 15 روز یا کمتر در ماه محدود شود.

شاهرخ در عين‌حال تاكيد كرد كه درمان‌های پیشگیرانه باید به عنوان راهکار اصلی در بیماران مبتلا به سردرد مکرر استفاده شود؛ افراد همچنین باید تعداد دفعات و مقدار مسکن مورد استفاده در سردرد را یادداشت کنند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: