• سه شنبه ۷ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۲
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 966-684-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

افتتاح باغ الگويي آموزشي گران‌ترين خرماي جهان در جهرم

باغ الگويي آموزشي خرماي مجول، گران‌ترين خرماي جهان، در جهرم افتتاح شد.

به گزارش ايسنا منطقه‌ي فارس، رئیس ایستگاه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی جهرم در مراسم بهره‌برداري از باغ الگويي آموزشي خرما گفت: مرداد ماه سال گذشته تحقيقات 10 ساله ثمر داد و زمينه ايجاد اين باغ فراهم شد.

حميد زرگري با بيان اينكه تحقيقات انجام شده براي بررسی و آزمایش سازگاری واریته خرمای مجول بود، گفت: پس از پیگیری‌های مستمر و با حمایت دیوان محاسبات، سازمان جهاد کشاورزی، سازمان برنامه و بودجه و مركز تحقيقات و آموزش كشاورزي و منابع طبيعي فارس، اين پروژه اجرايي شده است.

رئیس ایستگاه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی جهرم ادامه داد: پس از گذشت یک سال از اعلام سازگاری رقم مجول ۹۰ اصله آن به صورت باغ الگویی آموزشی و ترویجی جهت ترویج کشت آن در بین باغداران و اجرای آزمایش‌های تکمیلی در ایستگاه جهرم کشت شد.

وی خاطرنشان کرد: خرمای مجول از بهترین و گران‌ترین خرمای تجاری دنیا به شمار مي‌رود که در بازارهای جهانی قیمت هر کیلوی آن بیش از ۲۰ دلار است .

به گفته‌ی این استاد دانشگاه از مزایای این رقم میوه درشت، نسبت بالای گوشت به هسته، پوست نازک، بافت نیمه خشک، قند پایین، میوه ترد و خوشمزه است.

وی تصریح کرد: با توجه به تقاضای باغداران جهت تهیه نهال مجول با هماهنگی انجام شده با معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی باغداران محترم درخواست‌های خود را به مدیریت‌های جهاد کشاورزی و مراکز خدمات محل سکونت خود تحویل دهند.

فرماندار جهرم نيز گفت: هزينه تحقیقات و آزمایش‌ها برای به ثمر نشستن این رقم خرما حدود ۵۰۰ ملیون ریال بوده است که می تواند منشأ اثرات بسیار خوبی در سطح شهرستان جهرم در بخش اشتغال باشد .

علي‌رضا صحرائيان افزود: خرمای مجول، نخستین رقم تجاری دنیاست که ۱۰ سال پیش وزارت جهاد کشاورزی آن را از آفریقا به ایران آورد و در ایستگاه‌های تحقیقات کشاورزی به صورت آزمایشی کشت شد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: