• شنبه ۱۴ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 965-3780-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

عروسک‌های 90 ساله "چشم زخم" گراش در راه ثبت ملي

مسئول حوزه مطالعات مردم شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس از ارسال پرونده عروسک‌های چشم زخم مردم شهرستان گراش به تهران برای ثبت در فهرست آثارمیراث ناملموس ملی خبر داد .

به گزارش ايسنا منطقه فارس، مژگان ثابت‌قدم شنبه 14 مرداد در جمع خبرنگاران گفت: پرونده مذکور پس از طرح و تصویب در شورای ثبت استان به شورای ثبت میراث نا ملموس کشور ارسال شد .

وی در توضیح  جزئیات این پرونده گفت: مردم شهرستان گراش براساس باورهای دینی و اعتقادات عامیانه خود راه و روش سنتی جالبی برای فرار از بلا دارند چون از نظر آنها شور بودن چشم همیشه درد سر و رنج به همراه دارد .

ثابت‌قدم گفت: خیلی‌ از آنها معتقدند آتش زدن اسپند در چهارشنبه بلا را دور می‌کند و همینطور با آویزان کردن نمک و اسپند و درست کردن عروسک‌های پارچه ای‌ روی سرد رو رودی خانه‌ها مانع از بلا و یا اثر چشم شوری می‌شود.

مسئول حوزه مطالعات مردم شناسی میراث فرهنگی فارس ادامه داد: عروسک‌های پارچه‌ای و دست ساز معروف به چشم زخم دارای قدمت 90 ساله در شهرستان گراش هستند و عمدتاً زرد رنگ با پاهایی به رنگ مشکی ساخته می‌شوند، سپس شکم آنها با نمک و اسپند پر شده و آنرا در سر در خانه‌ها یا گهواره بچه آویزان می‌کنند.

وي خاطر نشان کرد: به دلیل اینکه بر اساس باور قوی مردم گراش رنگ زرد مانع از کارکردن چشم شور می‌شود در ساخت این عروسک‌هااز اینرنگ استفاده می‌شود و تاجایی این باور عمیق است که حتی مادرهای عروس و داماد در شب عروسی فرزندشان لباس زرد رنگ می‌پوشند.

بنابراین گزارش، طرح اسب، ماهی نشان، پنجه، پرنده دو سر، بته جقه، خروس، سرو، شتر و ... از طرح عروسک‌هایی است که با تزئینات خاص پولک، پارچه و نخه‌اي‌ رنگي‌ براساس این باور ساخته‌ می‌شوند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: