• چهارشنبه ۴ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 965-476-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

كسب موفقيتي علمي در عرصه پزشكي؛

كيت تشخيص سريع اختلالات كروموزومي در شيراز توليد شد

رئيس دانشکده علوم و فناوری‌های نوین پزشکی شیراز، گفت: کیت تشخیص سریع اختلالات کروموزومی در این دانشکده توليد شد كه مي‌توان از آن به عنوان گامی دیگر به سوی خودکفایی کشور درخدمات سلامت نام برد.

به گزارش ايسنا منطقه فارس به نقل از علوم پزشكي شيراز، دكتر يونس قاسمي افزود: اين كيت تشخيص سريع اختلالات كروموزومي توسط دانشجویان دکترای بیوتکنولوژی پزشکی دانشکده علوم و فناوری‌های نوین پزشکی شیراز، توليد شده است.

او با اشاره به اجرای پروژه‌های تحقیقاتی متنوع در حوزه فناوری های نوین دنیا در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، افزود: با افتخار باید اعلام کنم که درصد بالایی از مقالات ارائه شده در این دانشکده، در زمینه‌های کاربردی است .

قاسمی ادامه داد: با توجه به پیشرفت‌های اخیر در حوزه فناوری های زیستی و توسعه روزافزون آزمایش‌های ژنتیکی، پایان نامه "محمدرضا میری" و "جمیله صابرزاده"، با هدف تهیه کیت‌های تشخیص سریع اختلالات کروموزومی شایع در ایران طراحی و مصوب شد .

دکتر مجید فردائی، استاد راهنماي پروژه پايان‌نامه كيت تشخيص اختلالات كروموزومي نيز گفت:  با بررسی ها، مطالعات و تجارب به دست آمده، لزوم تولید کیت تشخیصی با هدف تشخیص سریع و دقیق پیش از تولد اختلالات کروموزومی شامل سندروم داون (تریزومی 21)، سندروم ادوارد ( تریزومی 18)، سندروم پاتو ( تریزومی 13) و اختلالات تعدادی کروموزوم های جنسی مانند سندروم ترنر، کلاین فلتر و موارد دیگر احساس شد و در این راستا پروپوزال مربوطه به عنوانی پایان نامه دانشجویی تصویب و طی سه سال و نیم، این طرح تحقیقاتی به نتیجه رسید .

عضو هيئت علمی گروه ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی شیراز، افزود: این کیت پس از تولید آزمایشگاهی، با توجه به تکنولوژی بالای به کار رفته در آن و با حمایت مرکز رشد بیوتکنولوژی، موفق به دریافت عنوان "محصول دانش بنیان" از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شد .

فردایی ادامه داد: این کیت تشخیصی، قدرت رقابت با بهترین کیت های مشابه خارجی را دارد و با انجام تست های انجام شده بر روی بیش از 300 نمونه بالینی، حاصل کار موفقیت آمیز است .

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي شيراز گفت: با حمایت و پیگیری می توان امکان تولید انبوه این محصول را داشت و از خرید این کیت تشخیصی از سایر کشورها بی نیاز شویم .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: