• چهارشنبه ۸ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۳
  • دسته بندی : ورزشی
  • کد خبر : 966-381-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

/گزارش/

بازار داغ مكمل‌ها در فارس

فكر اينكه كمي‌ لاغر، اندكي چاق يا قدري قوي‌تر باشيم وقتي با مشورت‌هاي مكرر آدم‌هايي كه خيرخواه هستند و كم اطلاع، گاهي ما را در مسيرهايي قرار مي‌دهد كه انتهايش مطب‌هاي پزشكان و راهروهاي بيمارستان است و ...

به گزارش ايسنا منطقه‌ي فارس هر چه پيش مي‌رويم، تعداد كسانيكه با عوارض كبدي و كليوي ناشي از مصرف داروهاي تقويتي و مكمل‌هاي غذايي به مراكز درماني خصوصي و دولتي مراجعه مي‌كنند، بيشتر مي‌شود تا جايي كه شمار بيماران مراجعه كننده به بيمارستان‌ها در استان فارس، روزانه شده است.

روند رو به افزایش مصرف مکمل‌هاي دارويي و غذايي ناشي از بي‌اطلاعي از عوارض سخت و زمين‌گير كننده اين مواد، تبليغات گسترده فروشندگان و عرضه‌كنندگان چنين محصولاتي، نظارت‌ و ورود بعضي باشگاه‌ها و باشگاه‌داران و ورزشكاران و ... به بازار خريد و فروش چنين موادي، است؛ روندي كه بر شمار بيماران مبتلا به عوارض سخت و گاه كشنده مكمل‌ها افزوده است.

به گزارش ايسنا، مکمل‌های غذایی و دارويي موادی است كه به دليل وجود تركيبات مختلف تغليظ شده، مصرف آنها بايد تابع شرايط و ضوابطي علمي و براساس آگاهي‌هاي كامل از شرايط بدني مصرف كننده باشد؛ لذا متخصصان تغذيه و پزشكان تنها مرجع براي تجويز استفاده از چنين محصولاتي به‌شمار مي‌روند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در گفت و گو با ايسنا در خصوص تهیه مکمل‌ها از اماکن غیر مجاز هشدار داد و تاكيد كرد كه استفاده از مكمل‌هاي غيراستاندارد و مصرف آنها بدون نظر پزشك يا متخصص تغذيه، بيش از آنكه منافعي براي مصرف كننده داشته باشد، منجر به بروز عوارض مختلفي خواهد شد.

دكتر نيك‌نهاد با اشاره به وجود مکمل‌های قاچاق در بازار و احتمال وجود آلودگی اين محصولات، تاريخ گذشته بودن يا استفاده از مواد غیر مجاز در تهيه اين محصولات، تنها مکان مجاز و مطمئن عرضه این محصولات را داروخانه‌ها دانست .

او خاطرنشان كرد: مکمل‌های موجود در داروخانه‌ها شامل تولیدات داخلی و محصولات وارداتی قانونی است؛ اين محصولات تحت نظر و تایید وزارت بهداشت قرار دارد، اما مکمل‌های موجود در خارج از چرخه داروخانه‌ها در شبکه توزیع تحت کنترل نیست .

نيك‌نهاد گفت: دانشگاه علوم پزشکی خود را در کنار باشگاه‌هاي ورزشي مي‌داند نه در مقابل آنها و آمادگی خود را در خصوص کمک و مشاوره به باشگاه‌ها اعلام کرده است.

معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي شيراز تصريح كرد: ما نمی‌گوییم ورزشكاران و ساير شهروندان تحت هيچ عنوان از مكمل‌هاي غذايي و دارويي استفاده نكنند؛ حرف ما اين است كه مصرف بايد آگاهانه باشد، يعني با نظر پزشك يا متخصص تغذيه و از مجاري رسمي تهيه و مصرف شود.

مديركل ورزش و جوانان استان فارس نيز در گفت و گو با ايسنا گفت: مجوزهاي ارائه شده به باشگاه‌ها، اجازه فعاليت ورزشي و آموزشي در حوزه ورزش است.

حيدرعلي كامياب كلانتري تصريح كرد: عرضه و حتی مصرف مکمل‌ها اعم از مجاز و غیر مجاز در باشگاه‌ها ممنوع است.

وی همچنین از تشکیل کارگروه سلامت باشگاه‌هاي ورزشي استان فارس خبر داد و گفت: اين كارگروه متشکل از نمايندگان نهادهاي متولي امر ورزش و دستگاه‌هاي نظارتي و بهداشتي است كه نظارت بر باشگاه‌ها و سالن‌ها و اماكن ورزشي را با جديت پيگيري مي‌كند.

كامياب اضافه كرد: اداره كل ورزش و جوانان، دانشگاه علوم پزشكي، هيئت پزشكي ورزشي و پليس اماكن در اين راستا هماهنگي و همكاري خوبي داشته و دارند.

مديركل ورزش و جوانان استان فارس اعتقاد دارد كه امروز بيش از 95 درصد از كل باشگاه‌هاي ورزشي فعال و مجوزدار استان فارس به لحاظ توزيع و مصرف مكمل‌ها، غيرقانوني است، ابراز اميدواري كرد كه با ارتقاء آگاهي باشگاه‌داران و ورزشكاران و شهروندان، شاهد رفع مشكلات موجود در اين زمينه باشيم.

به گزارش ايسنا، سرپرست هيئت پزشكي ورزشي استان فارس پيش از اين گفته بود در نیمه دوم سال 95 بیش از 160 باشگاه ورزشی در شیراز مورد بازرسی ناظران ستاد نظارت بر سلامت باشگاه های استان فارس قرار گرفته است.

دکتر حیدر صفرپور در اولین نشست ستاد نظارت بر سلامت باشگاه‌های استان فارس تاكيد كرده بود كه تشکیل اين ستاد با رویکرد تشویق و ترغیب فعالیت اماکن ورزشی به سلامت محور بودن فعاليت‌هاي ورزشي است.

او كه قبول دارد در کنار رویکرد مثبتی که در حوزه ورزش و سلامت وجود دارد با بعضی از چالش‌ها و آسیب‌هایی روبه رو هستیم، بسياري از تخلفات در زمينه عرضه و مصرف مكمل‌ها را ناشي از ناآگاهي و نبود دانش كافي دانست.

صفرپور گفت: تمام تلاش ستاد نظارت بر باشگاه‌ها این است که فضای ورزشی را بعنوان مکاني ایمن و سالم مطرح و خانواده‌ها و شهروندان را براي استفاده مطلوب و بي دغدغه از اين اماكن ترغيب كند.

به گزارش ايسنا،‌ علي‌رغم تمام تلاش‌هاي انجام شده از سوي مسئولان، بازار خريد و فروش مكمل‌هاي دارويي و غذايي روز به روز داغ‌تر مي‌شود و همراه با خود بر تعداد كسانيكه با عوارض كبدي و كليوي به مراكز درماني مراجعه مي‌كنند، مي‌افزايد.

ويترين بسياري از مغازه‌ها مملو از مكمل‌هايي است كه به راحتي در اختيار مردم قرار مي‌گيرد و فروشندگان و گردانندگان اين مغازه‌ها معمولان مردان جوان ستبر بازويي هستند كه با نمايش اندام‌هاي ورزيده خود، مشتريان را براي خريد و مصرف اين محصولات ترغيب مي‌كنند؛ جواناني كه خود در قامت يك متخصص تغذيه، ميزان مصرف و شكل مصرف را هم براي هر يك از مكمل‌ها، به خريداران توصيه مي‌كنند.

اگرچه اين ظاهر بازار است و در سايه، تبادل محصولاتي ديگر رواج دارد؛ انجام تزريق آمپول‌هاي مختلف، ارائه تئوري‌هايي در مورد كاهش و افزايش وزن، اضافه كردن توده‌هاي عضلاني و .... بازاري مكاره كه يك سر آن انباشت سود در جيب كاسباني بي‌انصاف و سمت ديگر آن به حراج رفتن سلامت جوانان اين سرزمين است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: