• دوشنبه ۱۲ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۳
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 964-2373-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

استاندار فارس:

تقويت نهاد شورا و انتخاب شهردار 2 وظيفه مهم شوراها است

استاندار فارس اعتقاد دارد كه تقويت نهاد شورا و انتخاب شهردار، مهمترين وظايف شوراهاي شهر است.

به گزارش ايسنا منطقه فارس سيد محمدعلي افشاني دوشنبه 12 تير در همايش منتخبان شوراهاي پنجم شهر در استان فارس، گفت: اولين وظيفه مهم اعضاي منتخب شوراها، حفظ و تقويت نهاد شورا است.

افشاني با بيان اينكه اعضاي شورا بايد منافع مردم را بر منافع شخصي و جناحي، ارجح بدارند، گفت: اگر منافع شخصي و جناحي بر منافع عمومي مردم ترجيح داده شود، مردم به ياس دچار شده و اعتماد آنان از منتخبانشان سلب مي‌شود.

وي با تصريح اينكه مردم منتخبان خود در شوراها را بعد از 4 سال ارزيابي خواهند كرد، تاكيد كرد كه شوراها بايد قانون را مبناي كار قرار دهند و بر اين اساس فعاليت كنند.

استاندار فارس گفت: اعضاي منتخب شوراي پنجم بايد به دنبال شناخت مهمترين نيازهاي جامعه باشند و دفاع از حقوق انسان‌ها، رعايت قانون و حاكميت قانون را مد نظر قرار داده و دنبال كنند.

افشاني با بيان اينكه انتخاب شهردار دومين وظيفه مهم شوراهاي شهر به شمار مي‌رود، توصيه كرد كه در انتخاب شهردار، ضمن توجه به مشورت، اعضاي شوراها از ديگران خط نگيرند تا در طول مسير فعاليت، راضي بوده و بتوانند پاسخگو باشند.

استاندار فارس قول داد كه به‌عنوان مسئول ارشد استان، هر جا اختلافي بين شهردار و شورا حادث شد، جانب شوراها را بگيرد، مگر آنكه موضوع اختلاف مسائل مالي يا اخلاقي باشد.

افشاني پرهيز از تشنج‌آفريني را زمينه‌ساز تقويت شوراها دانست و گفت: در انتخاب شهردار، اول بايد با قانون آشنا باشيد، حدود وظايف شهردار را بشناسيد و بعد بر اساس شاخص‌ها و معيارهايي فردي را انتخاب كنيد.

استاندار فارس توصيه كرد كه شوراها شهرداري را انتخاب كنند كه تجربه و دانش‌ لازم را داشته و قادر به برقراري تعامل با تمام دستگاه‌ها باشد.

افشاني گفت: شهردار بايد شهرساز باشد اما نه شهرساز به معناي فيزيكي بلكه در تمام ابعاد آن.

استاندار فارس با بيان اينكه منتخبان شورا بايد چالش‌هاي شهر را شناسايي و براي رفع اين چالش‌ها راهكارهايي تدبير و اجرايي كنند، گفت: يكي از مهمترين مسائل، پرهيز از فروش ارزش‌هاي زيست محيطي شهر است.

افشاني به اعضاي منتخب شوراهاي شهر در استان فارس توصيه كرد كه از روز اول مبارزه با فساد را به‌عنوان يك اولويت مورد توجه قرار دهند و گفت: بهترين روش براي مبارزه با فساد، شفاف عمل كردن است.

استاندار فارس با تاكيد براين نكته كه شوراها نبايد به‌دنبال افزايش حريم شهرها باشند، گفت: بايد به‌جاي گسترش افقي به دنبال توسعه عمودي شهرها بود زيرا در اين صورت نياز به زيرساخت‌ها و توسعه آن كم و هزينه ارائه خدمات خواهد شد.

افشاني همچنين خواستار توجه جدي شوراها به راهكارهاي پيشگيري از ايجاد و توسعه حاشيه‌نشيني خصوصا در شهرهاي بزرگ شد.

به گزارش ايسنا، همايش منتخبان پنجمين دوره شوراهاي شهر در استان فارس، با حضور 538 منتخب از 102 شهر فارس برگزار شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: