• جمعه ۲۳ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 964-4174-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

مشاور مدیرعامل و مسئول حقوقی و قضایی بانک اقتصاد نوین:

تسهیلات تکلیفی مانعی سخت در مسیر حرکت نظام بانکی است

مشاور مدیرعامل و مسئول حقوقی و قضایی بانک اقتصاد نوین اعتقاد دارد که یکی از مشکلات و موانع نظام بانک‌داری در مسیر حرکت توسعه‌ای، تسهیلات تکلیفی تعیین شده است.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، به نقل از روابط عمومی بانک اقتصاد نوین، مهدی حسینی که در گردهمایی مدیران منطقه پنج بانک اقتصاد نوین سخن می‌گفت، به تشریح نقاط ضعف و قوت سیستم بانکی و موانع و راهکارهای رفع موانع موجود پرداخت.

او با بیان اینکه سیستم بانکی کشور، امروز با مسائل و مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند که حل و فصل آن نیاز به خرد جمعی و تخصص بانکداری دارد، رعایت بهداشت اعتباری را ضامن سلامت بدنه نظام بانکداری کشور دانست و از همه ی  مدیران خواست برای ارتقاء سطح سرعت کیفیت بانکداری به اصول، ضوابط و دستورالعملها، نهایت دقت و حساسیت را داشته باشند .

مشاور مدیرعامل  و مسئول حقوقی و قضایی بانک اقتصاد نوین همچنين رعایت اصول حقوقی و استانداردهای بانکی در تنظیم قراردادها، سفته‌ها، بررسی دقیق وثایق، ضامنین و تطابق بافت مالی و درآمد مشتری با تسهیلات اعطائی را گام های اولیه برای پیشگیری از زیر سئوال رفتن سلامت پولی و مالی برشمرد که راه را برای سوء استفاده‌های بعدی محدود می کند .

حسینی با اشاره به اینکه آنچه به عنوان مطالبات معوق در بانک‌ها از آن یاد می‌کنیم مشکل نظام بانکی نیست بلکه می‌توان امروز، از آن به عنوان یکی از مشکلات بزرگ اقتصادی کشور یاد کرد، افزود: تسهیلات تکلیفی، فشارهای سیاسی و اجتماعی، رقابت ناسالم در نظام بانکداری، ناهمگونی سیستم اقتصادی و بانکداری با همدیگر و عدم شفافیت کامل در دستورالعمل های صادره برای وصول مطالبات معوق از مسائلی است که  این مطالبات را  دچار مشکل کرده و حرکت نظام بانکی را با سختی مواجه کرده است .

وی هر چند سیستم بانکی و پولي کشور را بی عیب و نقص نمي داند اما نگاه یک سویه و یک طرفه را نیز ناپسند دانسته و با انتقاد از تفکر و رویکردی اقتصادی در جامعه که نگاه سالمی به سیستم بانکداری ندارد، تصريح كرد: بانک ها ضامن احیا و رشد بخشهای مختلف تولیدی و صنعتی کشور هستند .

مشاور مدیرعامل  و مسئول حقوقی و قضایی بانک اقتصاد نوین خاطرنشان كرد: موفقیت‌هایی را که امروز در نظام تولیدی کشور همه در مورد آن سخن می گوییم  مرهون همین سیستم بانکی است و باید با نقد منصفانه موانع پیش روی آنها را مرتفع کنیم؛ چرا كه اکنون بار سنگینی از تخریب ها و  انتقادات را به دوش می کشند .

حسيني، بانک اقتصاد نوین را نمونه یک بانکداری سالم، شفاف  و ایستا در برابر هرگونه بحران و تلاطم اقتصادی دانست و اظهار کرد: امروز با افتخار می توانیم در مورد بانکی سخن بگوییم که به هیچ وجه به  فساد و بی نظمی مالی  آلوده نشده و در بدترین شرایط اقتصادی کشور بعنوان بانک پیشرو، درخشان و با صلابت به حیات اقتصادی خود ادامه داده است .

وی علت این مسئله را دوری از هیجانات مالی و پولی، آگاهی به شرایط اقتصادی کشور، توان مدیریت بحران، نظم در  بانکداری نوین و گذار دقیق و حساب شده از بانکداری سنتی به  بانکداری دیجیتالی و مجازی عنوان كرد .

مشاور مدیرعامل  و مسئول حقوقی و قضایی بانک اقتصاد نوین ادامه داد: با صراحت اعلام می‌کنیم پایه‌های اقتصادی و شبکه مالی بانکداری این بانک آنچنان مستحکم ، به هم پیوسته و منظم است که تاب و تحمل سخت ترین شرایط اقتصادی داخلی  و بین المللی را دارد و می‌تواند به عنوان یک الگوی موفق به جامعه بانکداری کشور معرفی شود .

حسيني از امام جمعه شیراز به عنوان یکی از نخستین کسانی که از تریبون نماز جمعه  نسبت به تخریب بانک ها تذکر داده و تخریب بانک‌ها راتوطئه ای برای ناسالم جلوه دادن سیستم اقتصادی کشور دانستند، قدردانی و اضافه کرد: موضوع تخریب بانک ها مسئله تازه ای نیست و منافع عده ای در این سر و صداها، قال و قیل هاو تخریب ‌ها تأمین می‌شود .

وي اضافه كرد: جای تعجب دارد  کسانی امروز از پشت تریبون ها، در مقالات، تیترها و محافل عمومی و خصوصی تمام قد به تخریب بانک ها و نظام بانکداری اهتمام می کنند که بیشترین مطالبات معوق را به خود اختصاص داده و با  وامهای اعطایی همین بانکها ، بنگاه های عریض و طویل اقتصادی  راه انداخته و بعضا در گوشه کناری به کارهای خیریه هم می پردازند؛ آنها هر روز با آنها عکس یادگاری می‌گیرند و برای فرار از دین خود و عدم پرداخت مطالباتشان،حملات تندی ،به سیستم بانکی کشور کرده و افکار عمومی را تحریف می کنند .

مشاور مدیرعامل و مسئول حقوقی و قضایی بانک اقتصاد نوین خاطرنشان كرد: گاهی سود بانکی را بهانه ی عدم پرداخت می‌کنند، گاهی تحریم ها، گاهی رکود اقتصادی، گاهی تمامی مسئولین را به واکنش وا می‌دارند، کارگران را تحریک می کنند و فریاد واویلا و اشک تمساح آنها برای تولید و اشتغال گوش فلک را کر می کند.اما اگر بخواهیم با واقع بینی به مسائل فکر کنیم ، در واقع این مواردي و  عدم پرداخت مطالبات معوق ، خیانت به تولید و بزرگترین ضربه به اشتغال است، نه سیاه نمایی هایی که گفته شد .

براساس این گزارش،   مهدی حسینی که پیش از این رئيس هیئت امناء و دبیر کمیسیون حقوق بشر منطقه 2 کشور بود، طی حکمی از سوی هیئت مدیره بانک اقتصاد نوین به عنوان مشاور مدیرعامل و مسئول حقوقی و قضایی این بانک منصوب شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: