• دوشنبه ۹ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 965-874-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

اعتراض جوانان مُهري به اشتغال نیروهای غیربومی در اين شهرستان

جمعی از جوانان شهرستان مهر در اعتراض به اخراج نیروهاي انساني از منطقه عسلویه و به کارگیری نیروی‌های بومی در این شهرستان تجمع و اعتراض خود را به گوش مسئولان رساندند .

به گزارش ایسنا منطقه فارس، جمعی از جوانان جویای کار پیش از ظهر امروز در فرمانداری شهرستان مُهر به دلیل آنچه که درخصوص احقاق حقوق خود مبنی بر اشتغال نیروهای بومی در صنایع منطقه طی چند روز گذشته مطرح شده بود تجمع کرده و خواستار رسیدگی و پاسخگویی مسئواین امر پیرامون این موضوع شدند.

تجمع کنندگان با اشاره به اخراج‌های به دور از روال قانونی شرکت‌های فعال در پارس جنوبی با نیروهای کار مُهر و لامرد، خواستار اجرای قانون در شهرستان مُهر شده و گفتند قانون باید برای همه افراد به صورت یکسان اجرا شده و نیروهای غیر بومی شاغل در این منطقه نیز اخراج كردند .

سید محمد موسوی فرماندار و علوی رئيس اداره کار شهرستان مُهر با حضور در جمع تجمع کنندگان و پس از شنیدن سخنان آنها توضیحاتی در به کارگیری و اشتغال جوانان در منطقه برای جوانان بازگو کردند .

رئيس اداره کار تعاون و رفاه اجتماعی شهرستان مهر با اشاره به وضعیت کار و اشتغال شرکت‌های فعال در حوزه این شهرستان گفت: در مُهر پرونده پالایشگاه گاز پارسیان از لحاظ جذب نیروی انسانی بسته شده و در برخی از مواقع سرریز کرده است.

وی گفت: شرکت دیگری که مشغول به فعالیت بود، پالایشگاه بنزین است که به دلیل مسائل مالی و خلف وعده‌ از سوی یکی از شرکای سرمایه گذار تا امروز روند ساخت متوقف شده است و عملاً از دست ما کاری در این زمینه ساخته نیست اما خوشبختانه فرماندار شهرستان شبانه روز پیگیر حل مشکل این شرکت هستند تا مرتفع شود .

علوی با اشاره به وضعیت شهرک صنعتی مُهر افزود: شهرک صنعتی مُهر در بدو این دولت تقریباً با صفر درصد پیشرفت فیزیکی موجودیت یافته بود و خوشبختانه تا این لحظه پیشرفت قابل توجهی داشته و امیدواریم به زودی تکمیل شود .

رئیس اداره کار شهرستان مُهر گفت: به غیر از شرکت های درحال ساخت در شهرک صنعتی تنها شرکت بزرگی که اکنون فعال است و روند ساخت و ساز خودش را پیگیری می کند، پروژه استحصال اتان است که از زمانی که ما در جریان هستیم و محکم بر سر اشتغال نیروهای بومی ایستادیم، به ندرت نیروی غیر بومی وارد پروژه کردند .

علوی گفت: بخشی از نیروی کار این پروژه جزء نیروهای استخدامی شرکت پیمانکار در طرح های دیگر در سایر نقاط کشور بوده با شروع فعالیت در این طرح آنان را منتقل کرده اند که این از اختیارات قانونی خودشان است اما بخشی از نیروها نیز به دلیل فشار رئیس هیات مدیره پروژه از شهرستان هایی مانند کازرون آورده شده اند .

وی ادامه داد: با توجه به اینکه این پروژه در دو منطقه یعنی عسلویه و مُهر در حال اجرا است، حتی اداره کار منطقه ویژه پارس جنوبی نیز نتوانسته است جلوی ورود نیروی غیر بومی در این پروژه را بگیرد و 100 درصد نیروی حراست را در عسلویه به خواست رئیس هیات مدیره مشغول به کار شده اند اما در مُهر ما محکم ایستادیم و کمتر اجازه ورود نیروی غیر بومی دادیم .

|

علوی پیرامون اخراج نیروهای بومی در پارس جنوبی نیز اضافه کرد: با مکاتباتی که با آقای علوی نماینده مردم لامرد و مُهر انجام دادیم ایشان شخصاً با مراجعه به وزارت نفت و جلسه با حضور استاندار بوشهر، قول مساعد را مبنی بر بازگرداندن نیروهای اخراجی از فازهای 20 و 21 پارس جنوبی گرفتند .

در ادامه سید محمد موسوی فرماندار مُهر ضمن نیکو خواندن این حرکت خودجوش از طرف جوانان و مردم گفت: همه سعی کنیم هر کار و اقدامی را با رعایت موازین و چارچوب های قانونی خودش انجام دهیم .

نماینده عالی دولت در شهرستان مُهر ادامه داد: یکی از اولویت های کاری بنده در ابتدای فعالیتم در این شهرستان جذب سرمایه گذار بود و بحمدالله تاکنون نیز به نتایج خیلی خوبی رسیده ایم .

وی پیرامون فعالیت پالایشگاه بنزین گفت: مشکل مالی و سرمایه گذاری این واحد صنعتی مرتفع شده و به زودی فعالیت ساخت که تاکنون نزدیک به 60 درصد پیشرفت داشته را ادامه خواهد داد و نزدیک به 250 نفر را به طور مستقیم مشغول به کار خواهد کرد و شغل های غیر مستقیم قابل توجهی نیز خواهد داشت .

موسوی در مورد تعدیل نیروها در شرکت پایندان نیز گفت: با مذاکراتی که با مدیران این شرکت داشتیم متوجه شدیم دلیل تعدیل و تسویه نیروهای این شرکت، عدم وجود پروژه جدید در منطقه است. بدین منظور با مذاکراتی که با مدیران سایت انرژی بر لامرد و در حضور نماینده مردم لامرد و مُهر در مجلس داشتیم قرار بر این شد؛ با تعهدی که شرکت پایندان داد برخی قطعات مورد نیاز در پروژه آلومینیوم که شرکت NFC چین وارد می کرد از این به بعد خودمان تولید کرده و بیش از 300 نفر نیز مشغول به کار می کنیم و هم اکنون نیز پیگیر این کار هستیم تا موافقت ایمیدرو نیز در این زمینه جلب کنیم .

فرماندار مُهر با اشاره به اینکه بیش از پنجاه درصد نیروهای پالایشگاه گاز پارسیان اهل شهرستان لامرد هستند ، تصریح کرد: این مسأله بدین دلیل است که ما لامرد را بومی خود محسوب می کنیم و به همین صورت ما نیز توقع داریم در استخدام نیروهای حاضر در پروژه های لامرد سهم جوانان جویای کار ما هم محفوظ بماند .

نماینده دولت در شهرستان مُهر با اشاره به ماده 47 قانون برنامه ششم توسعه گفت: این قانون از جهاتی مثبت است و از جهاتی دیگر منفی، مثبت به این خاطر که ما از طریق آن می توانیم به تمامی شرکت های مستقر در شهرستان مبنی بر استفاده از نیروهای بومی فشار بیاوریم و منفی از آن جهت که به عنوان مثال منطقه ویژه پارس جنوبی از آن استفاده کرده و عنوان می کنند که اولویت نیروهای کار و پیمانکاری با همان استان خواهد بود .

وی با اشاره به اظهار نظر برخی افراد مبنی بر اینکه ما تفاوتی از قبل و بعد از سال 92 و استقرار دولت تدبیر و امید احساس نکرده‌ایم اضافه کرد: این سخنان بی انصافی است. عده ای گفته اند وجود پالایشگاه گاز پارسیان برای ما هیچ سود و منفعتی در جهت اشتغال نداشته است که این حرف صحیح است چرا که از زمان حضور ما در این شهرستان این شرکت کادر نیروهای خود را تکمیل کرده بود، اما در جواب باید گفت  از سال 92 تاکنون نیز نزدیک به 115 میلیارد تومان از محل درآمد ارزش افزوده ما توانستیم وارد شهرستان کنیم و سقف اعتبارات شهرستان از محل دو درصد نفت و گاز حدود 60 میلیارد تومان جذب کرده ایم که در جای خود کاار بزرگی صورت گرفته است .

وی ادامه داد: همه این کارها انجام شده است اما متاسفانه هنوز با معضل بیکاری ما دست و پنجه نرم می کنیم و برای حل این مساله نیز همت و تلاش عمومی لازم است و این پشتوانه ها باعث می شود که عزم جزم تر از گذشته شود و پیگیر امور باشیم .

گفتنی است پروژه استحصال اتان در شهرستان مُهر همزمان با سفر ریاست جمهوری در اردیبهشت 94 با تخصیص بودجه ای بالغ بر 700 میلیون دلار با هدف ایجاد اشتغال جوانان بومی آغاز به کار کرد، اما با شروع کار با جذب بیشتر نیروهای غیر بومی در پروژه همراه بود که موجب نارضایتی مسئولین و مردم شد و نیز بخشی از این پروژه عظیم به علیرغم تصویب آن در شهرستان مُهر استان فارس به عسلویه در استان بوشهر انتقال یافت .

پیش از این نیز فرماندار شهرستان مُهر در بازدید از این پروژه از روند گرفتن نیرو در این پروژه گلایه هایی مطرح کرد و گفته بود: طبق گزارش‌های واصله نیروهای مورد نیاز خود را بنا به سفارشاتی از بیرون از شهرستان تأمین می کنید در صورتیکه ما نیروهای متخصص و با مهارت داخلی در رشته های مختلف داریم. حتی ما پیمانکاران قدری در این شهرستان داریم که در خارج از شهرستان پیمانهای بزرگی بر می دارند و اینجا مورد توجه قرار نمی گیرند.  انتظار همکاری متقابل و دو سویه داریم .

دکتر سید محسن علوی نماینده مردم شهرستان های لامرد و مُهر در مجلس شورای اسلامی هم در بازدید از طرح استحصال اتان گفته بود: پالایشگاه اتان گیری با دستور رئیس محترم جمهور کلنگ زنی شده و جهت توسعه و اشتغالزایی شهرستان مُهر و استان فارس قرار بوده قدم های بزرگی بردارد و انتظار داریم در وهله اول طبق برنامه پیشین تمام مراحل در این استان انجام بشود و ما از تمام ظرفیت های استانی و منطقه ای برای این منظور استفاده خواهیم کرد در وهله بعد چون قضیه اشتغال مبحثی امنیتی است ما اجازه نخواهیم داد، امنیت شهرستان با به کارگیری نیروهای غیربومی دچار خدشه شود و به قطع باید برای بکارگیری نیروها با اداره کار، فرمانداری و دفتر نماینده هماهنگی شود. از وظیفه نظارتی مجمع نمایندگان جهت صیانت از حقوق مردم این منطقه استفاده خواهیم کرد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: