• چهارشنبه ۲۱ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 964-3580-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

فصل دوم کاوش‌های باستان شناسی محوطه جهانی پاسارگاد آغاز شد

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت: برنامه‌ فصل دوم کاوش و گمانی‌زنی تعیین عرصه و پیشنهاد حریم محوطه جهانی پاسارگاد اجرایی شده است.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی فارس، دکتر مصیب امیری، با اشاره به کسب موافقت برای اجرای برنامه فصل دوم کاوش و گمانه زنی تعیین عرصه و پیشنهاد حریم محوطه جهانی پاسارگاد،‌ خاطرنشان کرد: عملیات کاوش در این محوطه تاریخی از 15 تیر آغاز شده است.

او با بیان اینکه، براساس موافقت گرفته شده، عملیات کاوش تا 29 مرداد ادامه دارد، گفت: یک گروه باستان‌شناس با استقرار در این منطقه تاریخی، کار خود را به سرپرستی دکتر علی موسوی، آغاز کرده‌اند.

امیری گفت: فصل اول این کاوش‌ها تیرماه سال 95 و به مدت 2 هفته اجرایی شده بود و اعتبارات این کاوش‌ها نیز از طریق پژوهشکده باستان‌شناسی و پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور تامین و پرداخت می‌شود.

به گزارش ایسنا،‌ دشت پاسارگاد در قسمت شمالی استان فارس و میان رشته کوه‌های زاگرس در فاصله 130 کیلومتری شمال شیراز قرار دارد.

قدمت منطقه پاسارگاد بر اساس پژوهش‌های باستان شناسی به دوره میانی پارینه سنگی می‌رسد؛ اگرچه باستان‌شناسان شاخص ترین دوره فرهنگی دشت پاسارگاد را دوره هخامنشی ذکر کرده‌اند و بر اساس مدارک و شواهد موجود نام پاسارگاد براي نخستين بار در دوره هخامنشي مطرح شده است.

این مجموعه بسیار ارزشمند، تیرماه سال 83 به‌عنوان پنجمین اثر ایران در فهرست آثار جهانی ثبت شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: