• سه شنبه ۱۷ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 965-4280-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

جهرم ميزبان بزرگترین رویداد ادبي علوی جنوب کشور خواهد بود

بزرگترين رويداد ادبي علوي در آستانه عيد غدير خم، به ميزباني شهرستان جهرم و به شكل ملي برگزار خواهد شد.

به گزارش ايسنا منطقه فارس، سه‌شنبه 17 مرداد جلسه‌اي با هدف هماهنگي براي برگزاري هرچه مطلوب‌تر كنگره منطقه‌اي شعر علوي، كه قرار است به ميزباني جهرم برگزار شود، تشكيل شد.

حافظ و سعدی هم بدون نقد حافظ و سعدی نشدند

امام جمعه شهرستان جهرم در اين جلسه ضمن اشاره به اهمیت این حرکت ارزنده، گفت: در این برنامه باید به نقد بها دهید. معمولا عوام آنچه در رسانه می بینند را به عنوان اثر خوب تلقی می کنند حال آنکه برای شناخت خوب و بد به نقد نیاز است .

حجت‌الاسلام والمسلمين لطف‌الله دژكام افزود: اگر به فضای نقد ادبی اهمیت دهیدتا کارها چکش کاری شده به دست مردم برسدرسانه  نمی تواند روی دست متخصصین بلند شده و هرچیزی را به عنوان اثر خوب عرضه کنند و در این صورت کیفیت اثر مبنای عرضه و مقبولیت شعر و داستان می شود .

امام جمعه جهرم گفت: حوزه ی هنری وظیفه دارد منتقدان قوی را در سطوح مختلف به کار گیرد تا شان کار به صورت تخصصی رعایت شود. خود رسانه نیز باید به این امر مهم توجه جدی داشته باشد .

وی با اشاره به حضر و نشر مقام معظم رهبری با شاعران خصوصا بزرگان ادبیات پارسی گفت: ایشان علاوه بر وجه شاعری نظر منتقدانه هم دارند و حتی زمانی گفتند من منتقد ادبی باشم بهتر است تا شاعر و حتی بر کار بزرگان معاصر هم نقد داشته اند و این همه نشان می دهدچقدر نقد و منتقد اهمیت دارند .

دژکام گفت: وقتی نقد نیست همه چیز به یک قیمت انگاشته می شوند. کف زدن در جلسات ناظر به ارزش ادبی آثار نیست گاهی وقت ها محکم خاندن سبب توجه می شود بی آنکه مخاطب ببیند این شاعر اصلا چه گفته است؟ !

وی ضمن بیان این مطلب که حافظ  و سعدی هم بدون نقد، حافظ و سعدی نشدند، گفت: مهم این است که شما این کار را شروع کنیدحالا در هر سبکب و به هر شکلی که باشد. شاید سال های نخست مشکل باشد اما کم کم کار نتیجه می دهد به هر حال باید به نقد هم نقد شکلی و هم نقد محتوایی توجه جدی کنید .

فرماندار ويژه شهرستان جهرم نیز با اشاره به اهمیت برگزاری این رویداد بزرگ در شهرستان جهرم گفت: سخن از عشق به حضرت امیرالمومنین امام علی علیه السلام است و از قدیم جهرم و مردمان آن در ارادت به این حضرت پیشگام بوده اند

علي‌رضا صحرائيان با يادآوري اينكه آیت‌الله دژکام پیش از تصدی جایگاه امامت جمعه بنای غدیریه را در این شهر بنیان نهاد، گفت: وقتی این همه ارادت را می بینیم باید گفت حیف بود که این کنگره در جایی جز جهرم برگزار شود .

فرماندار شهرستان جهرم گفت:سوابق تاریخی شهرستان جهرم این واقعیت را اثبات می کند ضمن اینکه ما برنامه های ملی و بین المللی زیادی داشته ایم و ان شاءالله اینجا نیز میزبان خوبی برای شاعران اهل بیت علیهم السلام باشیم ضمن اینکه اینجا بحث بحث اداری نیست و هر کس باید به اندازه ارادتش جلو بیاید .

وی افزود: امیدواریم افتتاح قریب الوقوع حوزه ی هنری در شهرستان جهرم بتواند برای هنرمندان این شهرستان و همه هنرمندان بخش های جنوبی استان سبب خیر و برکت باشد .

رئیس حوزه‌ی هنری انقلاب اسلامی استان فارس نیز با اشاره به اهمیت نقش جهرم دردر حوزه ی فرهنگ و هنر دینی گفت:  برنامه علوی باید در شان و منزلت این نام بزرگ باشد و پیرامون چرایی انتخاب جهرم باید بگویم که جهرم از چند منظر برای ادبیات آیینی و مذهبی ما جایگاه ویژه ای دارد.

وی افزود: از نخستین منظر جهرم مورد توجه ویژه مقام معظم رهبری است و نگاه آقا به این شهرستان و هنر دینی آن نگاه تاکیدی بوده است. از دیگر سو نیز جهرم از زمان های دور مرکز ادیبان و سخنوران اهل بیتی و آیینی بوده است .

رئيس حوزه‌ی هنری انقلاب اسلامی استان فارس گفت: همین مساله سبب جریان سازی در این شهرستان شده و باعث شده این استان پژواک حضور خود را در سراسر کشور بپراکند .

وی گفت: از سومین منظر جریان شعری جوان جهرم امروزه در حوزه ی اهل بیتی و انقلاب اسلامی جریانس قابل اتکاست و همین سه بعد و سه منظر کافی ست که ما به این شهر توجه ویژه کنیم.

کرم اللهی گفت: حال آنکه جهرم امروز یک ویژگی مهم دیگر دارد و آن حضور شخصیتی برجسته  و صاحب دید و نگاه ارجمند فرهنگی همچون آیت الله دژکام به عنوان امام جمعه است که حکم می کند نگاه ما به شهر جهرم فرهنگی‌تر باشد .

وی افزود: پس از لطف و عنایت حضرت امیرالمومنین امام علی علیه السلام، مجموعه این عوامل سبب شد کنگره ی شعر علوی در میان همه ی شهرهای مهم و قابل اتکای فارس به جهرم بیاید .

رئيس حوزه‌ی هنری انقلاب اسلامی فارس اظهار داشت: وقتی یک رویداد هنری قرار است در یک شهرستان اتفاق بیفتد باید مراحلی را طی کند که پس از فراخوان درگیر شدن و سطح اصطکاک شهرستان با همه نهادها مهم است. پس از آن نیز باید نیازها را بررسی کرد .

وی افزود: بحمدالله همت فرماندار محترم و مساعدت ویژه امام جمعه فرهیخته و همراهی و همگامی نهادهای مختلف استان سبب شده که پس از مرحله اعلام فراخوان در قالب این جلسه و سایر پیگیری ها این امور به رزی شایسته مرحله به مرحله پیش برود .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: