• سه شنبه ۱۳ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 964-3714-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

برگزاري همايش شميم‌ پاكي در شيراز/
پانزده هزار معتاد در فارس براي پاك‌ماندن تلاش مي‌كنند

هفتمین همایش شمیم پاکی با حضور مددجویان رهایافته از دام اعتیاد، در تالار فرهنگیان شیراز برگزار شد .

به گزارش ايسنا منطقه فارس، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز سه‌شنبه 13 تير در هفتمين همايش شميم پاكي، به راه‌اندازي 6 مركز ترك اعتياد دولتي و حمايت از راه‌اندازي و فعاليت 130 مركز ترك اعتياد خصوصي در فارس اشاره كرد.

دكتر محمدهادي ايمانيه گفت: بیش از پانزده هزار معتاد هم‌اينك در مراكز دولتي و خصوصي راه‌اندازي شده در فارس، مراحل ترك اعتياد را طي مي‌كنند و نتايج خوبي نيز كسب شده است.

او عملكرد حوزه درمان در ارتباط با درمان معتادان در استان فارس را ويژه خواند كه وزاتخانه‌هاي كشور و بهداشت از آن قدرداني كرده‌اند و گفت: كار انجام شده در فارس تيمي بوده و استانداري، ستاد مبارزه با اعتياد، نيروي انتظامي، قوه قضائيه، بهزيستي و بخش خصوصي همكاري خوبي با دانشگاه علوم پزشكي دارند.

ايمانيه گفت: اردوگاه ماده 16 با ظرفیت حدود 100 نفر از سال گذشته در شيراز راه‌اندازي شد و اكنون ظرفيت آن به 400 نفر رسيده و تا 700 نفر قابل افزايش است؛ دانشگاه نيز در زمينه پزشكي و پرستاري كم ويژه‌اي به اين اردوگاه داشته.

او با بيان اينكه اعتبارات لازم تامین نشده است، گفت: دانشگاه از محل سایر منابع اعتباری برای این کار بزرگ و ارزشمند کمک گرفته است.

ایمانیه، گفت: بیش از 600 نفر در این اردوگاه از سوی واحدهای حرفه ای و فناوری آموزش دیدند و با یادگیری شغل به اجتماع برمی گردند .

رئيس دانشگاه علوم پزشكي شيراز اعتقاد دارد مهمترین مشکلاتي که جوانان و نوجوانان را درگیر می‌کند، تصادف و اعتياد است، لذا خانواده‌ها اگر جوانان خود را دوست دارند در اين دو موضوع مراقبت لازم را انجام دهند.

پیشگامی استان فارس در حوزه درمان معتادان در کشور

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان فارس نيز گفت: مواد مخدر و روان‌گردان‌ها از جدی‌ترین آسیب‌های اجتماعی، به شمار مي‌رود؛ امروز مواد مخدر به ابزاري سياسي در معادلات جهاني بدل شده است.

محمدرضا ابراهيمي تغيير گرايش معتادان از موادمخدر سنتي به صنعتي را چالشي ديگر در جهان دانست كه نتايج آن قتل، خشونت، طلاق و .... است.

او با اشاره به اقدامات بسيار گسترده جمهوري اسلامي ايران از 37 سال قبل تاكنون، كارنامه نظام اسلامي در اين زمينه را بسيار درخشان برشمرد و گفت: ايران اسلامي پرچم‌دار مبارزه باقاچاق موادمخدر و اعتياد است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان فارس، بیان کرد: مواد مخدر با توجه به گردش مالی زیاد، بسیار قدرتمند است و امروزه با رنگین کمانی از مواد مخدر صنعتی مواجه هستیم .

ابراهیمی ادامه داد: موضوعی که در ستاد مبارزه با مواد مخدر دنبال می شود بحث کاهش تقاضا است، از ابتدای انقلاب تاکنون بیش از 53 هزار نفر بر اثر سوء مصرف مواد مخدر جان باخته اند، 55 درصد طلاق ها در کشور بر اثر مصرف مواد مخدر است و بیش از چهار هزار نفر در راه مبارزه با مواد مخدر شهید شدند .

او تاکید کرد: همه باید با نگاه مسوولانه در این زمینه کار کنیم، همه دستگاه های دولتی موظفند در این زمینه ورود داشته باشند، در حوزه درمان و حمایت های اجتماعی در سال های گذشته اتفاقات خوبی در استان انجام شده است، مرکز ماده 16 با همت مسوولان راه اندازی شده است و معتادان حاد و پرخطر در شیراز ساماندهی شدند، فارس در حوزه درمان در کشور پیشرو بوده است .

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان فارس، در ادامه گفت: کمپ های ترک اعتیاد غیرمجاز و زیرزمینی تعطیل شدند و در حال حاضر 115 کمپ ترک اعتیاد مجاز داریم و ظرفیت خوبی برای درمان معتادان انجام شده است، به زودی نیز 45 تُن انواع مواد مخدر کشف شده، امحاء می شود .

ابراهیمی به خانواده ها، توصیه کرد: متوجه فرزندان باشند، دوستان آنها را بشناشند و در مورد مواد مخدر و عوارض آن، با فرزندان حرف بزنند .

تاکید بر اهمیت پیشگیری در بحث اعتیاد

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان فارس نیز گفت: معضل اعتیاد و مواد مخدر یک معضل فراگیر است که تمام کشورها با آن مواجه هستند و مشکلاتی را در زمینه های مختلف اجتماعی، بهداشتی و قضایی ایجاد کرده است

احمد رحمانیان افزود: اعتیاد علاوه بر اینکه خودش جرم است باعث جرم های دیگر نیز می شود، بحث اعتیاد یک مساله فراگیر و بین المللی است، در حوزه اعتیاد گروه های سنی مختلف حضور دارند که مهم ترین گروه سنی، نوجوانان و جوانان هستند .

او اضافه کرد: هم سختگیری بیش از اندازه و هم سهل انگاری والدین نسبت به فرزندان در بحث پیشگیری از اعتیاد اهمیت دارد، در کنار بحث مبارزه با مواد مخدر و برخورد با گروه های عرضه مواد مخدر، باید به مساله پیشگیری اهمیت داده شود، تمام اقدامات دستگاه های دولتی باید در بحث پیشگیری باشد .

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان فارس، ادامه داد: نکته کلیدی در بحث پیشگیری، بحث اطلاع رسانی و آگاهی مردم است، در زمینه اطلاع رسانی باید اطلاع رسانی به دانش آموزان و خانواده ها به صورت ویژه انجام شود .

رحمانیان، با اشاره به اهمیت توجه به بحث بیکاری، گفت: افراد بیکار به سمت خرید و فروش مواد مخدر کشیده می شوند و برای رهایی از فشار بیکاری، به سمت استفاده از مواد مخدر می روند .

اين مقام قضائي از بيمه‌ها درخواست كرد كه در صورت امکان افراد معتاد را تحت پوشش بیمه قرار دهند و گفت: خانواده ها نباید معتادن را طرد کنند، بلکه باید از آنها حمایت کنند تا بتوانند مصرف مواد مخدر را ترک کنند، یکی از معضلاتی که در خانواده ها داریم ارتباط والدین با فرزندان است، فرزندان با حضور در جمع های دوستانه نامناسب به سمت اعتیاد می روند .

رحمانیان، اضافه کرد: در زمینه پیشگیری، باید به امر به معروف و نهی از منکر، ایجاد سازمان های مردم نهاد در محله ها، ارتقای فرهنگ جامعه از راه آموزش های مداوم، علمی و کاربردی و افزایش امکانات ورزشی در مناطقی که بیشتر در معرض خطر هستند، توجه ویژه شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: