• چهارشنبه ۲۱ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 964-4074-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

شناسایی 860 هزار هکتار اراضی شیبدار مستعد در کشور

مدیرکل دفتر امور سردسیری و خشک وزارت جهادکشاورزی از شناسائی 860 هزار هکتار از مناطق مستعد در کشور برای اجرای طرح توسعه باغ‌ها در اراضی شیب‌دار مشخص شده است.

به گزارش ایسنا منطقه فارس به نقل از منابع طبیعی استان فارس، حاجی‌وند در جلسه کارگروه طرح توسعه باغ‌ها در اراضی شیبدار افزود: بیشر اکوسیستم‌های طبیعی کشور در اراضی شیبدار واقع شده و متاسفانه فرسایش خاک در این اراضی بسیارمشهود است.

وی گفت: موضوع استفاده بهینه از آب سبز در دستور کار وزارت جهاد قرار گرفته و تلاش می‌کنیم با استفاده از این مفهوم و نیز بهره گیری از تکنیک‌های نوین، طرح توسعه باغ‌ها در اراضی شیبدار را افزایش دهیم.

حاجی‌وند با اشاره به اهم اقدامات و اهداف این طرح خاطرنشان کرد: جلوگیری از تخریب اراضی و تغییر کاربری‌های نامناسب اراضی زراعی و ملی، استفاده از روان آبهای سطحی، استفاده از آب سبز در جهت افزایش بهره وری در باغ‌های دیم و اراضی شیبدار، حفاظت آب و خاک و اجرای عملیات آبخیزداری از مهمترین اهداف این طرح در اراضی کشور است.

وی افزود: بر اساس فرایندهای انجام گرفته تاکنون 860 هزار هکتار از مناطق مستعد در کشور برای اجرای طرح توسعه باغات در اراضی شیبدار مشخص شده که بر طبق برنامه ششم توسعه باید 500 هزار هکتار این اراضی به کشت دیم در اراضی شیبدار اختصاص یابد.

حاجی‌وند گفت: باید با تعاملات سازنده بین مدیران باغبانی ومنابع طبیعی با مجریان طرح و کشاورزان در جهت اجرای بهینه این طرح تلاش کرد .

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس نیز گفت: بیشتر اراضی شیبدار در اراضی ملی قرار گرفته است؛ این موضوع موجب بروز حساسیت‌ها و مسئولیت‌های بیشتر در واگذاری این اراضی در آینده نزدیک خواهد شد.

مهرزاد بوستانی اضافه کرد: هماهنگی با مسئولان و دستگاه‌های مربوطه در اجرای صحیح این طرح در کنار افزایش و جذب تخصیص‌ها و اعتبارات لازم برای ارائه خدمات و تسهیلات مورد نظر به متقاضیان و مجریان این طرح بسیار ضروری و نیازمند دقت نظر کافی است .

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان نیز با اشاره به لزوم توسعه باغ‌های مثمر دیم در اراضی شیب‌دار گفت: استان فارس با داشتن اقليم‌های متنوع و چهار فصل برای فعالیت‌های باغبانی به‌عنوان يک اشتغال و توليد پايدار از جايگاه ویژه‌ای برخوردار است.

محمدمهدی قاسمی با اشاره به اینکه بیش از 15 درصد محصولات باغی کشور در استان فارس تولید می‌شود، افزود: طرح ایجاد و توسعه درختان مثمر در اراضی شیبدار با هدف حفظ، تثبیت خاک و احیاء عرصه‌های آسیب دیده و همچنین بهره وری اقتصادی و کمک به معیشت بهره برداران اجرا می‌شود .

براساس این گزارش، این گردهمایی پیرامون مسائل و راهکارهای اجرایی لازم درجهت رفع ابهامات، تهدیدات و چالش‌های پیش رو و نیز اهداف، برنامه های اجرایی طرح توسعه باغ‌ها در اراضی شیبدار، تشریح شیوه نامه تخصیص و واگذاری اراضی برای توسعه باغ‌ها در اراضی شیبدار و نیز انجام هماهنگی و برنامه ریزی‌های لازم برای تشکیل کارگروه‌های مشترک بین معاونت باغبانی جهاد کشاورزی و منابع طبیعی در اجرای این طرح به بحث وبررسی گذاشته شده به مدت سه روز در شیراز ادامه دارد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: