• چهارشنبه ۱۸ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۵
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 965-1473-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

عضو هیئت رئیسه انجمن صنفی خبرنگاران فارس:

خبرنگار نباشد پای شفافیت لنگ می‌زند

عضو هیئت رئیسه انجمن صنفی خبرنگاران و عکاسان خبری استان فارس با اشاره به حساسیت‌های حرفه خبرنگاری و سترگ بودن جایگاه فعالان این عرصه، براین نکته تاکید کرد که اگر خبرنگار نباشد قطعا پای شفافیت لنگ می‌زند.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، زهرا جعفری‌سروستانی که در آئین گرامیداشت مقام خبرنگار به‌عنوان نماینده انجمن صنفی خبرنگاران و عکاسان خبری استان فارس سخن می‌گفت، یادآور شد: خبرنگاری گستره معنایی وسیعی دارد از سخت  ترین یا یکی مانده به سخت  ترین شغل جهان تا ژستی روشنفکرانه از سر شکم  سیری؛ از آگاهی  بخشان به جامعه گرفته تا منتقدان همیشه ناراضی!

او خبرنگاری را گفتمانی از جنس بينش دانست که از مسیر واژگان و گفتارهای نهادینه شده، بر ذهنیت‌ها اثر گذاشته و به نقطه گردهمایی و تلاقی قدرت و دانش می‌رسد؛ خواني از اتصال و انفصال حروف برای هم قد شدن با واژگان و هم قواره شدن با رنج‌ها و شادی‌ها.

خبرنگار روزنامه عصر مردم شیراز، با تصریح اینکه پلاکارد نامریی حک شده بر سر در ورودی حرفه خبرنگاری، به تازه واردان یادآور می‌شود که " مراقب باشید، جاده لغزنده است!، گفت: من یک خبرنگارم؛ یک گفتمان، یک فرصت، یک جریان و حتی یک راه، اما من گاهی خود نیستم. من خبرنگارم، گفتمانی هوشمند که با اثرگذاری و سایه  اندازی بر ذهن  ها می  تواند اندیشه  ها را در مقابل قلم به زانو درآورد و واژه  هایی خلق کند که در خدمت بیان حق باشد. اما بداند فاصله  ی قاف حق با واقعیت از پهنه تا کران است.

جعفری اضافه کرد: من خبرنگارم، می  نویسم از نداشته‌هایی که با قدری دغدغه به داشته  ها تبدیل می  شوند. اما تنها چیزی که قلمم نمی  فهمد ساده کنار آمدن است. من می  دانم پیش از دیدن مو باید پیچشش را دید اما نخواهم گذاشت هیچ گاه سایه  ای به آفتاب تابان تعبیر شود. در حالی که نیک می‌دانم که دیوار اهالی رسانه از هر دیواری کوتاه  تر است.

این فعال باسابقه رسانه‌های کشور، گفت: اکنون اجازه می‌خواهم در این جمع فرهیخته نیک‌اندیش، پا را از هفت خوان شغل خبرنگاری و یا داستان وعده  های پرتکرار، فراتر گذاشته و از هجوم بی  مقدمه نابلدهای این حرفه و صندلی  هایی که یک شبه به اشغال تازه واردها درمی  آید بگذرم و از خودمان به عنوان «یک گفتمان هوشمند ساختارساز» سخن بگویم؛ بدون هیچ  گونه مبالغه یا خودشیفتگی.

جعفری اضافه کرد: امروز با ورود سیل  آسای وسایل ارتباط جمعی به دهکده جهانی شاهد عملی شدن شعار «رسانه خود یک پیام است» و تبدیل سه  گانه رویداد، رسانه و مخاطب به نقاطی در هم پیچیده هستیم. تا جایی که «مخاطب» خود «رسانه‌ای» است نامحدود و «رویداد» خود مخاطبی است از بازخورد آنی خود و «رسانه» نیز مخاطبی است در برابر هجوم رویدادها.

او اضافه کرد: این شناسه‌ای است آشکار از ورود به هزاره سوم و شاید پسامدرن. اما در این میان و در این بی  مرزی ارتباطی و در همه «صدق و کذب» اطلاعات، آنچه بی  جایگزین است، ارزش تلاش صادقانه این راوی صدیق رویداد خبر است. سرمایه ارزشمند «خبرنگار» صداقت و شجاعت در بیان است تا گوهر ناب «اعتماد» به رسانه باقی مانده و در سه گانه آکادمیک «رویداد»، «مخاطب» و «رسانه» و هم در پیچیدگی  های وصف-ناپذیر شبکه‌های اجتماعی بی جایگزین بماند.

جعفری گفت: بدیهی است پاسداشت جریان آزاد اطلاعات در گرو امنیت شغلی رسانه و خبرنگاران است اما رسانه و خبرنگار باید امنیت داشته باشد که این مهم برای هر خبرنگار و روزنامه  نگاری فارغ از دغدغه  های مادی می-بایست از طریق صنف دنبال شود.

او ادامه داد: حال که از صنف و امنیت شغلی سخن به میان آمد بد نیست از لایحه تشکیل «سازمان نظام رسانه» نیز بگوییم. سازمانی که می  خواهد مرکز اتکای روزنامه  نگاران برای آموزش، حمایت  های حقوقی و امنیت شغلی باشد و به عنوان یکی از الزامات توسعه فرهنگی و اجتماعی به کمک توسعه اقتصادی و سیاسی و پیشرفت همه جانبه بیاید.

جعفری توضیح داد: آنچه در این رهگذر بسیار حایز اهمیت است محکم کردن اساس کار از طریق قانون برای ایجاد یک نظام جامع مطبوعاتی است. قانون باید سرچشمه  ای متین و محکم مبتنی بر استقلال حرفه  ای روزنامه  نگاران بویژه خبرنگاران باشد.

عضو هیئت رئیسه انجمن صنفی خبرنگاران و عکاسان خبری فارس گفت:‌ در اینجا بدون آنکه بخواهم وارد مباحث مرتبط با این لایحه و انتقادات و ایرادات اهل فن و اساتید ارتباطات و روزنامه  نگاری در باب مسایلی چون مشابهت پنداری دو نظام رسانه با جعفری گفت:‌ نظام مهندسی یا پزشکی، جابجایی وظیفه دیده  بانی یا توسعه  بخشی خودسانسوری شوم از لزوم توجه به تفاوت تعاریف مفهومی با تعاریف عملیاتی با شما سخن می‌گویم؛ ماهیت کار خبرنگاری یا روزنامه  نگاری با ماهیت دیگر حرفه‌ها متفاوت است. اگر چه در قالب تعاریف مفهومی می‌تواند مشابهت‌هایی داشته باشد اما در باب تعاریف عملیاتی تفاوت‌هایی بنیادین با سایر حرفه‌ها دارد که منشأ آن می  تواند تکیه بر دیوارهای قطوری چون ارزش  ها، مصلحت، اذهان عمومی و... باشد.

جعفری تصریح کرد: یادمان نرود بخش قابل ملاحظه‌ای از کارکرد رسانه‌ها نظارت بر رفتار حاکمیت است. لذا در فضایی با این نوع کارکرد و ماهیت نمی‌توان نقش داوری را بر عهده‌ی دولت گذاشت.

این روزنامه‌نگار شیراز خاطرنشان کرد: نیم  نگاهی به تاریخ روزنامه  نگاری ایران نیز نشان می‌دهد که مشکل و چالش اصلی خبرنگاران و روزنامه  نگاران در نابرابری قدرت حکومت با قدرت روزنامه  نگاران است. بنابراین در تدوین هر طرح و آیین  نامه ای باید ابتدا به دنبال کاهش این نابرابری  ها بود تا دیده  بانی منابع قدرت تقویت و تولید محتواها صادقانه، بی طرفانه و منطبق با واقعیت باشد.

جعفری با تصریح اینکه نظارت بر روزنامه‌نگاران باید از طریق نظامی صنفی مدنی و انتخاباتی از درون خود روزنامه‌نگاران باشد؛ گفت: به هر حال با توجه به نقش انکارناپذیر رسانه‌ها در هدایت و شکل دهی به افکار عمومی و تأثیرگذاری بر تحولات اجتماعی و سیاسی، رسانه آزاد و مستقل آیینه فکر، فرهنگ و تحولات درونی و بیرونی ملت‌ها است.

عضو هیئت رئیسه انجمن صنفی خبرنگاران و عکاسان خبری استان فارس گفت: بالاخره این که خبرنگار می‌ماند تا گوهر اعتبار و اعتماد به «خبر» در سایه «مسئولیت  پذیری» بی‌شائبه و پرهزینه او همچنان باقی بماند. زیرا اگر خبرنگاران ننویسند یک جای شرافت و شفافیت می  لنگد یا کمرنگ می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: