• یکشنبه ۱۸ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 964-2680-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

"من" بر ديوار نگارخانه وصال

آثار نقاشي پگاه منجزي، در قالب نمايشگاهي با عنوان "من" بر ديوار نگارخانه وصال در شيراز قرار گرفت.

به گزارش ايسنا منطقه فارس، نمايشگاه "من" شامل 53 اثر نقاشي در تكنيك‌هاي رنگ و روغن،‌ آبرنك، آكريليك، كولاژ و .. است كه در گالري شماره 2 نگارخانه وصال، در معرض تماشاي علاقه‌مندان قرار گرفته است.

پگاه منجزی درباره انتخاب عنوان " من " برای  نمایشگاه خود به خبرنگار ايسنا گفت : من همیشه عادی بودم، زندگی کردم، بزرگ شدم، میان آدم‌ها و شهر عادی، هیچ چیز با انگیزه‌تر از خودم برایم نبود. بزرگترین دلیل برای نقاشی کشیدنم همیشه خودم بود، احساساتم، که هیچ وقت نتوانستم به زبان بیاورمشان، یا می ترسیدم یا وقتی می گفتم کسی نمی فهمید .

اين هنرمند نقاش افزود: این مجموعه شاید خود من باشم، پگاهی که بزرگ شده، دنیای قشنگ همیشگیش کمی خاکستری شده، هنوز هم قشنگ هست ولی بدی هم هست، دروغ هم هست .

او خاطرنشان كرد: تکنیک آزاد و فی البداهه و رنگ‌های درونی با هیجاناتم هماهنگ شده، نشانی از عمیق ترین نیازهایم برای درک زندگی است. نیازی که با زنانگیم که خلق کردن و رهایی‌ست پیوندی ناگسستنی دارد .

این نقاش جوان که فارغ التحصیل رشته صنایع دستی، از دانشگاه شیراز است، نمایشگاه "من" را اولین نمایشگاه انفرادی خود معرفي كرد و گفت: آثار به نمايش در آمده در اين نمايشگاه، از يك‌سال قبل تاكنون خلق شده است.

منجزی انتخاب سبک اکسپرسیو برای خلق آثارش، را برگرفته از توجه کامل به درونیات خودش دانست .

قطع بزرگترین آثار نامبرده از 100 در80 شروع و تا کوچکترین آثار ایشان در اندازه 20در20 سانتیمتر ارایه گردیده است. منجزی علاقه به قطعهای کوچک و مینیاتوری، در ارایه آثار خود را، ناشی از علاقه وافر خودش در دوران تحصیل حتی برای خلق آثار صنایع دستی دانسته و البته به این نکته نیز اشاره نمود که از نظر محتوایی آثار خود را کاملا مستقل از رشته صنایع دستی که ازنظر وی یک هنر-صنعت می باشد، دانست .

این نقاش جوان اصلی ترین عنصر بصری در تابلوهای خود را  فیگورهای تابلوهایش دانسته، و در مورد استفاده از فیگورهای خرگوش در بعضی از تابلوها، گفت : در کودکی در منزلی زندگی می کردیم که در نزدیکی منزلمان تعداد زیادی خرگوش زندگی می کردند، و حضور این خرگوشها در تابلوهایم می تواند از حضور پررنگ خرگوشها در زندگی کودکی ام باشد .

لادن چالاك در خصوص نمايشگاه پگاه منجزي گفت: ایشان به تازگی وارد دنیای تجسمی و حرفه‌ای نقاشی شده و به نظر من آثار او کارهای آزاد و مدرنی است که مي‌‌توان آنها را اكسپرسيو تلقي كرد.

اين هنرمند نقاش اضافه كرد: البته نه آن اکسپرسیونیسمی که در مقطع تاریخ هنر بخواهیم به آن توجه کنیم. به نظرم متفاوت تر، نوتر و البته شخصی تر است؛ بنظر می آید که منجزی بر یافته‌های شخصی خودش بیشتر تکیه کرده تا اينكه برداشت‌های مستقیمي از تاریخ هنر داشته باشد .

این نقاش قديمي، خط‌ها و لکه‌ها را از عناصر فعال در نقاشی‌های منجزی دانست و کاربرد رنگ‌های شخصی در آثار او را كه زماني شاگردش محسوب مي‌شده است را از مزایای این مجموعه برشمرد.

چالاک معتقد است که در واقع همین رنگ‌هاست که  مخاطب را کاملا درگیر خود كرده و فضایی تاثیرگذار را به مخاطب منتقل مي‌كند.

او ادامه داد: در آثار این نقاش جوان اگر بعضی از فیگورها را حذف کنیم، هیچ لطمه‌ای به کار نمي‌خورد، چون کار از نظر تجسمی قوی است. در واقع رتبه اول آثار ایشان قدرت اکسپرسیو و آبستره بودن آثار است و موضوع آثار در رتبه دوم مجموعه قرار می‌گیرد .

به گزارش ايسنا، نمایشگاه آثار نقاشی پگاه منجزی به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و با همراهی انجمن هنرهای تجسمی شیراز و معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی فارس از 16 تيرماه برپا شده است و تا 21 تیرماه پذيراي علاقه‌مندان به هنر نقاشي خواهد بود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: