• پنجشنبه ۲ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 966-314-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

معاون خدمات شهری شهرداری شیراز:

پایان دفن زباله در شیراز/ تفکیک زباله‌های ساختمانی

معاون خدمات شهری شهرداری شیراز گفت: در تلاشی گسترده، امیدواریم تا پایان امسال به فرآیند دفن زباله در شیراز پایان داده و تمام زباله‌های جمع‌آوری شده را به شکلی صحیح دفع کنیم.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، رمضان امینی پنجشنبه دوم اردیبهشت در جمع خبرنگاران گفت: در دنیا حدود 10 درصد از کل زباله تولید شده توسط شهروندان ریجکتیو بوده و قابل بازیافت نیست؛ در شیراز جز این بخش از زباله، تمام زباله‌های تر و خشک را بازیافت خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه هم‌اینک 20 میلیارد تومان تجهیزات و ماشین‌آلات در فرآیند جمع‌آوری، تفکیک و دفع زباله در شیراز فعال است، گفت: شهروندان به یاد دارند که سال 86 جمع‌آوری زباله و دفن آن به شیوه‌هایی کاملا ابتدایی و با استفاده از ماشین‌آلات روباز و ... انجام می‌شد؛ امروز اما در شیراز زباله‌ها تبدیل به انواع کود، گاز، برق و ... شده و به چرخه زندگی باز می‌گردد.

امینی با بیان اینکه هم‌اینک روزانه بالغ بر 392 هزار تن زباله در شیراز تولید می‌شود، گفت: تصور کنید اگر تنها 10 درصد از کل این حجم در یک نقطه دپو شود، چه اتفاقی را در پایان یک ماه یا یک‌سال رقم خواهد زد.

او از کاهش حدود 30 درصدی زباله بیمارستانی طی 7 سال گذشته در شیراز خبر داد و گفت: این کاهش در حالی اتفاق افتاده که در سال 86 تعداد 42 واحد بیمارستانی و درپایان سال 95 تعداد 312 واحد درمانی و بیمارستانی تحت پوشش جمع‌آوری و دفع زباله شهرداری شیراز قرار دارد.

معاون اجرایی شهرداری شیراز تاکید کرد که بخش مهمی از موفقیت‌های کسب شده در بحث تفکیک و بازیافت زباله، مدیون همکاری شهروندان در اجرای برنامه‌های تفکیک زباله در مبدا بوده است؛ به‌طوری که تا قبل از سال 89 تنها روزانه 5 تن کل زباله تولیدی در شیراز تفکیک می‌شد و اکنون حدود 90 تن از زباله تولیدی روزانه توسط شهروندان تفکیک می‌شود.

امینی گفت: کاهش میزان زباله بیمارستانی به دلیل توسعه استفاده از دستگاه‌های زباله‌سوز بیمارستانی است؛ این بحث مشکل را تا حدود زیادی مرتفع کرده چون در گذشته بخشی از زباله بیمارستانی با زباله عادی مخلوط و دفن می‌شد که مسائلی را به همراه داشت.

او یادآور شد: به ازای هر یک کیلو زباله‌ای که در مبدا تفکیک می‌شود، 100 تومان از هزینه‌های شهرداری کاسته می‌شود و این عدد زمانی که کل زباله تولیدی شیراز را در نظر می‌گیریم، رقم قابل توجهی را در بر می‌گیرد.

امینی گفت: حجم تفکیک زباله در مقصد هم‌اینک بالغ بر 700 تن است که تا پایان سال و با راه‌اندازی خط سوم کارخانه بازیافت، این عدد به هزار تن در روز خواهد رسید.

معاون شهرداری شیراز گفت: هم‌اینک بیش از 17 هزار تن انوع کمپوست از زباله‌های تر و خشک تولیدی در شیراز تهیه و به چرخه زیست محیطی باز گردانده می‌شود؛ ورمی‌کمپوست، کمپوست، گرین کمپوست و ... از تولیدات کارخانه کمپوست موجود محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه در فرآیند دفع زباله در شیراز، شیرابه زباله نیز با روش خورشیدی و تبخیری، تصفیه می‌شود، گفت: با ایجاد لاگن‌هایی، تصفیه شیرابه زباله نیز انجام می‌شود؛ شهرداری شیراز توفیق این را دارد که با تلاشی مضاعف زمینه دفن مهندسی زباله، تولید برق به میزان یک مگاوات از زباله و تولید گاز از زباله را فراهم کند.

معاون اجرایی شهرداری شیراز با بیان اینکه تا پایان امسال اولین کارخانه جداسازی پسماندهای ساختمانی در شیراز راه‌اندازی می‌شود، گفت: ماشین‌آلات این کارخانه تامین شده است.

وی اضافه کرد: با راه‌اندازی این کارخانه بخش قابل توجهی از زباله‌های ساختمانی بازیافت شده و به چرخه استفاده بازمی‌گردد و قطعا قسمت قابل توجهی از آن در پروژه‌های شهرداری قابل استفاده است که منجر به صرفه‌جویی اقتصادی می‌شود.

امینی گفت: مطالعات مربوط به ایجاد نیروگاه در سایت دفع زباله شیراز انجام و به برکت برجام و فراهم شدن بستر ورود سرمایه‌گذاران خارجی، شاهد حضور گروه‌هایی از ترکیه، فرانسه، لهستان و ژاپن برای سرمایه‌گذاری در این زمینه بوده‌ایم؛ این مهم به ما فرصت انتخاب را خواهد داد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: