• پنجشنبه ۵ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۶
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 965-573-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

رئيس شوراي سياست‌گزاري ائمه جمعه فارس:

امام جمعه نقشي در تصويب و توزيع اعتبارات ندارد/

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه فارس با بیان اینكه بعضی تصور می‌کنند همه چیز در اختیار روحانیت است و همه مسائل را از چشم روحانيت مي‌بينند، گفت: ائمه جمعه هیچ نقشی تصويب و توزيع اعتبارات ندارند.

به گزارش ايسنا منطقه فارس حجت‌الاسلام حسین ملك‌مكان،‌ با اشاره به قرار داشتن در هفته نماز جمعه (3 تا 10 مرداد)، گفت: امسال هفته نماز جمعه همزمان با ایام دهه كرامت و دهمین سالگرد رحلت مرحوم آیت‌الله مشكینی است كه به همين واسطه برنامه‌ها با محوريت‌هاي مرتبط و مختلف برگزار مي‌شود.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه فارس در ادامه به ارائه توضیحاتی درباره وضعیت نماز و ائمه جمعه در فارس پرداخت و گفت: استان فارس دارای ۷۶ نماز جمعه است كه از این لحاظ در جایگاه دوم قرار داریم .

وی اضافه كرد: از ۷۶ امام جمعه فارس، ۲۹ امام جمعه در مراکز شهرستان‌ها حضور دارند یعنی مراکز تمامی شهرستانهای استان فارس دارای امام جمعه هستند و سایر ائمه جمعه نیز در مراکز بخش‌ها و شهرها در خدمت مردم هستند .

ملك‌مكان یادآور شد: جوان‌ترین امام جمعه استان فارس، امام جمعه بخش پارسارگاد حجت‌الاسلام محمّد پردل با ۳۱ سال سن و مسن‌ترین امام جمعه استان، امام جمعه آباده طشک حجت‌الاسلام سیّداحمد موسوی ۸۴ سال سن دارند و حدود شش امام جمعه استان بین ۷۰ تا ۸۵ سال سن دارند و میانگین سن ائمه جمعه استان ۴۹ و نیم سال است .

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه فارس با بیان اینكه هشت امام جمعه استان بالای ۲۰ سال سابقه امامت جمعه دارند و از این تعداد شش نفر از آن‌ها بالای ۳۵ سال سابقه امامت جمعه دارند، گفت: سه نفر از ائمه استان فارس عضو مجلس خبرگان رهبری نیز هستند و چهار نفر نیز عضو هیئت علمی دانشگاه‌ها و یک نفر نیز از معلمان آموزش و پرورش هستند و از ۷۶ امام جمعه استان ۱۹ نفر از آنان از سادات جلیل القدر هستند .

اشاره به وضعیت تحصیلات ائمه جمعه فارس

وی همچنین به تحصیلات حوزوی و دانشگاهی ائمه جمعه استان نیز اشاره‌ای كرد و گفت:‌ تمامی ائمه جمعه استان حداقل سطح سه حوزه را گذرانده‌اند یعنی فوق لیسانس حوزوی را دارند. تقریباً نیمی از آن‌ها سطح چهار حوزه را نیز گذرانده‌اند یعنی دارای مدرک دکترای حوزوی هستند. سه امام جمعه استان مدرک رسمی اجتهاد دارند و حداقل پنج امام جمعه دیگر استان نیز در حد اجتهاد هستند. پنج نفر از آنان مدرک دکترای دانشگاهی نیز دارند و هشت نفر مدرک کارشناسی ارشد دانشگاه و پنج نفر نیز مدرک کارشناسی دانشگاهی هم دارند .

ملك‌مكان با بیان اینكه آیت‌الله ایمانی، آیت‌الله بهشتی و آیت‌الله فقیه سه مجتهد مسلم و از ائمه جمعه فارس و همچنین عضو مجلس خبرگان رهبری هستند، گفت: ۳ نفر از ائمه ما عضو هیئت علمی دانشگاه‌ها‌، ۲ نفر دبیر آموزش و پرورش، ۱۸ نفر در دانشگاه‌های مختلف استان تدریس می‌كنند و ۳۲ نفر هم در حوزه‌های علمیه دارای مسئولیت و تدریس هستند .

تشریح برنامه‌های هفته نماز جمعه در فارس

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه فارس در ادامه سخنان خود به تشریح برنامه‌های هفته نماز جمعه در این استان پرداخت و گفت: نخستین برنامه همایش خانوادگی ائمه جمعه و تجلیل از خانواده و همسران آن‌ها در سپیدان بود كه این برنامه در روز اول مردادماه جاری با حضور رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه كشور برگزار شد .

وی، سخنرانی مسئول شورای سیاستگذاری ائمه جمعه فارس قبل از خطبه‌های نماز جمعه ۶ مردادماه و پخش مستقیم تلویزیونی نماز جمعه شهر شیراز، تهیه و پخش برنامه‌هائی از طریق صدا و سیمای مرکز فارس از قبیل مصاحبه با ائمه جمعه، انعکاس فعّالیت‌های ائمه جمعه و ستادهای موفّق نماز جمعه، زیرنویس تلویزیونی در موضوع نماز جمعه اعم از احادیث و سخنان امام و مقام معظّم رهبری، تجلیل و تکریم از ائمه جمعه‌ای که در زمان دفاع مقدس در جبهه‌ها حضور داشتند، تجلیل از ائمه جمعه پیشکسوت استان که بیش از ۲۰ سال سابقه امامت جمعه دارند را از جمله برنامه‌های این هفته عنوان كرد .

تجلیل از همسران ائمه جمعه استان، تقدیر و تجلیل از ستادهای نماز جمعه، تقدیر از جوانان فعّال در ستادهای نماز جمعه، تقدیر از نهادها و ارگان‌هائی که با نهاد نماز جمعه در طول سال همکاری دارند، تجلیل از خبرنگاران و اصحاب رسانه، برگزاری نمایشگاه کتاب با گرایش نماز و نماز جمعه در مصلّی‌ها، برپائی نمایشگاه ویژه آثار مرحوم آیت‌الله مشکینی در شهر جهرم- برگزاری مسابقات مختلف و متنوّع فرهنگی و مذهبی به‌ویژه در موضوع نماز و نماز جمعه، برگزاری مسابقات ورزشی مانند دو میدانی، فوتسال، پیاده روی خانوادگی و...- توزیع هدایائی به کودکان و نوجوانانی که در نماز جمعه شرکت می‌كنند، دیدار مسئولان با ائمه جمعه و سركشی از خانواده‌های شهدا از دیگر مواردی بود كه وی از آن‌ها نام برد .

تشریح وضعیت عمرانی مصلی‌های نماز جمعه

وی به وضعیت عمرانی مصلّی‌های نماز جمعه استان اشاره كرد و گفت: در استان از ۷۶ نهاد نماز جمعه فقط تعدادی از آنها دارای مصلّی هستند که عبارتند از شهرهای آباده، فسا، جهرم، لامرد، کازرون، ارسنجان، خاوران، زرّین دشت، کوار و تعدادی از شهرها نیز مصلّی نیمه تمام دارند که عبارتند از شهرهای مرودشت، آباده، داراب، خرامه، سروستان، فیروزآباد، بیضا، زاهد شهر، خشت و کمارج، قائمیه، اقلید، میمند و خفر .

ملك‌مكان با بیان اینكه سایر شهرهای استان فاقد مصلّی نماز جمعه هستند که در اکثر آنها نماز جمعه در مساجد یا حسینیه‌ها برگزار می‌شود، گفت: متأسفانه خیلی از این اماکن هم فاقد امکانات لازم است لذا از مسئولان استان و دولت تقاضا می‌کنیم نسبت به ساخت مصلّی‌ها و تکمیل آن‌ها عنایت ویژه‌ای داشته باشند .

ردیف بودجه مستقلی برای ساخت مصلی‌ها در نظر گرفته شود

وی تأكید كرد: می‌طلبد که نمایندگان مجلس با جدیت این مسئله را دنبال کنند که در لایحه بودجه هر سال سهم قابل توجهی برای مصلی‌ها دیده و تصویب شود. اگر اعتبار لازم برای ساخت و به‌خصوص تکمیل مصلّی‌ها قرار داه نشود، بخش ساخته شده مصلّی‌های نیمه تمام نیز فرسوده شده و از بین خواهد رفت .

تخصیص ۲۵ میلیارد تومان جهت ساخت مصلاهای در سراسر كشور

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه فارس با تأكید بر اینكه از دولت و مسئولین بسیار انتظار داریم كه در تخصیص اعتبارات نگاه ویژه‌ای به مصلی‌ها داشته باشند، گفت: در سال گذشته ۲۵ میلیارد تومان برای ساخت مصلی‌ها در سراسر كشور اختصاص یافته بود كه این مبلغ باید میان ۳۱ استان تقسیم می‌شد لذا عملاً مبلغ زیادی برای ساخت مصلی‌ها در استان فارس وجود ندارد .

ملك‌مكان در بخش دیگری از سخنان خود به پاسخگویی به برخی از شبهه‌های مطرح شده در خصوص نمازهای جمعه در فضاهای مجازی و برخی از رسانه‌ها پرداخت و گفت: برخی در فضاهای مجاری می‌گویند كه حضور مردم در نماز جمعه‌ها نسبت به سال‌های اول انقلاب كم رنگ‌تر شده است كه این مسئله را قبول نداریم .

پاسخ به شبهه استقبال كم مردم از نمازهای جمعه

وی افزود: اگر حضور مردم در نماز جمعه یک شهرکمتر شده است دلائل متعددی دارد و یک دلیلش این است که تعداد نماز جمعه‌ها در نقاط مختلف افزایش پیدا کرده و کسانی که اهل نماز جمعه بوده و هستند بین نمازجمعه‌های مختلف پخش شده‌اند، مثلاً سابقاً در شهر شیراز فقط یک نماز جمعه برگزار می‌شد، اما اكنون در همین شهر شیراز چهار نماز جمعه در حرم شاهچراغ(ع)، شهرك گلستان، گویم و صدرا و در شهرستان شیراز هفت نماز جمعه برگزار می‌شود .

ملك‌مكان اضافه كرد: لذا مشخص است وقتی كه در نقاط مختلف این شهر و شهرستان نماز جمعه برگزار می‌شود، به نظر می‌رسد که در یک نقطه جمعیت کم‌تری است در حالی که جمعیت نمازگزار در نقاط مختلف شهر یا شهرستان در نماز جمعه شرکت می‌كنند، یا اینكه سابقاً در استان فارس حدود بیست الی سی شهر از نعمت نماز جمعه برخودار بودند اما هم اکنون هر هفته در استان ۷۶ نماز جمعه برگزار می‌شود .

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه فارس تأكید كرد كه باید مجموع جمعیت شرکت کننده در نمازهای جمعه همه شهرها را نگاه کرد که می‌بینیم نسبت به گذشته نه تنها جمعیت کمتر نشده است بلکه بیشتر هم شده است .

وی دلیل دیگر را این دانست که بعضی از مواقع عملکرد بعضی از مسئولان باعث می‌شود که عده‌ای از نماز جمعه قهر کنند و یا اینكه در همین شهر شیراز باید روز جمعه سرویس دهی بیشتر و بهتری جهت حمل و نقل نمازگزاران فراهم شود گرچه از سازمان اتوبوسرانی شیراز تقدیر و تشکر می‌کنیم اما نیاز بیشتری در این زمینه هست .

ملك‌مكان گفت: افرادی با ماشین شخصی خودشان می‌خواهند به نماز جمعه بیایند اما آیا محل مناسب و نزدیکی برای پارک ماشین آن‌ها وجود دارد؟ لذا بسیاری از اوقات مشکلات دیگری است که باعث می‌شود عده‌ای نتوانند به نماز جمعه بیایند نه اینکه مردم اعتقاد ندارند یا بی توجه هستند .

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه فارس همچنین این نكته را یادآور شد كه ائمه جمعه هم باید خطبه‌های جذابی داشته باشند، مطالب مورد نیاز امروز مردم به‌خصوص نسل جوان را بیان کنند، در بیان دیدگاه‌ها منصفانه مطالب خود را بیان کنند. انتقادات سازنده داشته باشند، خواسته‌ها و توقعات مردم را بیان کنند که بحمد الهی اکثریت به همین شکل عمل می‌كنند .

وی تأكید كرد كه اگر حضور مردم در نماز جمعه‌ها کم شده این بدین معنا نیست که حتماً مشکل از ائمه جمعه است، گرچه ممکن است بعضی موارد عملکرد ائمه جمعه نیز تأثیر منفی در میزان جمعیت داشته باشد، اما خیلی وقت‌ها عملکرد مسئولان نظام است که مردم را نسبت به نظام و انقلاب و حتی اسلام بدبین می‌كند .

ملك‌مكان اعتقاد دارد كه بسیاری از اوقات مسئولان اجرائی کشور که تمام بودجه و اعتبارات در اختیارشان هست و تصمیم‌گیر و برنامه‌ریز و مجری هستند ممکن است بد عمل كنند و اثر آن در اجتماعات دینی و مذهبی نمایان شود .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: