• یکشنبه ۱۱ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 964-880-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

مديركل تبليغات اسلامي فارس:

ايجاد معنويت با بخشنامه مقدور نيست

مدیركل تبلیغات اسلامی فارس با تصريح اينكه ايجاد معنويت در جامعه با توسل به بخشنامه و آئين‌نامه و دستورالعمل ايجاد نمي‌شود، اعتقاد دارد كه براي دست‌يابي به اين هدف نقش عمل و رفتار 99 درصد و نقش تبليغ يك درصدي است.

به گزارش ايسنا منطقه فارس به نقل از روابط عمومی تبلیغات اسلامی فارس، حجت‌الاسلام محمدصادق مهرابی در جلسه هم‌اندیشی پيرامون راهکارهای تعمیق معنویت و باورهای دینی در دانشگاه، كه به ميزباني دانشگاه آزاد كازرون برگزار شد، لزوم برگزاري كرسي‌هاي آزاد‌انديشي را به عنوان يكي از مطالبات مقام معظم رهبري، يادآور شد.

وی اظهار كرد: فاصله‌ با مخاطب در حوزه‌های مختلف شرایطی ایجاد کرده که مخاطب‌شناسی سخت می‌شود و وقتی مخاطب شناسی سخت شد ارائه ابزار مناسب هم غیرممکن می‌شود و معلوم نیست برای چه کسی برنامه‌ریزی می‌کنیم و راهکارهایمان برای کدام گروه است .

مهرابی با بیان اینکه امروز اکثر جوانان در همه حوزه‌ها اطلاعات خود را از فضای مجازی می‌گیرند، گفت: دو جریان فرهنگ‌ساز وجود دارد که یک جریان فرهنگ‌سازی معروف‌ها و جریان دیگر فرهنگ‌سازی منکرهاست. جریان معروف‌ها، جریان رشد و شکوفایی بشر است و جریان منکر جریان انحطاط و زوال بشر است. انسان‌ها یا پیرو جریان معروفند یا منکر، اولی تبلیغ فضیلت‌ها و دومی تبلیغ رذیلت‌ها می‌کند .

مدیرکل تبلیغات اسلامی فارس گفت: وقتی بررسی می‌کنیم می‌بینیم جریان منکر اعتقادی به دنیای پس از مرگ ندارد و صرفاً به همین دنیا و معنویتی بدون دین اعتقاد دارند و نگاهشان معنویت فارغ از دین است و نمی‌پذیرند که معنویت زیرگروه یا شاخه‌ای از دین باشد. معنویت را در حوزه‌های روحی، روانی و جسمی می‌دانند تا آرامش پیدا کنند .

وی با یادآوری اینكه جریان معروف اعتقاد به ماورا الطبیعه دارد، گفت: حوزه‌های عملکردی ما داده‌های حوزه فکری ماست و به تعبیر امام علی(ع) افکار است که اعمال را می‌سازد و اگر مبنای فکری و حوزه‌های فکری درست شد، حوزه‌های عملکردی اصلاح می‌شود. وقتی در برخی مجموعه‌ها، منابع درسی آموزشی بر اساس متون سکولار است، چگونه می‌توان توقع داشت خروجی تقوا و عفاف و حجاب شود .

مهرابی با تأكید بر اینكه معنویت آرامش را در جامعه حاکم می‌کند و آسیب‌های اجتماعی را کاهش می‌دهد، گفت: در حوزه معنویت نقش عمل ۹۹ درصد و نقش تبلیغ یک درصد است. با بخشنامه و دستورالعمل نمی‌شود معنویت ایجاد کرد. معنویت یعنی معنادار کردن جریان‌ها و معنویت انتخاب و هستی‌شناسی ما را غایت می‌دهد و آنچه در حوزه هستی می‌ماند، غایت است. نگاه توحیدی و خدامحورانه داشتن یعنی رسیدن به آن غایت .

مدیرکل تبلیغات اسلامی فارس با بیان اینكه معنویت توحید مدارانه انسان را به غایت می‌رساند، گفت: معنویت‌های نوظهور امروزی تکلیف را از شریعت می‌گیرد و معنویت را در چیزهای مادی مثل شغل و خانه می‌بیند. جریان توحید هم هستی شناسی و هم رسیدن به غایت را دنبال می‌کند. معنویت‌های امروز نه تنها نتیجه ندارد بلکه یا معنویت غیر دینی بودند یا به نام دین بودن، با سلیقه‌ای عمل کردن باعث تخریب شد .

مهرابی بیان كرد: از عوامل بازدارنده معنویت می‌توان به مواردی از جمله آموزش‌هایی که بر اساس منابع دینی نیست، بی توجهی به نیازهای مخاطب و جامعه هدف، عدم انطباق حرف و عمل، تبلیغ سلیقه‌ای و غیر منطقی اشاره کرد .

مديركل تبليغات اسلامي فارس با تاكيد براينكه ايجاد محدوديت در فضاي مجازي براي مقابله با برخي بدرفتاري‌ها در اين عرصه، كارساز نيست، گفت: اين اداره كل آمادگي هرگونه همكاري در زمينه محتوايي با تمام دستگاه‌هاي فرهنگي و آموزشي را دارد.

مهرابي تصريح كرد: بايد اين باور نهادينه شود كه كار سازمان تبليغات اسلامي، فعاليت‌هاي محتوايي است و نه شكلي، لذا آمادگي دارد تا تمام ظرفیت‌های خود را در اختیار مراكز فرهنگي و آموزشي قرار داده و سهم خود در رشد ديني، فرهنگي و احتماعي جوانان را ايفا كند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: