• یکشنبه ۱۵ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 965-1476-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

گرما‌زدگي و راه‌هاي مقابله با آن

تابستان همواره براي بسياري از شهرونداني كه در نقاط مختلف ايران زندگي مي‌كنند؛ يادآور روزهايي دشوار و طولاني است؛ روزهايي كه گاه گرما، تعريق و تشنگي و... آنان را به مرز عصبانيت و خستگي مي‌كشد .

به گزارش ايسنا منطقه فارس، اگرچه تابستان در نقاط سردسير، دوراني مطلوب محسوب مي‌شود و شهروندان اين مناطق از آفتاب روزهاي طولاني آن بيش از همه لذت مي‌برند، اما بسياري از افراد در اين ايام با مشكلات مختلفي روبرو مي‌شوند كه گرمازدگي ناميده مي‌شود .

گرمازدگي مجموعه‌اي از واكنش‌هاي بدن در مقابل گرماي شديد است كه اگر به‌موقع فرد به‌دنبال رفع علائم آن نباشد، شايد تا مرز بيهوشي هم فرد را پيش برد و سلامت او با مخاطره جدي مواجه شود .

فيروزه اكرمي پزشک عمومی بیمارستان مادر و کودک شوشتری شيراز در اين خصوص و با بیان اینکه افراد در روزهاي تابستان زودتر خسته مي‌شوند و اگر كمي بيشتر زير آفتاب بمانند، سرگيجه و حالت تهوع هم سراغشان مي‌آيد، این مشکلات را از نشانه‌های گرمازدگي دانست و تاكيد كرد تداوم اين حالت‌ها مي‌تواند بسيار خطرناك باشد .

او تاكيد دارد كه گرمازدگي خطرناك‌ترين پديده ناشي از افزايش دماي هوا محسوب مي‌شود و بيماري‌هاي ناشي از آن، با بالا رفتن دماي بدن، فرد را با مخاطراتي جدي مواجه خواهد كرد .

اين پزشك عمومي 2 عامل فعاليت بدني شديد و طولاني مدت و آب و هواي گرم را در بروز بيماري‌هاي ناشي از گرما موثر برشمرد و گفت: زماني كه فرد دچار كم آبي ناشي از گرماي زياد شود، غلظت خون افزايش يافته، جريان خون كند شده و در عملكرد ارگان‌هاي بدن اختلال ايجاد مي‌شود؛ بر اثر تعريق فراوان به ‌علت گرما، مايعات و املاح زيادي از بدن خارج و شخص دچار اختلال مختصري مي‌شود كه انقباض و گرفتگي دردناك عضله‌هاي مختلف به ویژه عضله‌هاي جدار شكم، از آن جمله است .

اکرمی با تقسیم بندی مشکلات ناشی از گرمای زیاد هوا به سه دسته گرفتگي عضلات،خستگي مفرط ناشي‌از گرما و گرمازدگي، ادامه داد: كودكان، سالمندان و افرادچاق بيش از دیگران در معرض خطر گرمازدگي قرار دارند، همچنین افرادي كه ساعت های ‌زيادي از روز را در معرض نور آفتاب قرار مي‌گيرند، به ویژه در روزهاي ابتدایی تابستان، به شدت با خطر گرمازدگي مواجه هستند .

این پزشک عمومی، نفوذ گرماي شديد در بدن را با از دست دادن مايعات حياتي بدن انسان همراه دانست که نياز به تأمين مازاد سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد و چنانچه اين نياز تأمين نشود، شخص دچار گرمازدگي مي‌شود .

نشانه‌های گرمازدگی

اكرمي افزود: افزايش تهديدكننده دماي بدن، تشنج، ضعف بنيه، گرفتگي عضلات، تغيير رنگ پوست، سرگيجه و ايجاد اختلال در گردش خون، نشانه‌هايي از ابتلا به گرمازدگي هستند كه در اين وضعيت شخص بيمار بايد هرچه زودتر نزد پزشك برود؛ چرا که انسان در حالت معمولي، روزانه به دو ليتر مايعات مختلف احتياج دارد تا سوخت و ساز بدن با مشكل روبرو نشود، اما در فصل گرما نياز به دوبرابر شدن مايعات وجود دارد .

پوشيدن پوشاك نخي و لباس‌های با رنگ‌هاي روشن، از ديگر توصيه‌هاي اين پزشك عمومي براي شهرونداني است كه در شرايط گرم آب و هوايي قرار دارند .

او گفت: لباس مناسب تابستان به ويژه براي كودكان، باعث مي‌شود كه جريان هوا بيشتر وارد بدن شود؛ به دليل سوخت و ساز موردنياز بدن كودكان در تابستان و كاهش استفاده از مواد چرب و نشاسته‌اي و افت ميزان آب بدن، برای جبران كمبود مايعات، باید از ميوه‌هاي آبدار و نوشيدني‌هاي مفيد استفاده كنند .

کودکان و سالمندان گروه‌هاي پرخطر در ابتلا به گرمازدگی

این پزشک عمومی در ادامه توصیه‌هاي خود به کودکان و همچنین سالمندان به عنوان دو گروه پرخطر در ابتلا به گرمازدگی اشاره و بیان کرد: در هواي گرم تابستان تا حد امكان از منزل خارج نشوند، لباس هاي آزاد و گشاد با رنگ روشن بپوشند، از كلاه هاي لبه‌دار استفاده کنند، آب بيشتري بنوشند و سبزي و ميوه‌ها را جایگزین غذاهاي پرچرب و دير هضم يا داراي پروتئين بالا کنند .

اکرمی با بيان اينكه بدن شخص گرمازده مقدار زيادي نمك دفع مي‌كند و به‌ همين دليل ميزان تعريق كاهش يافته و دفع حرارت از پوست متوقف مي‌شود، گفت: در اين وضعيت حرارت بدن بيمار بالا رفته و به  ۳۹ تا  ۴۱ درجه مي‌رسد كه اگر شخص فوري در ميان يخ قرار داده نشود و يا درون آب نباشد، خطر تلف شدن وجود دارد .

او افزود: اغلب شخص گرمازده در ناحيه ساق پا دچار گرفتگي یا درد و اختلال هوشياري مي‌شود و براي تصميم‌گيري اراده‌اي ندارد و سپس به حالت كما مي‌رود؛ بنابراین فرد بايد از فعاليت در محل گرم و قرار گرفتن طولاني مدت در آن محيط خودداري كند، تا زماني كه ميزان درجه تب شخص گرمازده بالاست، مصرف آب و نمك يا “الكتروليت”،(سديم‌ونمك) هيچ تاثيري در دفع گرماي بدنش ندارد و تنها راه پايين آوردن حرارت به طريق مكانيكي قرار گرفتن فرد در آب سرد و يا يخ است .

مردان بیش از بانوان گرمازده می‌شوند

این پزشک عمومی نسبت به بروز گرمازدگی در مردان، بیش از بانوان هشدار داد و علت آن را تعریق بيشتر مردان و همچنين از دست دادن سريع‌تر آب بدن آنان در مقايسه با بانوان عنوان کرد و گفت: بدن انسان براي عرق كردن در هواي گرم بايد مقداري مايعات به صورت ذخيره در بدن داشته‌ باشد، چرا كه عرق كردن يكي از مهمترين عوامل تنظيم دستگاه حرارتي انسان به شمار مي‌رود، پس توصيه مي‌شود كه از مايعات در هواي گرم تابستان، همچنين آب ميوه طبیعی زياد استفاده كرده و از مصرف قهوه، چاي و انواع كولاها خودداري شود، زيرا آنها باعث از بين رفتن بيشتر آب بدن مي‌شوند .

دکتر اکرمی همچنین به ورزشکاران توصیه کرد که در تابستان، در طول صبح يا عصر ورزش کنند، زيرا ورزش در هنگام روز و هواي گرم مي‌تواند به ‌سلامت انسان صدمه بزند و مشكلاتي را در گردش خون ايجاد كند .

غذاهای دیرهضم را از رژیم غذایی تابستان حذف کنید

او با اشاره به‌اينكه انسان در هواي گرم ديرتر احساس گرسنگي مي‌كند، گفت: هر اندازه درجه حرارت هوا زياد باشد، به‌همان اندازه غذا بيشتر در داخل معده انسان باقي مي‌ماند، چربي و غذاهاي ديرهضم كه بيش از ساير مواد غذايي در معده باقي مي‌مانند، براي هضم شدن احتياج بيشتري به خون پيدا مي‌كنند كه اين امر باعث اخلال در جريان گردش خون مي‌شود، به‌همين خاطر توصيه مي‌شود در تابستان به‌جاي غذاهاي ديرهضم از انواع سبزي و ميوه‌ها استفاده شود .

این پزشک عمومی، در خصوص  مصرف آب آشاميدني در تابستان هم نسبت به بهداشتی بودن آن تاکید کرد و یادآور شد: در شرايطي كه آب سالم در دسترس نباشد، باید آب جوشيده مصرف کرد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: