• دوشنبه ۱۶ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 965-4180-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

وقتی بودجه‌های فرهنگی جهرم از دسترسی شهر خارج می‌شود!

اختصاص نيم درصد از درآمد شهرداري‌ها به توسعه كتابخانه‌هاي عمومي هر شهر، يك وظيفه قانوني است كه اگر محقق شود، قطعا تحولي را در حوزه كتابخواني به‌همراه خواهد داشت.

به گزارش ايسنا منطقه فارس، تمام شهرداری‌های کشور موظف به رعايت اين قانون و پرداخت ماهيانه به كتابخانه‌هاي عمومي بوده و مشخص است كه اجرا نشدن آن موجب خواهد شد كه نيم‌درصد از منابع ملي شهرداري‌ها كاسته مي‌شود اما بازگشت آن به شهر خودشان دشوار خواهد بود.

رئیس نهاد کتابخانه‌های عمومی جهرم در گفت‌و‌گوی با ایسنا گفت: متأسفانه امری كه بارها به شيوه‌هاي مختلف وقوعش هشدار داده شده بود دوباره در جهرم رخ داد و كسر بیش از «یک‌میلیارد ریالی» از اعتبارات شهرداري جهرم(در مجموع) برای «بار دوم» موجب شد با خارج‌شدن اين اعتبار از دسترسيِ مستقيم مديريتِ انجمن كتابخانه‌های جهرم خسارتي مجدد بر پيكره‌ي فرهنگي شهر وارد شود.

مجتبی امیرزاده، با اشاره به اینکه اتفاق ناميموني كه قرابتی با اين سخن ندارد كه «مؤمن از یک سوراخ دو بار گزیده نمی‌شود»،خاطر نشان کرد: شهرداري جهرم با اين اقدام، گویی به ازاي هر جهرمي‌ ده هزار ريال از جيبمان برداشت و کادوپيچ، به خارج از شهرستان هديه داد!

امیرزاده اعتقاد دارد كه اگر شهرداري جهرم به تكليف قانوني خود عمل كرده و در ادای امانتي كه به پشتوانه‌ی درآمدها، پرداخت عوارض و ماليات شهروندان جهرمي در اختيار داشت، عمل مي‌كرد، مي‌شد جهت تغییر محل کتابخانه تمهیداتی اندیشید.

او گفت: با این بودجه حتی می‌شد جهت رفاه اعضا سالن‌هاي مطالعه‌ي كتابخانه‌ها را با بهترين تجهيزات كتابخانه‌اي مجهز و براي هميشه مشكل گرمايشي و سرمايشي كتابخانه‌هاي عمومی شهر را رفع كرد یا بيش از پنجاه‌هزار كتاب جديد به گنجينه‌ي كتابخانه‌ها افزود و سرانه‌ي كتاب شهر را دوبرابر كرد يا كليه‌ي پارك‌ها و مراكز جمعيتي شهر را به ايستگاه‌هاي مطالعه تجهيز كرد... یا در جهت حمايت از نشر و نويسندگان شهر، كارهاي برجسته‌اي انجام داد.

این مقام مسئول تصریح کرد: همه‌ي اين‌ها اتفاق نيافتاد چرا كه شورا و شهرداري جهرم، علي‌رغم اطلاع از اين قانون و هشدارهاي مكرر، در اقدامي كه توجيه آن کسی را قانع نخواهد كرد، موجب زيان کتابخانه‌های عمومی شهر شدند.

رئيس نهاد كتابخانه عمومي شهرستان جهرم با بیان اينكه اين بي‌توجهي‌ها تا كي بايد زيان عمومي شهروندان جهرمي را دنبال داشته باشد ابراز داشت: آيا شورا و شهردار جديد جهرم همچنان راه زيان‌ شهر را دنبال خواهند كرد يا در اقدامي هوشمندانه و دلسوزانه، با تدوين برنامه‌اي منظم و با پرداخت ماهیانه‌ی سهم نيم‌درصد كتابخانه‌ها، شهر را از خسارتي سه‌باره نجات خواهند داد؟!


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: