• یکشنبه ۱۱ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 964-1574-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

مدير عامل منطقه ويژه اقتصادي لامرد عنوان كرد

تکمیل پازل صنعتی شدن فارس با استقرار صنایع در منطقه ویژه اقتصادی لامرد

مديرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد اعتقاد دارد كه اين منطقه به واسطه ويژگي‌ها و شرايط خاصي كه دارد، تكميل كننده پازل صنعتي شدن فارس است .

به گزارش ايسنا منطقه فارس محمد آشفته آج‌بیشه، يكشنبه 11 تيرماه در جمع خبرنگاران ضمن گراميداشت هفته صنعت و معدن، گفت: اين هفته فرصتي مناسب براي بررسي نقش و كاركردهاي مناطق ويژه، خصوصا منطقه ويژه اقتصادي لامرد است .

او با اين اعتقاد كه منطقه ويژه اقتصادي لامرد، نقشي تاثيرگذار در بهبود اشتغال و توسعه اقتصادي فارس دارد، گفت: ايجاد و توسعه منطقي مناطق ویژه اقتصادی نقش و جایگاه ویژه‌ای در توسعه اقتصادی منطقه‌ای و ملی  دارد .

اين فعال صنعتي ادامه داد: آمار و ارقام  حاکی از اثر بخشی  بی چون و چرای مناطق ويژه در توسعه اقتصادي و در قالب شاخص‌های مختلفی  مانند درآمد افراد، اشتغال،  انتقال فناوری‌های نوین به کشور، تثبیت و ماندگاری افراد در محل سکونت خود و جلوگیری از مهاجرت به کلانشهرها، خلق ارزش افزوده،ایجاد زیرساخت‌های ارتباطی و خدمات زندگی و .... است .

آج‌بيشه افزود: مناطق ویژه اقتصادی علاوه بر توسعه اقتصادی می‌توانند  ضمن عمل به تعهدات اجتماعی خود، بسترهای توسعه اجتماعی و فرهنگی را فراهم كرده و با جذب سرمایه‌های داخلی  و خارجی فرصت مناسبي را برای توسعه اقتصادی و جهش چشمگیر توسعه ايفا كنند .

او اضافه كرد: منطقه  ویژه اقتصادی لامرد با مشوق‌ها و مزایاهایی که برای سرمایه‌گذار مهیا کرده، نقش مهمی در توسعه داشته و به لحاظ بسترهایی که برای توسعه صادرات و مبادلات در این منطقه وجود دارد، مورد توجه قرار گرفته است .

مديرعامل منطقه ويژه اقتصادي لامرد اضافه كرد: یکی از اهداف مترتب بر استقرار  صنایع انرژی‌بر در مجاورت کانون‌های انرژی کشور، تکمیل پازل صنعتی شدن استان فارس و استفاده بهینه از ظرفیت‌های متعدد منطقه‌ای برای امتزاج آن با قابلیت‌های ملی است .

او تاكيد كرد: اشتغال‌زایی با توجه به تکمیل زنجیره استقرار صنایع در این منطقه، از مزایایی برجسته‌ای است که هم‌راستا با سیاست‌های دولت برای ایجاد اشتغال پایدار هدف‌گذاري شده و اين می‌تواند نقش تعیین کننده‌ای در خلق فرصت‌های شغلی  برای دانش آموختگان و جویندگان کار داشته باشد .

به گفته آج‌بيشه، مصداق بارز این موضوع عملیات اجرایی فاز نخست آلومینیوم جنوب در منطقه ویژه اقتصادی لامرد است .

وي ادامه داد: اين صنعت بر مبنای برنامه زمان بندی در پایان نیمه اول سال 97  به بهره برداری می‌رسد و ظرفیت تولید سالانه شمش آلومینیوم کشور را تا 300 هزار تن در سال افزایش خواهد داد .

آج‌بيشه ادامه داد: به منظور دستیابی به ظرفیت 1 میلیون تن در سال، صنايع آلومنيوم جنوب در قالب فازهای 2 و 3 و با مشارکت سرمایه‌گذاران توسعه داده مي‌شود .

او گفت: زیرساخت‌های لازم اعم از جاده‌هاي دسترسي و امکانات مورد نیاز  و همچنین  خوراک صنایع برای توسعه این فازها ایجاد شده است .

به گفته مديرعامل منطقه ويژه اقتصادي لامرد ظرفیت هر یک از فازهاي 2 و 3 آلومنيوم جنوب، 350 هزار تن در سال خواهد بود و علاوه بر آن کارخانه "آند سازی" با ظرفیت 180 هزار تن در سال برای هر یک از آنها ایجاد خواهد شد .

وي ادامه داد: طراحي لازم براي ایجاد شهرک صنایع پائین دستی آلومينيوم در منطقه ويژه صنايع انرژي بر لامِرد انجام شده و قرار است در مجاورت كارخانه آلومنيوم جنوب، صنايع مختلفي استقرار يابد .

آج‌بيشه گفت: براي دست‌يابي به اين هدف، شركت آلومنيوم جنوب، تامین بلند مدت "شمش" مورد نياز سرمایه‌گذاران صنايع پايين دستي را تضمین می‌كند؛ این امر نقش مهمی در کاهش هزینه‌های تولید و تکمیل چرخه فعالیت‌ها در صنایع پایین دست خواهد داشت .

وي از اجرايي شدن چندين پروژه ديگر در اين منطقه ويژه خبر داد و گفت: تفاهم‌نامه هایی برای واگذاری زمین به  متقاضیان در زمينه استقرار صنایع گوناگون، مبادله شده است و به‌زودي خبرهاي اميدواركننده‌اي در خصوص تسهيل شرايط سرمايه‌گذاري منتشر خواهد شد .

آج‌بيشه همچنين گفت: یکی از مزایای منطقه ويژه اقتصادي لامرد،  رویکرد اهالی و به‌ویژه  صاحبان سرمایه لامردی اعم از ساکنین در داخل یا مقیم در کشورهای مختلف است؛ برای  جلب مشارکت این سرمايه‌گذاران که علاقه خاصي به سرزمين و موطن خود دارند، تمهيداتي انديشيده شده كه به‌زودي و ضمن تعامل با مسئولان ارشد استان فارس، گام‌هايي برداشته خواهد شد .

به گفته مديرعامل منطقه ويژه اقتصادي لامرد، در افق نهایی اين منطقه و با تکمیل صنایع پیش بینی شده، ایجاد حدود سی هزار فرصت شغلی دور از دسترس نخواهد بود .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: