• دوشنبه ۹ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 965-976-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

سرپرست پايگاه استنادي اعلام كرد

آمار تولید علم رشته‌های دانشگاهی/ مهندسی و شیمی در صدر

سرپرست پايگاه استنادي علوم جهان اسلام با اشاره به نتايج بررسي پايگاه شاخص‌هاي اساسي علم آي.اس.آي، اعلام كرد كه رشته‌هاي وابسته به حوزه‌هاي مهندسي، رياضيات و كشاورزي بالاترين سهم از مقالات برتر جهان را به خود اختصاص داده‌ است.

به گزارش ايسنا منطقه فارس، به نقل از روابط عمومي پايگاه استنادي علوم جهان اسلام، دكتر محمدجواد دهقاني گفت: در سال ۲۰۱۶ میلادی ایران 2.4 درصد از كل مقالات برتر جهان را توليد كرد اما سهم رشته‌هاي موضوعي در اين زمينه متفاوت است.

دهقانی با اين توضيح كه یک درصد از مقالات دنیا 18 درصد از استنادهای کل را دریافت می‌کند که این مقالات در واقع تولید علم برتر دنیا را تشکیل می‌دهد، گفت: مقالات برتر در بازه 10 سال اخیر توسط پایگاه شاخص های اساسی علم آی.اس.آی به صورت دو ماه یکبار روزآمد و اعلام می شود، از همین رو تعداد این مقالات همیشه تغییر كرده و ممکن است یک مقاله در یک دوره زمانی در دسته مقالات برتر قرار گیرد و در یک دوره دیگر از این فهرست حذف شود. اساسا مقالات پر استناد یا مقالات برتر به دلیل اهمیت آن به عنوان شاخصی برای کیفیت علم تلقی می شود .

وي با بيان اينكه مقالات برتر به جهت استنادهای بیشتری که دریافت می کنند مقالات برتر یا پراستناد نامیده می‌شود، استناد را به مفهوم استفاده دانست و تاكيد كرد كه مهمترین شاخص سنجش میزان مرجعیت علمی همین استنادها است.

او با استناد به آخرين اطلاعات استخراج شده از پایگاه شاخص اساسی علم (ESI-ISI) ، گفت: پژوهشگران کشور در تولید علم برتر در حوزه‌های وابسته به مهندسی ۵۰۲ مقاله برتر در 10 سال اخیر تولید کرده‌اند و بعد از این حوزه، پژوهشگران حوزه شیمی با 192 مقاله برتر قرار دارند.

دهقاني گفت: پژوهشگران حوزه های فیزیک و ریاضیات نیز هر کدام با تولید ۱۱۰ و ۱۰۳ مقاله برتر در جایگاه های سوم و چهارم کشور در این زمینه قرار گرفته اند. حوزه های علوم کشاورزی، علوم مواد، پزشکی بالینی، علوم رایانه، داروشناسی و سم شناسی، علوم گیاهی و دامی، زیست شناسی و زیست شیمی، زمین شناسی، محیط شناسی و بوم شناسی، علوم اجتماعی، کلیات، بیولوژی مولکولی و ژنتیک، ایمنی شناسی، روانشناسی و روانپزشکی، علوم اعصاب و رفتار، علوم اقتصاد، علوم هوا و فضا و میکروب شناسی به ترتیب بیشترین تعداد مقالات برتر کشور را تولید کرده اند .

او با تصريح اينكه محاسبه سهم میزان تولید علم از کل تولید علم دنیا یک شاخص نسبی محسوب می شود که این شاخص نیز بسیار مهم است، گفت: پژوهشگران حوزه مهندسی در ايران، 4.7 درصد از مقالات برتر حوزه مهندسی دنیا را در 10 سال اخیر تولید کرده اند؛ سهم حوزه ریاضیات، کشاورزی، علوم رایانه به ترتیب 2.7، 2.6 و 2 درصد است.

دهقاني اضافه كرد: حوزه های داروشناسی، شیمی، علوم مواد، فیزیک، زمین شناسی، محیط شناسی و بوم شناسی، علوم گیاهی و دامی، زیست شناسی و زیست شیمی، پزشکی بالینی، بیولوژی مولکولی و ژنتیک، ایمنی شناسی، علوم اجتماعی، کلیات، علوم اقتصاد، علوم هوا و فضا، روانشناسی و روانپزشکی، میکروب شناسی و علوم اعصاب و رفتار به ترتیب در جایگاه های بعدی از لحاظ سهم از کل مقالات برتر دنیا قرار دارد و در این حوزه‌ها سهم کشور بین 0.1 تا 1.5 درصد بوده است.

وی افزود: بررسی مقالات منتشر شده کشور نشان می دهد که مقالات برتر با توجه به حوزه موضوعی بین ۲ تا ۳۲ برابر مقالات دیگر استناد دریافت می کنند. مقالات برتر در حوزه بیولوژی مولکولی و ژنتیک به طور متوسط ۳۱۷ استناد دریافت کرده اند. در حالی که سایر مقالات در همین حوزه به طور متوسط 9 استناد دریافت می کنند. در حوزه مهندسی هر مقاله برتر حدود ۶۰ استناد دریافت کرده است در حالیکه سایر مقالات در این حوزه حدود ۶ استناد دریافت کرده اند .

دهقاني خاطرنشان كرد: در حوزه ریاضیات هر مقاله به طور متوسط ۴ استناد دریافت کرده است، در حالیکه این رقم برای مقالات برتر حدود ۴۸ استناد است؛ در فیزیک مقالات برتر ۱۳۶ استناد دریافت کرده اند در حالیکه متوسط تعداد استناد به کل مقالات ۷ است.

سرپرست پايگاه استنادي علوم جهان اسلام گفت: این امر اثرگذاری مقالات برتر را در مرجعیت علمی نشان مي‌دهد؛ هر چند کمیت تولید علم در طی سال‌های گذشته بیش از هر چیز به عنوان سنجه‌ای برای توسعه علمی مورد استفاده قرار گرفته، اما در کسب مرجعیت علمی کشورکه به روشنی در سند سیاست های کلان علم و فناوری ابلاغی مورد تاكيد مقام معظم رهبري است، اهميت بالاتري دارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: