• چهارشنبه ۱۸ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 965-4380-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

مراسم گرامی‌داشت روز خبرنگار در شیراز برگزار شد

آئین نکوداشت مقام خبرنگار با حضور حسین انتظامی، معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون سیاسی امنیتی استانداری فارس و جمعی از اهالی رسانه، در شیراز برگزار شد.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، شامگاه هفدهم مردادماه، آئین نکوداشت مقام خبرنگار با حضور تنی‌چند از خبرنگاران و جمعی کثیر از نویسندگان و هنرمندان و اهالی قلم، در مرکز رفاهی دانشگاه شیراز برگزار شد.

در این مراسم بهمن پگاه‌راد یکی از خبرنگاران پیشکسوت شیراز، فارس و کشور، از درد‌ها و مشکلات خبرنگاران و عکاسان خبری گفت که از گذشته تاکنون بوده و همچنان این مشکلات در ابعادی بزرگتر، تداوم دارد.

او با انتقاد از اینکه در سالن بیشتر از آنکه خبرنگار باشد، پدران و مادران خبرنگاران هستند!!! به قرائت شعری با مطلع " دیگر کسی نمی‌کوبد در این خانه متروک و ویران را..." پرداخت و این شعر را بیان وضعیت و حال و روز خبرنگاران دانست.

همچنین زهرا جعفری عضو هیئت رئیسه انجمن صنفی خبرنگاران و عکاسان خبری نیز در سخنانی با اشاره به جایگاه خبرنگار در عرصه کنونی جهان، به تامل در خصوص لایحه تشکیل سازمان نظام رسانه‌ای پرداخت و نکاتی را در این خصوص متذکر شد.

جعفری در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه روزنامه‌نگاری از کارهای سخت و زیان‌آور محسوب می‌شود، لزوم بازنگری در قانون منع اشتغال زنان در کارهای سخت و زیان‌آور را در بخش رسانه، یادآور شد.

معاون سیاسی امنیتی استانداری فارس نیز با اشاره به دشواری‌های حرفه خبرنگاری تاکید کرد: مدیری که از خبرنگار فرار می‌کند مدیری موفق نیست؛ این مدیر خودش را باور ندارد و نمی‌تواند خادم مردم باشد.

هادی پژوهش‌جهرمی از خبرنگاران خواست که این مدیران را معرفی کنند و گفت: در عین‌حال گاهی مدیران برای اینکه اطلاعات ناقص به رسانه‌ها و مردم ندهند، از مصاحبه و گفت و گو امتناع می‌ورزند؛ دادن اطلاعات ناقص مشکل‌زا بوده و هست.

پژوهش گفت: در دولت آقای روحانی گردش آزاد اطلاعات دنیال شد و دلیل ندارد در یک اداره یا توسط یک مدیر، تبادل اطلاعات متوقف شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس نیز گفت: بنا نیست رسانه ها و خبرنگاران در خدمت روابط عمومی ها باشند.

بهزاد مریدی با اتکا به این جمله که حوزه معناشاناسی جان وروح به کلام می بخشد گفت: نمی شود قصورات جامعه را به دوش رسانه بیندازیم زیرا بنا نیست اهالی رسانه حل مسایل کنند بلکه کشف آنان به دوش رسانه هاست .

معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز در اين مراسم گفت: دلیل خانه به دوشی روزنامه نگاران نبود ثبات حرفه‌ای است .

حسین انتظامی افزود: کوچ اجباری روزنامه نگاران و از این شاخه به آن شاخه شدن اهالی رسانه به خاطر نبود ثبات شغلی و عدم امنیت در این حوزه است .

وی تاکید دولت را رابطه بیمه ای توسط رسانه ها با روزنامه نگاران عنوان کرد و افزود: وظیفه دولت در این باره به شیوه ایست که مابه ازای آنرا پرداخت کند .

انتظامی با بیان این مطلب که بیش از ١٢هزار خبرنگار و اهالی رسانه ها زیرپوشش بیمه قرار گرفتند تصریح کرد: تاکید دولت یازدهم در ٤ سال گذشته بر بیمه اهالی رسانه با اولویت بیمه از سوی رسانه ها بوده است زیرا معتقدیم بیمه کردن خبرنگاران و روزنامه نگاران به طور مستقیم از سوی دولت استقلال شغلی آنان را سلب می کند .

معاون مطبوعاتی ارشاد توجه به قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات را که در سال ٨٢ مصوب شد را معطل عدم اعتقاد به آن دانست و افزود: البته دولت یازدهم هم با چالشهایی در این مسیر روبه روست. زیرا نظام دیوانی می خواهد اطلاعات به عنوان ابزار قدرت نزد خویش قرار گیرد .

انتظامی با اعلام اینکه مطابق این قانون هر دستگاهی موظف است ظرف ١٠ روز اطلاعات را در اختیار سامانه مختص این قانون قرار دهد گفت: حتی بخش خصوصی هم که خدمات غیردولتی ارایه می دهند طبق قانون پاسخگو باید باشند .

وی با ابراز تاسف از اینکه فقط ٤٠ دستگاه و نهاد به این سامانه پیوسته اند عنوان کرد: ٤٠٠ دستگاه و نهاد حکومتی و دولتی مشمول انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات هستند، در حالیکه خبرنگاران با استفاده از این قانون می توانند در شفاف سازی عملکردها پویا شوند .

به گزارش ايسنا، پايان بخش مراسم روز خبرنگار، اهداء نشان مفاخر به سيروس رومي، روزنامه‌نگار پيشكسوت استان فارس بود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: