• یکشنبه ۵ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 966-880-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

کمالی‌سروستانی:

صدسال روایتی است از یک تاریخ

مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان فارس اعتقاد دارد که صدسال دالان و روایتی است از یک تاریخ که با پایمردی یک فرهنگور به ثمر نشسته.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، کوروش کمالی‌سروستانی شامگاه شنبه 4 شهریور در مراسم رونمایی از کتاب صدسال، اثر حسن مشکین‌فام، گفت: نویسندگان شاعران مهندسان و هنرمندان گرد هم جمع شدیم تا  صد سالگی اثر استاد مشکین فام را به جشن بنشینیم .

او اضافه کرد: صد سال حکایت تاریخ فرهنگی استان فارس است. صد سال حکایت دالان های تاریک، رنج‌ها، نوشته‌ها، گراورها، کلیشه‌ها، خط ها، سختی‌ها، سرب‌ها و دردهای چاپخانه داران، صد سال رنج ناشران، صد سال تحمل روزنامه نگاران، صد سال به آن سال‌ها.

کمالی‌سروستانی اضافه کرد: صد سال گزیده‌ای است، دالانی است،‌ روایتی است، از یک تاریخ، روایتی که استاد مشکین فام با عشق، با احساس و با پایمردی بیش از سی سال از عمر خود را پای آن گذاشته است .

وی حسن مشکین‌فام را عکاس، نقاش، پژوهشگر و نویسنده‌ای برشمرد که نشان داد فیلم‌سازی هم بلد است و اضافه کرد: همه این کوشش ها به شکل فردی، با پایمردی،با رنج،با دیدن بی مهری ها ، با کمی امکانات، در سال های مختلف پی ریخته شد تا امروز دانشنامه فرهنگ فارس در شش جلد هزار حکایت، هزار روایت، هزار شخصیت، هزار اتفاق سبز شود.

کمالی‌سروستان خاطرنشان کرد: اکنون اولین جلد از این هزارگان رونمایی می‌شود؛ اولین جلد را استاد مشکین فام خوب انتخاب کردند؛ نشر، چاپ، روزنامه، طلوع آگاهی، آغاز تجدد، شروع تحول، درک.

او اضافه کرد: همه این اتفاقات نشان می‌دهد که ما با مردی طرفیم از جنس احساس و عشق. از جنس دوربینی و توان، از جنس وقف. وقف فرهنگی.

مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس گفت: ما در مرکز اسناد معمولا آثار ارزشمند را ثبت، مستند و آرشیو می‌کنیم و آقای مشکین فام امروز آمادگی مستند شدن، ثبت شدن و آرشیو شدن دارد. آرشیوی در تاریخ فرهنگ فارس .

کمالی‌سروستانی یادآور شد: مجموعه کار مشکین‌فام، دانشنامه‌ای تصویری و تحقیقی و آن هم تحقیق میدانی و گفت و گوی رودررو با شخصیت های تاثیر گذار فرهنگ فارس بوده و این کار ستودنی و ارزشمند و ماندگار است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: