• یکشنبه ۵ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 966-476-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

مراقب محصولات كاهش دهنده وزن باشيم!

کارشناس مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم دانشگاه علوم پزشکی شیراز، نسبت به مصرف محصولاتی که وعده کاهش وزن معجزه آسا می دهند، هشدار داد .

به گزارش ايسنا منطقه‌ي فارس به نقل از روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي شيراز، دکتر نسیم شاهرخ گفت: بسیاری از مکمل ها و مواد غذایی به اصطلاح "کاهنده معجزه آسای وزن" نه تنها كاهش وزن را به‌دنبال ندارد بلكه مي‌تواند آسيب جدي به فرد مصرف كننده وارد كند .

او لزوم مشورت با پزشك و متخصصان تغذيه قبل از مصرف هرگونه دارو و مكملي را يادآور شد و با اشاره به شناسایی صدها محصول که به عنوان مکمل های غذایی به فروش می رسد، گفت: در واقع این محصولات حاوی دارو یا ماده ای است که در لیست محتویات آن ذکر نشده؛ این مواد ممکن است داروهایی باشد که به دلیل نداشتن ایمنی سلامت، از بازار دارویی حذف شده‌اند؛ داروهايي مانند "سیبوترامین" که به دلیل ایجاد مشکلات قلبی و سکته مغزی، از بازارخارج شده است .

اين كارشناس با يادآوري اينكه برخي مكمل‌ها حاوي داروهايي است كه نياز به تجويز پزشك دارد، وجود داروهاي مدر(ادرار آور) يا ضد افسردگي را متذكر شد و گفت: این محصولات ممکن است حاوی ترکیباتی باشد که به اندازه کافی در انسان مورد مطالعه قرار نگرفته‌اند .

شاهرخ، با بیان اینکه بسیاری از این محصولات مخرب به صورت آنلاین عرضه و به شدت در رسانه‌های اجتماعی تبلیغ می‌شود، افزود: برخي از اين داروها و مكمل‌ها ممكن است در قفسه فروشگاه‌ها نيز وجود داشته باشد اما عرضه آنها توسط يك يا چند فروشگاه دليل بر ايمن بودن آن نيست .

وي گفت: سازمان غذا و دارو گزارش‌های متعددی از آسیب های مربوط به استفاده از محصولات کاهش وزن، نظير فشارخون، تپش قلب، سکته مغزی، تشنج و مرگ دریافت کرده است .

کارشناس مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم دانشگاه علوم پزشکی شیراز یادآور شد: برای کمک به افرادی که نیاز به کاهش وزن دارند، داروهای تأییدشده‌ای وجود دارد اما بايد با تجويز پزشك تهيه و مصرف شود؛ اين داروها براي افراد 18 سال و بالاتر كه با شاخص توده بدني 30 يا بيشتر و افراد داراي شاخص توده بدني 27 و بيشتر كه دچار بيماري مرتبط با افزايش وزن باشند، در نظر گرفته و تجويز مي‌شود .

او خطاب به خانواده‌ها گفت: به دنبال نشانه‌های هشداردهنده در محصولات تقلبی باشید؛ وعده درمان سریع مانند " کم کردن 10 کیلو در یک هفته" یا استفاده از کلمات "تضمین شده"، "تحول علمی"، "سریع و موثر" یا "کاملا امن" می تواند برخی از این هشدارها باشد .

این دکتر داروساز، محصولاتی که با زبانی بیگانه عرضه یا محصولاتی که از پست الکترونیکی توزیع می‌شود را غیرقابل اعتماد خواند و گفت: ادعای"جایگزین گیاهی برای داروهای نسخه شده در درمان بیماری ها با اثرات مشابه" نیز می‌تواند نشانی از تقلبی بودن دارو باشد .

شاهرخ با تاکید بر اینکه ادعاهای محصول اغراق آمیز یا غیر واقعی باید مورد احتیاط قرار گیرد، اضافه کرد: به داستان های اشخاصی که مزایا و نتایج باور نکردنی استفاده از محصول مورد نظر را تصدیق می کنند با شک بنگرید، علاوه بر اینها، در صورت قصد استفاده از هر گونه مکمل غذایی یا هر نوع روش کنترل وزن، باید ابتدا با پزشک، دکتر داروساز یا متخصص تغذیه مشورت کنیم


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: