• یکشنبه ۲۲ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 965-4980-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

نماينده ولي فقيه در فارس:

نداشتن انگيزه عامل نبود نظريه‌پردازي علمي است

نماينده ولي فقيه در فارس و امام جمعه شيراز اعتقاد دارد كه نبود نظريه‌پردازي علمي خصوصا در حوزه‌هاي علوم انساني به دليل نداشتن آزادي نقد نيست بلكه به دليل كمبود انگيزه است.

به گزارش ايسنا منطقه فارس، آيت‌الله اسدالله ايماني، شامگاه شنبه 21 مرداد در جلسه شوراي فرهنگ عمومي استان فارس، گفت: اعتقاد الهی و دینی انگیزه‌بخش است و تا زمانی که انگیزه درونی در افراد ایجاد نشود حرکتی شکل نمي‌گيرد.

او افزود: امروزه در دانشگاه‌های ما انگیزه الهی وجود ندارد و اهداف دیگری جایگزین شده است به عنوان مثال اساتید دانشگاه جزوات سال‌های پیش را تدریس و دانشجویان دکترا پایان‌نامه‌ها را کپی می‌کنند و به همین علت انگیزه‌ای برای تحقیق وجود ندارد که موجب عدم نظریه‌پردازی می‌شود بنابراین لازم است این روند از مدیریت کلان اصلاح شود .

آیت‌الله ایمانی اعتقاد دارد كه سال‌هاست جامعه ما نظریه‌پردازی مانند شهید مطهری را تجربه نكرده است و سپس برگزاری همایش‌های تخصصی را یك امتیاز ویژه برای شهر شیراز محسوب كرد و ادامه داد: این همایش موجب می‌شود دریچه‌ای از علم و تحقیق و اندیشه به روی اندیشمندان ما باز شود .

امام جمعه شیراز با تأكید بر اینكه باید از فرصت‌ها استفاده كرده و در جهت رفع نواقص كوشید، گفت: نكته‌ای كه باید بدان توجه داشت این است كه برگزاری نشست تخصصی مهم‌تر از برگزاری همایش است بنابراین همایش‌هایی كه برگزار می‌كنیم نیز همراه با نشست‌های تخصصی در دانشگاه و جامعه باشد تا بتوان جریان‌سازی كرد .

وی با تأكید بر اینكه با حساس کردن اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها نسبت به مسئله تولید علوم انسانی و پایه‌ریزی تمدن نوین اسلامی باید در دانشگاه موج ایجاد کرد، گفت: البته نشست‌های تخصصی نیازمند پیگیری و ساماندهی است .

آیت‌الله ایمانی با اشاره به ضرورت برگزاری همایش تحول در علوم انسانی اسلامی، از استاندار فارس درخواست كرد تا از برگزاری این همایش به‌عنوان طرحي ملي حمایت كند و روز 24 آبان مصادف با سالگرد ارتحال علامه طباطبايي را به‌عنوان روز برگزاري اين رويداد علمي، پيشنهاد داد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: