• دوشنبه ۶ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۲
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 966-773-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

روايت عضو فراكسيون نمايندگان ولايي از جلسه راي اعتماد مجلس

عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی معتقد است كه وزير مورد حمايت اين فراكسيون علي‌رغم مخالفت دو فراكسيون ديگر راي اعتماد مجلس را گرفت اما وزير مورد حمايت فراكسيون اميد نتوانست راي مورد نظر را كسب كند!

به گزارش دريافتي ايسنا منطقه‌ي فارس، داريوش اسماعيلي، نماينده مردم شهرستان‌هاي خرامه، سروستان و كوار در مجلس شوراي اسلامي گفت: مجموعه اصولگرایان مجلس به جهت همکاری با دولت و رفع مسائل بیکاری، مشکلات اقتصادی و معیشیتی مردم همراهی و همکاری خوبی با دولت دارد.

اسماعيلي با بیان اینکه در این دوره مجلس سه فراکسیون فعال وجود دارد، اضافه کرد: مجلس شورای اسلامی از فراکسیون نمایندگان ولایی با 120 عضو، فراکسیون امید با 100 عضو و فراکسیون مستقلین ولایی با 70 عضو تشکیل شده است .

وی یادآور شد: در ادوار گذشته مجلس دو فراکسیون بیشتر نداشتیم و در بیشتر موارد یک فراکسیون اقلیت و یک فراکسیون اکثریت بود و یا اگر تعداد بیشتری فراکسیون سیاسی وجود داشت یک فراکسیون اکثریت و دیگر  فراکسیون‌ها اقلیت را تشکیل می‌دادند و به همین دلیل در فراکسیون اکثریت هر تصمیمی که گرفته می‌شد؛ تقریبا نتایج رای اعتماد به وزرا برخواسته از تصمیم در آن فراکسیون بود .

عضو شورای مرکزی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی هیچ یک از فراکسیون‌ها، اکثریت مطلق را ندارند و با توجه به اینکه عقاید مختلفی دارند، ممکن است نظرات مختلفی را بر روی وزرا داشته باشند .

اسماعیلی خاطر نشان کرد: فراکسیون امید تصمیم داشت تا وزرای پیشنهادی کشور، آموزش و پرورش، ارتباطات و فناوری اطلاعات و ارشاد اسلامی را حمایت نکند و رای اعتماد ندهد .

وی گفت: فراکسیون مستقلین وزرای پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات، کشاورزی و نیرو را در لیست قرار داده بود که حمایت نکند و از نمایندگان مجلس رای اعتماد نگیرند .

نماینده مردم خرامه، سروستان وکوار در مجلس شورای اسلامی افزود: نظر اعضای فراکسیون ولایی بر این بود که وزرای پیشنهادی راه و شهرسازی، کشاورزی، نیرو و کم و بیش وزیر نفت مورد حمایت قرار ندهد .

اسماعیلی گفت: مواضع حمایتی از وزرای پیشنهادی دو فراکسیون امید و نمایندگان ولایی مقابل هم بود و فراکسیون مستقلین ولایی مابین این دو فراکسیون نظر داشتند .

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران که اگر دو فراکسیون مستقلین ولایی و امید اتفاق نظر داشتند که از وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات حمایت نکنند، اما چگونه شد که آقای آذری جهرمی توانست رای اعتماد لازم را کسب کند؛ افزود: در هیچ یک از فراکسیون‌ها بر این شکل نیست که افراد کاملا مطابق نظر فراکسیون عمل کنند و زمانی که یک فراکسیون تصمیم می‌گیرد و همه افراد چشم و گوش بسته و تشکیلاتی و بر اساس آن تصمیم عمل نمی‌کنند .

رئیس کمیته ارزیابی کننده برنامه وزیر صنعت، معدن و تجارت فراکسیون ولایی ادامه داد: ممکن است برخی نمایندگان نسبت به وزرای پیشنهادی مستقیما شناخت داشته باشند و یا برخی نمایندگان ارتباطات شخصی با وزیری داشته باشند،  بنابراین نمی‌شود که همه اعضای فراکسیون از تصمیم گرفته شده در فراکسیون تبعیت کنند .

اسماعیلی افزود: لیست وزرای پیشنهادی که از طرف رئیس جمهور معرفی شده بود مجموعه اصلاح طلب و معتدلین را تشکیل می‌داد؛ بنابراین اینکه تصور بشود  فردی با ایده اصولگرایی وارد این کابینه شده و یا مورد تایید اصولگرایان کشور باشد و در این کابینه حضور داشته است، عملا چنین چیزی نبوده است .

وی اضافه کرد: افرادی که در لیست حزب اعتدال و توسعه و اصلاح طلب بودند مجموعه این کابینه را تشکیل دادند اما مجموعه اصولگرایان مجلس به جهت همکاری با دولت و رفع مسائل و مشکلات اقتصادی و معیشیتی مردم بیکاری همراهی و همکاری خوبی را با دولت انجام دادند .

عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی اعلام کرده بود که اگر نمایندگان مومن، متعهد و متخصص معرفی شوند مورد حمایت فراکسیون قرار می‌گیرند .

اسماعیلی ادامه داد: فراکسیون امید و مستقلین ولایی تمام تلاش خودش را انجام دادند تا وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات رای اعتماد کسب نکند، اما آقای آذری جهرمی تنها وزیری بود که حمایت کامل نمایندگان فراکسیون ولایی را داشت و توانست رای اعتماد لازم را کسب کند .

وی بیان کرد: وزیر پیشنهادی نیرو که حتی از افراد بیرون از مجلس هم به شکلی شاید به کابینه معرفی شده بود و فراکسیون امید با تمام توان حمایت می‌کرد، مورد حمایت نمایندگان فراکسیون ولایی نبود و رای اعتماد لازم را کسب نکرد .

عضو شورای مرکزی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی یادآور شد: رئیس فراکسیون امید مصاحبه و عنوان کرده بود که برخی از اعضای فراکسیون امید رای خود را جدا از نظر فراکسیون دادند.

وی علت این امر را بي‌اعتمادي برخی اعضای فراکسیون امید به تصمیمات جمعی اين فراکسیون دانست و افزود: از همان روزهای اول مشخص بود که یک اختلاف مشخصی در فراکسیون امید رخ داده است و برخی افراد سرشناس این فراکسیون نسبت به لیست و تصمیمی که نسبت به حمایت و عدم حمایت وزرای پیشنهادی گرفته شده، مواضع مختلفی نشان داده بودند .

وی بیان کرد: برخی اعضای فراکسیون امید معتقد بودند که رئیس فراکسیون امید شخصا اعمال نفوذ می‌کند و نظرات شخصی را به عنوان نظر جمعی فراکسیون پیش می‌برد و تصمیمات گرفته شده نظر جمعی فراکسیون امید نبوده است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: