• سه شنبه ۳ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 965-1314-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

نهايي شدن احداث تصفيه‌خانه‌هاي لوكال در شيراز/
معين: احداث تصفيه‌خانه در بلوار چمران نفس شيراز را مي‌برد

شوراي اسلامي شهر شيراز در دويست و بيست و دومين جلسه علني، كليات طرح احداث تصفيه‌خانه‌هاي لوكال را با هدف تامين پساب خاكستري براي آبياري فضاي سبز شيراز را تصويب كرد.

به گزارش ايسنا منطقه فارس، براساس اين مصوبه شهرداري اجازه دارد در 14 نقطه جانمايي شده، ايستگاه‌هاي منطقه‌اي يا لوكال تصفيه فاضلاب شهري را احداث كرده و پساب حاصله را براي آبياري فضاي سبز و ساير فعاليت‌هاي غير شرب، استفاده كند.

كليات اين طرح مورد تائيد اكثريت اعضاي شوراي اسلامي شيراز بود اما جزئيات آن خصوصا نقاط جانمايي شده و محل احداث اولين ايستگاه تصفيه فاضلاب، مورد مناقشه قرار گرفت و برخي اعضا با آن مخالفت كرده و تاكيد داشتند اجراي اولين تصفيه‌خانه در منطقه گردشگري، فرهنگي بلوارچمران، نفس شهر شيراز را مي‌برد.

محسن معين، يكي از مخالفان اجراي اولين ايستگاه تصفيه فاضلاب لوكال در محدوده باغ‌هاي بلوار چمران شيراز، در اين خصوص به خبرنگاران گفت: طرح اجراي ايستگاه‌هاي لوكال، يك طرح مثبت و ارزنده به‌شمار مي‌رود؛ اما طرحي حساس است كه بايد تمام جوانب زيست‌محيطي آن در مكان‌هاي جانمايي شده مد نظر قرار گيرد.

عضو شوراي اسلامي شيراز گفت: روش‌هاي مختلفي براي تصفيه فاضلاب شهري و تبديل آن به پساب خاكستري قابل استفاده در مصارف غيرشرب، وجود دارد اما اينكه روش‌هاي مورد استفاده به شكل كامل فاقد بو باشد، هنوز اثبات نشده است.

او گفت: اين موضوع مانند طرح احداث كارخانه سيمان شيراز در زماني حدود 5 دهه قبل است؛ اينكه به‌دليل جانمايي نا مناسب، سال‌ها شهر و شهروندان با گرد و غبار سيمان آزرده شده‌اند.

معين اضافه كرد: از ابتدا در موضوع با اهميتي نظير احداث كارخانه سيمان مسائل مختلف و حساس را در نظر نگرفتند و تا امروز مردم با مشكلات آن مواجه هستند؛ امروز هم در اجراي طرح‌هاي حساس خصوصا در بعد زيست‌محيطي، بايد دقت كرد و حساسيت به‌خرج داد.

عضو شوراي اسلامي شهر شيراز گفت: براي اجراي سازه‌هاي شهري بايد تمام شرايط بحراني قابل وقوع را به شكل كامل پيش‌بيني و در اجرا لحاظ كرد نه اينكه بر پايه حدس و گمان كاري را انجام داد و بعد با مشكلات آن روبرو شد.

معين تصريح كرد: اينكه شورا تصويب كرد در 14 نقطه ايستگاه‌هاي لوكال تصفيه فاضلاب احداث شود، اقدامي خوب و ارزنده به‌شمار مي‌رود اما اينكه اولين ايستگاه در پارك چمران جنوبي كه بهترين نقطه زيست‌محيطي و گردشگري شيراز محسوب مي‌شود اجرا شود، كاري غيرمنطقي است.

او با يادآوري اينكه قرار بود در همين نقطه مورد نظر براي احداث ايستگاه لوكال تصفيه فاضلاب، برج تاريخ ايران و پرديس باغ‌هاي ايراني احداث شود، گفت: طرحي كه مرحوم دكتر معمارضياء عمر خود را روي آن گذاشت و در شوراي سوم مصوب شد، به دليل برخي تنگ‌نظري‌ها، شخصي‌نگري‌ها و ... در شوراي چهارم با مخالفت مواجه شد و امروز برخي اعضا مي‌خواهند مكان جانمايي شده آن را به يك پروژه شبهه برانگيز اختصاص دهند.

معين اعتقاد دارد كه اگر بعد از اجراي اين پروژه، به هر دليل ايستگاه تصفيه فاضلاب با مشكلاتي نظير خرابي سيستم، مواجه شده يا روش مورد استفاده روشي كاملا فاقد بو نباشد، قطعا تمام محدوده خدماتي، گردشگري، زيست‌محيطي و مسكوني بلوار شهيد چمران با خطر انتشار بوي تعفن روبرو خواهد شد.

اين عضو شوراي اسلامي شيراز اعتقاد دارد كه بايد شهرداري اولين ايستگاه تصفيه لوكال فاضلاب را در نقطه‌اي غير مسكوني و مناسب‌تر به لحاظ حساسيت‌هاي گردشگري و زيست محيطي اجرا كرده و اگر شرايط ايده‌آل بود، در مراحل بعدي در محدوده باغ‌هاي چمران و قصردشت اجرايي شود.

معين تصريح كرد: محلي كه براي اجراي تصفيه‌خانه لوكال در بلوار شهيد چمران انتخاب شده، يك منطقه ميراثي و نقطه تقسيم باغ‌هاي قصردشت بوده و هم‌اينك آب به شكل متوسط دارد و نيازي به استفاده از پساب خاكستري ندارد.

او خود را يكي از مخالفان جدي احداث ايستگاه تصفيه‌خانه لوكال در محدوده چمران جنوبي اعلام و اضافه كرد: به نظر مي‌رسد برخي از اعضاي شورا قصد دارد كه با ايجاد يك مركز تعفن در بهترين نقطه زيست‌محيطي و گردشگري طبيعي شيراز، مسير اجراي پروژه‌هاي گردشگري مشجر و فرهنگي و زيست محيطي را در اين محدوده كاملا مسدود كنند.  

معين با اشاره به تصويب شدن كليات طرح از شهرداري شيراز درخواست كرد كه با توجه به مشكلات مطرح شده، در انتخاب نقطه‌اي براي احداث اولين ايستگاه تصفيه‌خانه لوكال، دقت بيشتري را لحاظ كرده و از اجراي اولين ايستگاه در پارك چمران جنوبي خودداري كند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: