• پنجشنبه ۱۵ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 964-1680-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

امام جمعه شیراز در مراسم رونمایی از کتاب شهید ایمانی:

آثار قلمی شهدا را منتشر کنید تا جامعه با اندیشه شهیدان آشنا شود

نماینده ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز تاکید دارد که با انتشار آثار قلمی شهدا باید امکان آشنایی بیشتر جامعه با اندیشه شهیدان را فراهم کرد.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، آیت‌الله اسدالله ایمانی عصر چهارشنبه 14 تیر در مراسم رونمایی از کتاب بوی خوش عطر، شامل روزنوشت‌های شهید نصرالله ایمانی، گفت: امیدوارم این حرکت برای سایر خانواده های معظم شاهد الگویی شود تا آثار قلمی شهدایشان را منتشر کرده و برای نسل آینده به جا بگذارند.

وی که در جمع هنرمندان، مدیران فرهنگی، خانواده های شهدا و ایثارگران سخن می گفت افزود: انتشار این قبیل آثار باعث می شود که نسل های آینده بتوانند از آن زمان و افکار و اندیشه های آن روز استفاده کافی را داشته باشند .

 * شهادت و فضل پروردگار برای همگان است

آیت الله ایمانی خاطرنشان کرد: سخن از شهید و شهادت و اثر فرهنگی شهید، مطلبی است که برای هرکس به سادگی امکان پذیر نیست و برای وامانده‌های این مسیر نیز تشریح این موقعیت و مقام بدون صعوبت و سختی امکان پذیر نیست.

وی افزود: باید دید چه عواملی باعث می شود برخی افراد این مسیر را با اراده و اختیار خویش انتخاب و تا آخر خط مشتاقانه حرکت کرده و در اقتدا به مولایشان حضرت امیرالمومنین امام علی علیه السلام بر این عقیده باشند که آن را نعمتی شایسته شکر ببینند و نه آن را مصیبتی دارای سختی ببینند.

نماینده ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز گفت: این نکته که چه می شود که در جامعه چنین افرادی شکل می گیرند مولود عوامل مختلفی است که هر کدام می‌تواند در تکمیل این اندیشه موثر باشد و فردی را از جایی و خاک و خاکدان بکند و او راآسمانی ساخته و الهی کند.

وی ضمن بیان این پرسش که آیا این امکان برای افراد خاصی است یا همه افراد؟ گفت: فضل پروردگار این موقعیت را برای همه فراهم می‌کند اما بهره برداری افراد از این فضل متفاوت و توجه افراد به این فضیلت‌ها و استفاده از آنها متغیر است.

آیت الله ایمانی پیرامون برادر شهیدش نیز گفت: شهید نصرالله ایمانی، سربازی‌اش را رفته بود و مثل همه جوان‌ها کاری نیز در بازار داشت؛ یک روز از رادیو مغازه از سوی امام ره و برخی روحانیون شاخص دعوتی می‌شنود که جوانانی که آشنایی با سلاح و توان حضور در جبهه دارند برای دفاع بروند. وی نیز مغازه اش رابست و حرکت کرد. این زمان مهرماه 59 و چند روزی پس از شروع جنگ بود .

وی افزود: من 17 مهرماه با دوستان جهاد سازندگی به جبهه رفته بودم. چند روزی آنجا بودیم و من احساس کردم باید برنامه ریزی دقیق تری انجام شود. در بازگشت جوانان آماده را در کازرون دعوت کردیم. دوره یادآوری برای آنها گذاشتیم. دوره خاصی بود و می توان گفت موفقیت های امروز در عرصه های دفاعی نتیجه صبری است که رزمندگان در دوران بنی صدر از خود نشان داده و با دست خالی در مقابل دشمن ایستادگی کردند .

* آشنایی با شهیدعلم الهدی سبب دگرگونی شهید ایمانی شد

امام جمعه شیراز گفت: خداوند متعال به شهید نصرالله توفیق داد تا با شهید علم الهدی آشنا شده و در مسیر افکار و اندیشه‌های شهید علم الهدی قرار بگیرد و این اندیشه‌ها و آشنایی باعث شد، دگرگونی در او به وجود آید .

وی با اشاره به نقش پدرشهید در تربیت وی گفت: تربیت پدرم این فرزند را آنچنان بار آورد که دین برایش ارزشمند باشد و وی پایبند به دین بار آید و روز به روز در حال رشد و کمال و ترقی باشد .

آیت‌الله ایمانی افزود: پدرم توانست این آخرین فرزند پسر خانواده را با تربیت خود چنین بارآورد و بعد که وی عازم جبهه شد، هنگام بازگشت حکایت خاصی بین این پدر و پسر وجود داشت. شهید نصرالله می گفت پدر خسته هستم دعا کن شهید شوم پدر می گفت دعا می کنم زخمی شوی و دو بار هم زخمی شد .

وی افزود: این گفتگوهای لطیف بین پدر و پسر برقرار بود تا زمان شهادت و بعد از شهادت هم برقرار بود. پدرم معمولا دو ساعت قبل از نماز صبح بیدار می‌شد و اهل تهجد بود. این تهجدش انعکاس داشت و در این زمان نیز رابطه روحی با شهید داشت. این رابطه ماورای مسایل مادی است و با مسایل مادی قابل تفسیر نیست .

نماینده ولی فقیه در فارس گفت: تاثیر این پدر و تربیت وی او را چنین بالا برد.بیش از 1100 شهید در شهرستان کازرون داریم. من از آنان اثر قلمی سراغ ندارم اما این شهید هفت سفر برای خودش در این کتاب طراحی کرده که سفر هفتم سفر شهادت اوست.

* هفت سفر شهید ایمانی، هفت سفر عشق بود

وی افزود: شهید از روز اول دست به قلم بوده نه اینکه بعدا خاطرات را نوشته باشد؛ از روز اول طرح و برنامه داشته تا با زبانی ساده و قابل فهم حرف هایش را بیان کند.

آیت الله ایمانی درباره روند انتشار کتاب گفت: روز اول بنیاد شهید این دستنوشته‌ها را منتشر کرد. بعدا حوزه ی هنری مرکز این کتاب را مجددا انتشار داد تا اینکه برخی دوستان و بستگان معتقد بودند این قلم یک شیرینی و گیرایی خاصی دارد و قلم خود شهید است و خاطرات نیز روزنویس است و مسایل در همان زمان نوشته شده و خوب است که تجدید چاپ شود .

وی افزود: برادران صنعتی که برادر بزرگترشان تالیفات متعددی دارد و برادر کوچکتر نیز صاحب قلم است و زحمت این کار را عهده دار شده‌اند.

امام جمعه شیراز گفت:برای این کار با من نیز مشورت کردند و من نیز متذکر شدم از شهدای زیادی در این کتاب نام برده شده که برخی شاید حتی مربوط به فارس نیز نباشند و شناخت انها می تواند جالب باشد. همچنین از اماکنی نام برده می شود که این اماکن در گذر زمان دچار تغییر می شوند. این مساله را توضیح دهید تا خواننده متوجه شود .

وی  افزود: امروز بچه های جبهه این اماکن را می شناسند اما در نسل های بعدی این مطالب گنگ می شود از آنان خواستم درباره این اماکن نیز توضیح دهید که این کار نیز انجام شده و اهل تحقیق می دانند پیدا کردن نام فلان شهید از فلان استان یا فلان مکان جغرافیایی یا حادثه وقت زیادی می برد.

آیت الله ایمانی گفت: این کار با حوصله انجام و اثر در حد خودش اثر جالبی شده است و می تواند سئوال و نکاتی که برای خواننده ایجاد می‌شود را پاسخگو باشد و توانسته این هفت سفر که سفر عشق است را به رشته تحریر درآورد.

امام جمعه شیراز گفت: ان شاءالله این سفر برای بقیه نیز موثر بوده و کتاب برای خوانندگان مفید باشد من که خودم از خواندن آن لذت می بردم چرا که خوش قلم ساده روان و خودمانی بود و در نوشتن تصنع نداشت بلکه دل را سر قلم آورده بود .

در این مراسم و پس از رونمایی از کتاب حوزه هنری انقلاب اسلامی استان فارس از خانواده سردار شهید نصرالله ایمانی و حجت الاسلام صنعتی که کار انتشار روزنوشت های شهید را برعهده داشت قدردانی شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: