• سه شنبه ۷ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۸
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 966-873-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

برگزاري بيستمين جشنواره شهيد رجايي در فارس/

افشاني: خشكسالي و بيكاري معضلات اصلي فارس است

بيستمين جشنواره شهيد رجايي با هدف معرفي دستگاه‌هاي اجرايي برتر در حوزه‌هاي مختلف و تجليل از كارمندان نمونه استاني در سطح استان فارس، برگزار شد.

به گزارش ايسنا منطقه فارس، شامگاه سه‌شنبه 6 شهريور و در پنجمين روز از هفته دولت، بيستمين جشنواره شهيد رجايي استان فارس، در شيراز برگزار و ضمن معرفي دستگاه‌هاي برتر در شاخص‌هاي مختلف از وظايف محوله، كارمندان نمونه استاني نيز قدرداني شدند.

استاندار فارس در اين آئين ضمن مقايسه شاخص‌هاي كيفي اين استان، وضعيت فارس در مقايسه با گذشته و ساير نقاط كشور را مطلوب‌تر دانست و در عين‌حال تاكيد كرد كه بيكاري و خشكسالي، دو معضل عمده اين استان به‌شمار مي‌رود.

سيد محمدعلي افشاني با تاكيد براينكه نسبت به تمام مشكلات موجود فارس آگاهي وجود دارد، گفت: اينكه وضعيت امروز با نسبت به گذشته مطلوب‌تر مي‌دانيم به معني آن است كه امروز نسبت به قبل قدم‌ها صحيح‌تر برداشته مي‌شود.

او با يادآوري اينكه در هفته دولت امسال بیش از یک هزار پروژه را با سه هزار میلیارد تومان اعتبار در تمام نقاط شهری و روستایی استان به بهره‌برداري رسيد يا آماده افتتاح است، گفت: این سه هزار میلیارد تومان پروژه به جز 2 هزار و 870  میلیارد تومان پروژه ای است که در فاصله زمانی دهه فجر پارسال تا قبل از هفته دولت امسال در استان به بهره برداری رسید .

افشانی، بیکاری و خشکسالی را 2 مشکل اساسی پیش روی استان دانست و گفت: قطعا این 2 مشکل تا سال‌ها با ما همراه خواهد بود اما آنچه مهم است اینکه به علت مجموعه فعالیت ها و کوشش های انجام شده توسط کارمندان، کارگران و مدیران دستگاههای اجرایی و در سایه هماهنگی بخش خصوصی و دولتی امروز شرایط نسبتا خوبی را در استان شاهد هستیم .

وی، با اشاره به امنیت و آرامش حاکم بر فضای استان افزود: امروز در استان شاخص ها به گونه ای بهبود پیدا کرده که بنا به گزارش مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری در فارس پس از 12 سال یک درصد از متوسط کشوری کمتر شده است .

استاندار فارس، یکی از مباحث مهم که طی 2 سال گذشته با جدیت دنبال شده را سهم اعتبارات ملی استان دانست و تصریح کرد: از آنجا که 84 درصد اعتبارات عمرانی ما اعتبارات ملی و تنها 16 درصد آن استانی بود، بنابراین ما نیز همه وقت و توان خود را بر روی پروژه های ملی گذاشتیم .

افشانی تصریح کرد: مجموعه پیگیری ها در مرکز سبب شد که میزان تخصیص های ملی استان در سال 94 و 95 به بالای 100 درصد برسد و این پول وقتی وارد استان می شود اشتغال ایجاد می کند .

استاندار فارس، در خصوص ارتقاء جایگاه استان در بحث نسبت مصارف به منابع بانک ها هم گفت: مدیران بانک های استان در مقایسه با کشور کار ارزشمندی کردند به نحوی که سیستم بانکی ما موفق شد در سال های 94 و 95 با 2 رتبه بهبود شرایط از رتبه 29 به رتبه 27 کشور برسد .

وی تصریح کرد: همچنین طی 2 سال گذشته بیش از یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی اعتبار به بخش صنعت استان داده شد که این معادل 44 درصد کل پرداخت های صنعتی کشور توسط این صندوق است که بخش قابل ملاحظه ای از آن پرداخت شده و بخشی از پروژه ها امسال به بهره برداری می رسد .

استاندار فارس افزود: همچنین حدود 2 میلیارد دلار نیز از محل فاینانس برای پروژه های مهم استان گشایش اعتبار شد که از جمله این پروژه ها می توان به فولاد نی ریز و سیمان خاکستری نی ریز اشاره کرد .

وی، یکی از کارهای بزرگ در حال انجام در استان را بحث استفاده از انرژی خورشیدی دانست و تصریح کرد: این صنعت قطعا آینده استان فارس را متحول خواهد کرد .

افشانی گفت: حدود یک و نیم ماه پیش شاهد آغاز به کار بزرگترین کارخانه تولید پنل های خورشیدی توسط بانک حکمت ایرانیان بودیم و هم اینک نیز بیش از 100 مزرعه تولید انرژی خورشیدی در استان تقاضای مجوز کرده اند که برای 31 مورد آنها پروانه فعالیت صادر شده و سه مورد هم عملیات اجرایی آنها با 2 هزار و 300 مگاوات آغاز شده است .

استاندار فارس افزود: در بحث شرکت های دانش بنیان نیز تعداد این شرکت ها از 36 شرکت در سال 94 به 98 شرکت در پایان سال 95 رسید و هم اینک نیز تعدادی در حال طی مراحل اخذ مجوز هستند .

افشانی، در خصوص وضعت تونل های تنگه ابوالحیات هم گفت: این نقطه به دلیل تصادف های متعددی که در آن روی می دهد یکی از نقاط پرتلفات کشور است که برای رفع این مشکل اجرای 2 تونل 430 و 180 متری در دستور کار قرار گرفت که از تونل نخست 70 متر و از تونل دوم نیز 30 متر دیگر باقی مانده است که این پروژه سال آینده به طور کامل به اتمام خواهد رسید .

وی ادامه داد: خط آهن گلگهر به شیراز نیز که اجرای آن متوقف شده بود با 50 میلیارد تومانی که در انتهای سال 95 از محل اوراق مالی به آن تخصیص یافت فعالیتش آغاز شد و امسال هم 62 و نیم میلیارد تومان برای این پروژه اعتبار در نظر گرفته شده است .

استاندار فارس افزود: خط آهن شیراز – بوشهر نیز که ابتدا بنا بود به طول 250 کیلومتر تا فراشبند احداث شود با هدف دست یابی به دریا و بازارهای هدف به 450 کیلومتر یعنی تا بوشهر اصلاح و تصویب گردید .

افشانی گفت: همچنین دولت سال گذشته مبلغ 250 میلیارد تومان برای توسعه فرودگاه شیراز تصویب و ابلاغ کرد که 50 میلیارد تومان از این مبلغ برای توسعه فرودگاه هزینه شد .

وی افزود: در حوزه صنعت نیز این استان در طرح ارتقاء تولید بهترین عملکرد را در کشور داشت که طی آن به 482 واحد صنعتی کوچک و متوسط 633 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شد که عملکرد فارس در این زمینه 122 درصد در مقابل 62 درصد متوسط کشوری بود .

استاندار فارس گفت: در حوزه گردشگری هم طی 2 سال گذشته پرداخت تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی به چهار هتل در شیراز به تصویب رسید .

مهندس افشانی، تغییر الگوی کشت را از جمله اقدامات انجام شده در حوزه کشاورزی دانست و افزود: با توجه به اینکه سال گذشته شاهد افتتاح یک واحد کارخانه روغن کشی از دانه های روغنی در استان بودیم، رغبت کشاورزان برای کشت دانه های روغنی هم بیشتر شده به نحوی که کشت کلزا و گلرنگ که از مهمترین دانه های روغنی است از 6 هزار و 800 به 22 هزار و 500 هکتار رسیده و میزان خرید این دانه ها از کشاورزان نیز از پنج هزار تن به 23 هزار تن افزایش یافت .

وی افزود: شورای عالی آب در جلسه بررسی مشکلات حوزه آب استان مصوب کرد که سالانه در سطح حدود 70 هزار هکتار از اراضی فارس آبیاری نوین انجام شود که برای رفع مشکلات حوزه آب استان بیش از پنج هزار میلیارد تومان نیز مصوب و ابلاغ شد .

استاندار فارس، در خصوص استخراج آب های عمیق استان هم گفت: یک کار بزرگ که از حدود یک و نیم سال پیش با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست حجمهوری آغاز کردیم بحث استفاده از آب های عمیق استان بود؛ این احتمال وجود دارد که در عمقی بالاتر از هزار متر روان آب فراوانی باشد که الان کارهای مطالعاتی آن انجام شده و در مرحله گمانه زنی قرار دارد؛ اگر محقق شود شاهد یک تحول عظیم در استان خواهیم بود .

وي همچنين با تاكيد بر لزوم توجه به سلامت سيستم اداري و كوشش براي سالم‌سازي اين سيستم بر مبناي قانون، تصريح كرد كه يكي از بزرگترين مفاسد كشور رانت اطلاعاتي و تبعيض در سيستم اداري است.

استاندار فارس اضافه کرد: باید با شناسایی کارمندان سالم، متعهد و پر کار، زمینه رشد آنها را فراهم کنیم تا فردا و فرداها مردم از یک انسان سالم، متفکر، پرتلاش و دلسوز بهره مند شوند و چنانچه چنین انسان هایی را از رسیدن به جایگاهی که حق آنهاست محروم کردیم و افرادی را بنا به سفارش دیگران در جایگاهی به کار بگماریم، بزرگترین خیانت را به مردم کرده ایم .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: