• چهارشنبه ۸ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 966-1714-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

سرپرست شهرداری شیراز:

مهمترین دغدغه شوراها درآمد پایدار و مدیریت یکپارچه شهری باشد/
معتقد به توانمندي شوراي پنجم شيراز هستم

سرپرست شهرداری شیراز اعتقاد دارد که مهمترین دغدغه شوراها در دور پنجم، می‌‌تواند تدوین و تصویب لایحه درآمد پایدار شهرداری و ایجاد مدیریت یکپارچه شهری باشد.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، محمدحسن اسدی بعدازظهر چهارشنبه 8 شهریور در حاشیه بازدید از پروژه‌های شهرداری در جمع خبرنگاران با قدردانی از اعتماد شورای پنجم شیراز و سپردن مسئولیت شهرداری به وی تا زمان طی فرآیند امضای حکم شهردار جدید شیراز، گفت: امیدواریم که در این مدت کوتاه بتوانم پاسخگوی اعتماد شورا باشم.

وی با تصریح اینکه بخشی از اقدامات انجام شده و موفقیت‌های کسب شده شهرداری شیراز به واسطه پشتیبانی رسانه‌ها و انعکاس مطلوب فعالیت‌های شهرداری بوده است، گفت: امروز و با توجه به آغاز فعالیت شوراهای پنجم و دولت دوازدهم مردم انتظار دارند که شاهد تحولات بهتری در راستای ارتقاء رضایت‌مندی و تسهیل امور باشند.

سرپرست شهرداری شیراز با بیان اینکه بسترهای ارتقاء کیفی خدمات شهرداری به شهروندان فراهم شده است، گفت: امروز بسترهای شهرداری الکترونیک به عنوان یکی از روش‌هایی که برای ارتقاء رضایت‌مندی مردم برنامه‌ریزی و اجرایی شده،‌ آماده است.

او تاکید کرد: دفاتر ماده 33 در تمام مناطق شهرداری شیراز شروع به‌کار کرده و این امکان بسترسازی شده است و امیدواریم در آینده شاهد این باشیم که مردم تمام خدمات مورد نیاز خود را از طریق سیستم‌های الکترونیک و از راه دور و بدون نیاز به مراجعه به شهرداری‌ها، دریافت کند.

سرپرست شهرداری شیراز تاکید دارد که تمام مسائل و مشکلات را باید به درستی رصد و شناسایی کرد و متناسب با شرایط و بسترهای موجود، راهکارهایی برای حل درست مسائل اندیشید و نباید صورت مسئله پاک شود.

اسدی در خصوص مصوبه اخیر شورای پنجم نیز با بیان اینکه قرار است موضوع به کمیسیون مربوطه رفته و مجددا به صحن بازگردد،‌ گفت: شهرداری تمام اقدامات خود را براساس قانون انجام داده و هیچگونه شبه‌ای در این زمینه وجود ندارد اما حق مسلم شورای شهر است که در زمینه‌های مختلف فعالیت شهرداری ورود کرده و نظارت مد نظر خود را لحاظ کند.

سرپرست شهرداری شیراز با تصریح اینکه تمام معاملات، مزایده و مناقصه‌ها در قالب فرآیند قانونی در شهرداری انجام شده است، گفت: قطعا اگر شبهه و مشکل قانونی وجود داشته باشد،‌ امکان رسیدگی به آن از مسیرهای قانونی تعیین شده وجود دارد و شورای شهر نیز براساس قانون اختیار ورود به موضوع را دارد.

اسدی مهمترین راهکار برای ارتقاء خدمات شهرداری را ایجاد سیستم مدیریت هماهنگ شهری دانست و گفت: متاسفانه دولت‌ها از گذشته تاکنون نتوانسته‌اند این فرصت را ایجاد کنند به همین دلیل به واسطه موازی کاری دستگاه‌های اجرایی مختلف شاهد هدر رفتن بسیاری از منابع مالی و انسانی هستیم.

سرپرست شهرداری شیراز دومین دغدغه مهم در مدیریت شهری را اندیشیدن راهکارهای کسب درآمد پایدار برشمرد و گفت: هم‌اینک حجم درآمدهای پایدار کسب شده شهرداری‌ها منجمله شهرداری شیراز یک رقمی و در بهترین شرایط کمتر از بیست درصد است.

او اضافه کرد: درآمد شهرداری‌ها عمدتا ناپایدار بوده و تزلزل این درآمدهای ناپایدار با توجه به شرایط حاکم بر جامعه روز به روز بیشتر می‌‌شود؛ مدیریت شهری و شوراها باید برای رسیدن به سطحی مطلوب از ارائه خدمات و رضایت‌مندی مردم به سمت تدوین و تصویب لایحه مدیریت یکپارچه شهری و اندیشیدن و اجرایی کردن راهکارهای درآمدهای پایدار است.

اسدی همچنین ابراز امیدواری کرد که با موافقت شورای اسلامی شهر شیراز، زمینه بازگشایی بعضی از پروژه‌های آماده افتتاح و بهره‌برداری که زمینه بهبود وضعیت ترافیک و خدمت‌‌رسانی را بسترسازی می‌کند، فراهم شود.

سرپرست شهرداری شیراز در پاسخ به سئوالی گفت: مدیریت شهری، بسیار پیچیده است و هیچکس نمی‌تواند خود را محیط بر تمام مسائل مدیریت شهری بداند؛ اینکه شورای پنجم متخصص نیست و تخصص ندارد با قبول ندارم؛ شورای پنجم می‌تواند با استفاده از توان اعضا و ظرفیت‌‌های دانشگاهی و پژوهشی موجود در شیراز و کشور، مسائل مختلف را دنبال کند.

اسدی تصریح کرد: باید به این باور داشته باشیم که شوراها برخاسته از رای مردم است؛ باید به رای مردم احترام گذاشت و اعضای شورای شهر را نمایندگان تمام شهروندان شیراز دانست.

سرپرست شهرداری شیراز گفت: پیش‌بینی می‌کنم شورای پنجم شیراز شورایی توانمند است و موفق عمل خواهد کرد و دست‌آوردهای خوبی برای شیراز خواهد داشت. اسدی، اگر شهرداری فعالیت‌های عمرانی را انجام نداده بود، قاعدتا هیچ دستگاه دیگری آن را انجام نمی‌داد

اسدی در پاسخ به سئوال دیگری نیز گفت: تمام فعالیت‌های انجام شده طی 7 سال گذشته در حوزه‌های مختلف خصوصا عمرانی، ضروری بوده و تابع اسناد فرادست و مطالعات دانشگاه‌های فرادست بوده است.

سرپرست شهرداری شیراز، وظیفه اصلی شهرداری‌ها را مسائل عمرانی شهرها دانست و تاکید کرد: شهرداری براساس قانون در حوزه فرهنگ، ورزش و ... وظیفه‌ای عهده‌ ندارد؛ اما در حوزه فرهنگ شهروندی، من هم اعتقاد دارم که باید بیشتر کار شود.

اسدی با تصریح اینکه شهرداری در حوزه زیرساخت‌های ورزشی و فرهنگی هم گام‌های بلندی برداشته که بسیار فراتر از وظایف شهرداری شیراز بوده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: