• جمعه ۱۳ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۱
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 965-973-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

امام جمعه شیراز:

تنفیذ حکم ریاست‌جمهوری یک مراسم تشریفاتی نیست/
مسئولان کشوری و لشکری نیروی واحد و هماهنگ هستند

نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز با اشاره به برگزاری مراسم تنفیذ حکم ریاست‌جمهوری توسط مقام معظم رهبری، تاکید کرد که این مراسم یک حرکت محتوایی است نه مراسمی ظاهری و تشریفاتی.

به گزارش ایسنا منطقه فارس به نقل از روابط عمومی نهادنمایندگی ولی فقیه در فارس، آیت‌الله اسدالله ایمانی در خطبه‌های نماز جمعه 13 مرداد، گفت: تنفیذ طبق بند 9 اصل 110 قانون اساسی و تحلیف براساس اصل 120 قانون اساسی برگزار می‌شود و برنامه‌ای تشریفاتی نیست بلکه یک حرکت محتوایی و یک تعهد است که امضا می شود.

او با بیان اینکه در این حرکت هم اینجا یعنی عالم دنیا و هم عالم آخرت مورد توجه قرار می‌گیرد گفت: تنفیذ اساس مشروعیت دخالت رئیس قوه مجریه در امور مملکتی است؛ اگر تنفیذ نباشد کسی حق دخالت در امور مردم و ازل و نصب مسئولین را ندارد و نخواهد داشت، این باید به اذن ولی فقیه باشد؛ رأی مردم با تنفیذ ولی امر مسلمین حجیت شرعی ایجاد می کند و برای آن حجیتی در کار نیست.

امام جمعه شیراز گفت: تنفیذ یک ظاهرسازی و یا یک تشریفاتی که در سایر کشورها انجام می‌شود نیست؛ واگذاری شرعی مسئولیت اداره امور کشور به مدت 4 سال به یک منتخب که با رأی مردم انتخاب شده، است؛ تحلیف هم تعهدی است که منتخب مردم و رئیس جمهور در حضور رئیس قوه قضائیه و قوه مقننه و شورای نگهبان و نمایندگان مردم و شخصیت های تراز اول مملکت با ادای سوگند برای خود تعهد ایجاد می‌کند.

او گفت: تنفیذ زمانی است که رأی مردم پشتوانه آن و عملکرد رئیس جمهور هم در مسیر دفاع از اسلام و ارزش‌های الهی باشد، همان گونه که امام بارها به همه روسای جمهور گذشته این نکته را متذکر شدند؛ تحلیف هم تعهداتی است که رئیس جمهور با سوگند مقابل قرآن کریم بر خود واجب می‌کند.

آیت‌الله ایمانی گفت: مردم انتظار دارند که این دولت با تجاربی که در دولت یازدهم و همه دولت‌های گذشته گرفته حرکتی را در شرایط فعلی آغاز کند که نتیجه آن بهتر شدن معنویت و معیشت مردم باشد.

امام جمعه شیراز همجنین با بیان اینکه روزگاری انتظار بود برجام نتیجه دهد و امریکا تحریم هایش را بردارد، تصریح کرد: دیدیم که امریکا با کمال وقاهت و جسارت و بی ادبی و بد اخلاقی مادر تحریم ها را به قول خودشان در این چند روز به تصویب رساندند؛ ما انتظاری از اینکه امریکا با جمهوری اسلامی سر سازش داشته باشد نداریم؛ در طول 38 سال هم این چنین بوده است.

او ادامه داد: نه تنها مسئولین گرانقدر ما بلکه همه سیاست مداران بزرگ دنیا چه امریکا و چه اروپا اعلام کردند که این تحریم های امریکا با متن و روح برجام مخالف و نقض برجام است و طبعاً باید پاسخ لازم را به آمریکا داد و او را سرجای خود نشاند.

امام جمعه شیراز با طرح این پرسش که چگونه می‌توان آمریکا را سرجایش نشاند، گفت: آمریکا دست بردار نیست ما باید هوشیار باشیم، بصیرت و آگاهی لازم را داشته باشیم، از نفوذ امریکا جلوگیری کنیم، رسانه های ما یکدست و یک قلم در برابر امریکا موضع واحد داشته باشند، از مملکت یک صدا شنیده شود نه چند صدا که امریکا برای خودش چراغ سبز در این صداها پیدا بکند و بخواهد بیاید سراغ این مملکت و کشور .

او گفت: امروز ما همه وظیفه داریم از قوای نظامی اعم از ارتش، سپاه، نیروی انتظامی، بسیج، نیروی دفاعی کشور و نیروی مسلح کشور دفاع جانانه کنیم؛ امروز همه موظفیم که بین مسئولین کشوری و لشکری یک چهره زیبا از هماهنگی معرفی کنیم که دنیا بفهمد قوه مجریه ما با نیروی مسلح ما یکی است و مردم پشتوانه هر دو هستند.

امام جمعه شیراز با تصریح اینکه نباید به هیچ شکل اجازه دو قطبی کردن کشور را به آمریکا داد، گفت: نکته دومی که مطرح است اینکه بدون شعار هر کس هرجا تلاش کند تا فضای اشتغال و تولید را پررونق کند؛ وقتی سرمایه مردم با اعتماد مردم به کار افتد، تحریم‌های آمریکا هم کمتر اثر خواهد داشت؛ باید مسئله اشتغال و تولید را جدی گرفت.

او سومین نکته مهم در شرایط کنونی و برای مقابله با تحریم‌های آمریکا را مقابله با فساد دانست و گفت: من از دولت دوازدهم تقاضا دارم که جلوی فسادها و حقوق‌های نجمومی را بگیرد و اجازه ندهد این مسائل برای مردم مشکل و گرفتاری ایجاد کند.

آیت‌الله ایمانی همچنین با گرامی‌داشت هفدهم مردادماه و روز خبرنگار، یاد شهید صارمی را پاسداشت و گفت: رسانه بزرگترین تأثیر را در جامعه دارد، اگر مشروطیت ما شکست خورد به خاطر مطبوعات آن روز بود، اگر نهضت ملی صنعت نفت ایران شکست خورد به خاطر مطبوعات آن روز بود و امروز اگر رسانه‌ها در مسیر انقلاب نباشند و دشمنان انقلاب را به مردم معرفی نکنند عوامل نفوذ را نشکنند، می‌توانند باز جاده صاف کن برای آمریکا باشند اما بحمدالله رسانه هایی که در انقلاب شکل گرفته اند با بیداری و بصیرت می دانند امریکا کیست و چه اهدافی را در دنیا دنبال می‌کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: