• جمعه ۹ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۹
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 964-1773-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

امام جمعه شیراز:

کار در نگاه اسلام معلم انسان است

امام جمعه شیراز با اشاره به جایگاه و فرهنگ کار از نگاه اسلام و قرآن، تاکید کرد که در اسلام کار در گام اول برای تربیت انسان بوده و معلم انسان محسوب می‌شود و جوهره وجودی هر انسانی را آشکار می‌کند.

به گزارش ایسنا منطقه فارس،‌ آیت‌الله اسدالله ایمانی در خطبه‌های نماز جمعه 9 تیر شیراز، با اشاره به نگاه پیامبران الهی و با تاکید براینکه کار در اندیشه انبیا و اولیا، دارای جایگاهی مقدس بوده است، گفت: یک نگاه اجمالی به آیات قرآن و زندگی پیامبران، ما را به این نتیجه می‌رساند که همه پیامبران کاری از کارهای اجتماع را عهده دار بودند.

او اضافه کرد: در اسلام کار در گام اول برای تربیت خود انسان و معلم انسان است؛ جوهره وجود انسان را آشکار و استعدادهای درونی انسان را محقق و عملیاتی می‌کند؛ کار از انسان فردی فعال و ارزشمند می‌سازد؛ از نظر اسلام و منظر دین، کار در اولین مرحله جوهر وجود را آشکار کرده و توانمندی‌انسان را مشخص می‌کند.

آیت‌الله ایمانی با اشاره به آیات و روایات متعددی از پیامبر اسلام و ائمه(ع)، گفت: منت نکشیدن و مستقل بودن نتیجه فرهنگ کار است؛ اولین نکته‌ای که اسلام برای کار مطرح می‌کند، حفظ استقلال فردی و توانمندی‌های شخصی است؛ انسان با کار، خود را حفظ کرده و از منت کشیدن دور می‌کند؛ این در جامعه یک ارزش و اعتبار تلقی می‌شود.

امام جمعه شیراز همچنین با اشاره به اینکه سال 1344 قمری در روز هشتم شوال، وهابیت و آل سعود قبور مطهر ائمه بقیع را تخریب کردند، گفت: از همان زمان قبرستان بقیع که دارای نشانه‌هایی از قبور ائمه، همسران و دختران پیامبر و شهدای احد و صحابه رسول خدا و ... اما وهابیون آن را تخریب کردند.

او گفت: وهابیت ساخته و پرداخته انگلیسی‌ها بود؛ این حرکت زشت هم توسط انگلیس و با کمک آل سعود انجام شد.

آیت‌الله ایمانی همچنین با اشاره به حوادث تروریستی و اقدامات جنایات‌کارانه‌ای که در ماه تیر سال‌های گذشته توسط آمریکا یا با حمایت این کشور برعلیه ایران انجام شده است، گفت: دوازدهم تیرماه سال 1367 هواپیمای مسافربری ایرباس توسط امریکا روی آبهای خلیج فارس هدف موشک قرار گرفت و 298 مرد، زن و کودک بیگناه کشته شدند.

او تصریح کرد: اگر مرور اجمالی داشته باشیم از ششم تا دوازدهم تیرماه داشته باشیم می‌بینیم که امریکا چه جنایاتی در کشور ما انجام داده است؛ ترور نافرجام رهبر معظم انقلاب در مسجد ابوذر تهران توسط منافقان در شش تیر سال 60، شهید شدن آیت‌الله بهشتی و 72 تن از همراهان او در دفتر حزب جمهوری اسلامی در روز هفت تیر، بمباران شیمیایی سردشت توسط صدام و با حمایت آمریکا در هفتم تیر سال 66 و کشته شدن  110 زن و کودک بی‌گناه و سکوت مجامع بین المللی حقوق بشر، شهادت آیت‌الله صدوقی در یازده تیر و حمله موشکی آمریکا به هواپیمای ایرباس ایران در روز دوازده تیر، گوشه‌ای از جنایات آمریکا و ایادی استکبار جهانی علیه ایران بوده است.

امام جمعه شیراز گفت: آیا امریکا با این جنایت می‌تواند دم از حقوق بشر بزند؟ آیا خجالت نمی‌کشد که خود را مدعی حقوق بشر بداند؟ آمریکایی که با عربستان کنار هم می‌نشیند و رقص شمشیر انجام می‌دهد در حالی که کودکان و زنان یمنی زیر بمب‌های عربستان قرار دارد، طرفدار حقوق بشر است.

آیت‌الله ایمانی تصریح کرد که آمریکا با آن همه سوابق جنایت‌کارانه در ایران و جهان نمی‌تواند دم از حقوق بشر زده و ایران را به‌بهانه حقوق بشر تحریم کند.

امام جمعه شیراز با تاکید براینکه نمی‌توان به آمریکا امید داشت که قدمی به نفع ایران بردارد،‌گفت: باید از خود بپرسیم که چرا آمریکا تحریم‌ها را تکرار و سپاه را تحریم می‌کند؟ سپاه غیر از آنکه در عرصه نبرد قدرتمند ظاهر می‌شود، در مبارزه با تروریست‌ها قوی ورود می‌کند، در عرصه سازندگی نیز تمام امکاناتش را در عرصه سازندگی برای بهبود اوضاع اقتصادی کشور به‌کار گرفته و نظام را جلو می‌برد.

آیت‌الله ایمانی گفت: این مسائل آمریکا را ناراحت و نگران کرده است؛  اینکه سپاه در میدان رزم آنچنان می‌درخشد و در میدان سازندگی این چنین مردانگی دارد و فداکاری و برای حل مشکلات دولت قیام می‌کند؛ با آنکه میلیاردها از دولت طلبکار است همچنان کارهای عمرانی سنگین دولت را بر عهده دارد.

امام جمعه شیراز لزوم رمزگشایی از اقدامات دشمن بر علیه سپاه و تحریم این سپاه را مورد تاکید قرار داد و با تصریح اینکه تمام نیروهای مسلح و دستگاه‌های انتظامی، نظامی و امنیتی در خدمت نظام بوده و هستند، گفت: ما باید از آنها حمایت کرده و اعتبارات مورد نیازشان را تامین کنیم، باید فضای کار برای آنها فراهم شود تا دشمن متوجه شود در مقابل تحریم‌ها ملت ما یک دست و یک زبان از حامیان نظام اسلامی، دفاع می‌کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: