• شنبه ۱۴ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 965-1376-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

تغذيه با شير مادر تضميني براي داشتن نسلي سالم

نام‌گذاري اول آگوست به‌عنوان روز جهاني شير مادر، نشان از اهميت تغذيه نوزادان با شير مادر دارد و هدف از اين اقدام تشويق مادران به انجام اين مهم است.

به گزارش ايسنا منطقه فارس، توجه به اهميت شير مادر، موضوعي است كه از نگاه دين مبين اسلام بسيار قبل از آنكه ديگران بر آن تاكيد داشته باشند، مورد تاكيد قرار داده و بر آن اصرار ورزيده است.

مسئول برنامه نوزادان و کودکان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در خصوص نام‌گذاري اول آگوست به نام روز جهاني شير مادر، گفت: مراسم «هفته جهانی تغذیه با شیر مادر» نخستین بار در سال 1992 از سوی اتحادیه جهانی اقدام برای شیردهی (World Alliance for Breastfeeding Action) ، که با هدف ترویج فرهنگ جهانی تغذیه با شیر مادر و حمایت از آن تاسیس شده بود، برگزار شد .

دکتر "ثریا  زحمتکش" افزود: ایده اتحادیه جهانی اقدام برای شیردهی، چهاردهم فوریه 1991 از سوی انور فاضل در رستوران کوچکی در نیویورک مطرح شد و اندکی بعد، با همکاری او، یک نهاد غیردولتی و یونیسف اعلامیه اینوسنتی (Innocenti Declaration) به تصویب رسید، که هدف آن ایجاد تلاشی جهانی و هماهنگ برای حفاظت، ترویج و حمایت از تغذیه با شیر مادر بود .

او ادامه داد: از آن پس تاکنون، هفته جهانی تغذیه با شیر مادرف همه ساله از اول تا هفتم آگوست با نظارت یونیسف و سازمان بهداشت جهانی، در 120 کشور جهان برگزار می شود و در راستای اجرای برنامه ترویج تغذیه با شیر مادر، کشور ایران نیز از سال 1370، از جمله نخستین کشورهایی بود که با تهیه لایحه ای بر اساس کد بین المللی بازاریابی جانشین شونده های شیر مادر   (international code of marketing of breast milk substitutes) در این امر پیش قدم شد .

زحمتکش، اضافه کرد: قانون ترویج تغذیه با شیر مادر و حمایت از مادران در دوران شیردهی، در سال 1374 به تصویب رسید و آیین نامه اجرایی آن در سال 1375 اجرایی شد و الحاقات بعدی این قانون، در سال های 1380 تا 1386 به تصویب رسیدند .

مسئول برنامه نوزادان و کودکان دانشگاه، بیان کرد: بر اساس قانون اصلاح ماده 3 مصوبه 6/4/1386 مجلس شوراي اسلامي، مدت مرخصی زایمان برای مادرانی که فرزند خود را شیر می دهند، در بخش های دولتی و غیر دولتی شش  ماه است، اين قانون در سال 90 مورد بازنگري قرار گرفت و بر اساس آن، دستگاه ها مي ‏توانند مدت مرخصی زایمان را به 9 ماه ارتقاء دهند و  مدت مرخصي زايمان بر اساس تبصره 3 براي زايمان هاي سه قلو و بيشتر نيز،  يك سال با استفاده از حقوق و فوق‏العاده‏ هاي مربوطه تعيين شده است .

او در ادامه افزود: بر اساس ماده 6 (اصلاحيه)، مادران مشمول آئين نامه مي‌ توانند تا 24ماهگی، طي ساعات مقرر كار روزانه، حداكثر از يك ساعت مرخصي ساعتي استفاده كنند، مادران ياد شده مي‌ توانند بر حسب نياز كودك مرخصي مربوطه را حداكثر در سه نوبت استفاده كنند و مدت مرخصي ساعتي براي مادران داراي فرزند دو قلو و بالاتر، بر اساس مصوبه شماره 37894/ت 30076هـ مورخ 20/10/1383 هيأت وزيران، به ميزان دو ساعت است .

زحمتکش، گفت: در تبصره نخست این ماده مقرر شده، مادران شیرده پس از آغاز به کار مجدد در صورت ادامه شیردهی، می توانند حداکثر تا 24 ماهگی کودک، روزانه یک ساعت از مرخصی (بدون کسر از مرخصی استحقاقی) استفاده کنند  و تبصره دوم آن بیان دارد که امنیت شغلی مادران پس از پایان مرخصی زایمان و در حین شیردهی باید تامین شود .

مسئول برنامه نوزادان و کودکان دانشگاه، بیان کرد: ماده چهار این قانون همه دستگاه های دولتی و وابسته به دولت را موظف می کند که تسهیلات مناسبی برای تغذیه شیرخواران با شیر مادر در جوار محل کار کارکنان زن، فراهم سازد، اگرچه این قانون بیشتر بر حمایت از زنان شاغل و تامین امنیت شغلی آنها نظر دارد، اما با در نظر گرفتن شرایط ویژه بانوان در امر شیردهی و مسائل مرتبط با آن، سعی کرده است تا حدی به ارتقای وضعیت رشد شیرخواران و مادران آنان توجه نشان دهد .

او ادامه داد: در بخش ضوابط و معیارهای موضوع تبصره 2 ماده یک قانون ترویج تغذیه با شیر مادر و حمایت از مادران در دوران شیردهی، مقرر شده که لازم است با مشاوره با مادر برای پی بردن به مشکلات تغذیه ای شیرخوار، آموزش های لازم به مادر و خانواده در مورد وضعیت صحیح شیر دادن، مکیدن صحیح و مکرر و تخلیه مرتب آن از سوی شیرخوار و ارایه تغذیه متعادل مادر، حمایت روانی خانواده جلب و از بیمار نبودن شیرخوار اطمینان حاصل شود .

زحمت کش، اضافه کرد: شعار اتحادیه جهانی اقدام برای شیردهی در هفته جهانی تغذیه با شیر مادر سال 2017 میلادی، حمایت همه جانبه از مادران برای تداوم شیردهی؛ قوی و باهوش با شیر مادر ( together Breastfeeding/sustaining ) است .

مسئول برنامه نوزادان و کودکان دانشگاه، گفت: يك مادر براي موفقيت در امرشيردهي به حمايت از سوي خانواده، دوستان، جامعه و مسئولان نياز دارد و در این راه مادر با چالش هایی روبرو است که مهم ترین این چالش ها، شامل حفظ تغذيه با شيرمادر در هنگام اشتغال در خارج از منزل و از آن مهم تر، غلبه بر ترديدها درباره توانايي او براي شيردهي است .

او در ادامه افزود: حمايتي كه مادر دريافت مي كند، مي تواند يك حمايت رسمي مانند مراقبت در يك مركز بهداشتي درماني و يا يك حمايت غير رسمي مثل يك لبخند اطمينان بخش، از سوي یک مادر ديگر باشد، 

حمايت‌هاي لازم از منابع مختلف حرفه اي و مردمي از جمله كاركنان بهداشتي درماني و بيمارستان و سياست هاي جاري بيمارستان ها و زايشگاه ها، همراهان مادر و ماماها، مشاوران شيردهي، حاميان آموزش ديده، گروه هاي حامي مادران، دوستان و خانواده تامين مي شود .

زحمتکش، ادامه داد: آموزش به مادران هنر است، تا به مادران گفته شود همه مادران قادر به شیر دادن هستند و باید این باور به مادران تفهیم شود، از طرف دیگر حمایت جامعه از زنان و حمایت خانواده از مادران، اهمیت ویژه دارد .

مسئول برنامه نوزادان و کودکان دانشگاه، بیان کرد: امید است در سطح ملی و جهانی اقدامات گسترده تر و جامع تری برای حمایت از تغذیه با شیر مادر صورت بگیرد؛ زیرا تغذیه سالم ضامن نسل سالم و پویا است و نسل سالم و پویا سازنده جامعه ای سالم و پیش رو است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: